Na czym smażyć?

na czym smazyc

Foto: Pixabay

Czy smażenie jest zdrowe?

Lepiej nie zadawać tego pytania dietetykowi. Nie uzyskamy od niego raczej wskazówki na to, jak smażyć, ale usłyszymy, żeby... nie smażyć w ogóle. Szczerze mówiąc, nie można się na to nawet specjalnie oburzyć, bo smażenie jako takie jest niezdrowe i nawet jeśli niektóre jego formy są bardziej, a inne mniej szkodliwe, lepiej byłoby go unikać.

Przede wszystkim powinno się smażyć krótko i na cienkiej warstwie tłuszczu. Aby potrawa nie wchłaniała zbyt dużo tłuszczu, dobrze żeby nie było w niej np. panierki, a poza tym tłuszcz powinien być dobrze rozgrzany.

Nie chodzi jednak o to, żeby się straszyć. Znać ryzyko to jedno, ale wprowadzać pewne nawyki w życie, to zupełnie inna sprawa. Trudno z dnia na dzień zrezygnować z jajecznicy, kotletów, naleśników, placków ziemniaczanych, racuchów, frytek, pączków i innych pyszności, które przyrządzamy sobie na patelni albo w tzw. głębokim oleju.

Skoro więc w najbliższym czasie nie planujemy rezygnować ze smażeniny, dowiedzmy się, jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do podgrzewania do wysokich temperatur (czyli do ok. 130-160°C), a także z czym serwować te, które powinny pozostać zimne.

Odpowiedni dobór tłuszczu do smażenia nie tylko zmniejszy szkodliwość samego procesu smażenia, ale także wpłynie na smak przyrządzanej potrawy.

» Niektóre potrawy trudno wyobrazić sobie bez smażenia. Taki na przykład karp - czy można podawać go inaczej niż w panierce? Można! Poznaj 3 sposoby na pysznego karpia!

Smalec i olej kokosowy

To tłuszcze nasycone, a więc nie są szczególnie zdrowe, jednak dość dobrze znoszą wysokie temperatury (czyli mają wysoką temperaturę dymienia, a więc taką, do której można bezpiecznie podgrzać dany tłuszcz), zatem można na nich smażyć.

Wytapiany ze słoniny wieprzowej smalec jest często dodatkowo doprawiany solą oraz kawałkami boczku, dzięki czemu idealnie wydobywa smak podsmażanego mięsa. "Czysty" może być wykorzystywany do smażenia warzyw, frytek i pączków oraz do wyrabiania ciasta.

Odpowiednio doprawiony smalec jest przeznaczony do spożywania na zimno z chlebem i ogórkiem, jednak można go też wykorzystywać na gorąco.

Olej kokosowy ma charakterystyczny, delikatny aromat, który świetnie komponuje się z daniami na słodko: naleśnikami albo racuchami.

» Nadmiar cukru może poważnie szkodzić! Przeczytaj, w jaki sposób ograniczyć cukier w diecie dorosłych i dzieci!

Masło klarowane

To również tłuszcz nasycony o wysokiej temperaturze dymienia i ma sporo zalet z punktu widzenia zastosowania kulinarnego. Ma lekko orzechowy posmak i nadaje się do smażenia jajek, mięs, ryb i warzyw, ale także dań mącznych (np. naleśników i faworków) oraz do pieczenia ciast.

Masło klarowane - w przeciwieństwie do zwykłego masła - nie zawiera laktozy, więc nie uczula.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że masło klarowane może być przechowywane w temperaturze pokojowej oraz ma długi okres przydatności do spożycia.

» Mleko to samo zdrowie - podobno. Podobno też dorośli wcale go nie potrzebują. Co zatem zrobić: włączać je do swojej diety czy lepiej z niego zrezygnować? Rozwiewamy wątpliwości! Dowiedz się, czy można pić mleko i kto powinien go unikać!

Masło

Nie ma co ukrywać - często wykorzystujemy je do smażenia. Trudno bowiem wyobrazić sobie smak jajecznicy na maśle bez... masła! Czy jednak można to robić? Można, ale ponieważ masło ma niską temperaturę dymienia, cały proces powinien trwać krótko. Dlatego jajka, omlet - jak najbardziej, jeśli natomiast planujemy dłuższą obróbkę cieplną w wysokiej temperaturze, sięgnijmy po masło klarowane.

smazenie jajka

Foto: Pixabay

Na zimno natomiast masło nadaje się, wiadomo, do smarowania pieczywa, ucierania kremów, doprawiania purée... Zresztą, w naszej szerokości geograficznej nie brakuje amatorek masła, które znajdą dla niego niejedno zastosowanie w kuchni.

Oliwa z oliwek

Do smażenia nadaje się ta tłoczona na gorąco (tzw. olive oil) oraz oliwa z drugiego tłoczenia (olio di sansa di oliva) rafinowana. Są one gorszej jakości niż oliwa z pierwszego tłoczenia, więc można je podgrzewać.

Olio di sansa di oliva tłoczona jest z tzw. wytłoczyn.

Z kolei oliwa extra vergine pachnie jak surowe oliwki, dlatego warto nią doprawiać (na zimno!) sałatki, dania z makaronu, pieczywo i pizzę.

» Słodkie, tak jak smażone, nie powinno gościć na naszym stole zbyt często. Jeśli jednak najdzie nas ochota na małe co nieco, warto wiedzieć, czym je osłodzić, żeby było zdrowiej!

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy zachowuje świeżość najdłużej spośród wszystkich dostępnych w sklepach tłuszczy kuchennych. Sprawia to, że jest bardziej odporny na jełczenie i działanie wysokich temperatur.

Zachowanie świeżości przez tłuszcz opisywane jest jako jego stabilność. Im tłuszcz stabilniejszy, tym lepiej znosi podgrzewanie.

Co ciekawe, olej rzepakowy znacznie skuteczniej odsącza się ze smażonych potraw niż inne tłuszcze, dzięki czemu dania są mniej kaloryczne.

Pamiętajmy jednak, że olej rzepakowy, jako jedno z naszych narodowych dóbr, świetnie nadaje się także do spożywania na surowo. Dodawajmy go do sałatek, sosów i pieczywa - właściwie wszędzie tam, gdzie widzielibyśmy także oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Smażycie czy nie smażycie? Oto jest pytanie!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *