Rutyna w związku – jak z nią walczyć?

sposoby na rutyne w zwiazku

Foto: Pixabay

Często po zaledwie kilku latach bycia razem zauważamy, że w naszym związku pojawia się niechciany gość – rutyna. Jak sobie z nią radzić? Czy w ogóle jest to możliwe? W końcu tyle mówi się o tym, że rutyna może zniszczyć nawet najtrwalsze małżeństwo…

Podpowiadamy, jak radzić sobie z przyzwyczajeniem w małżeństwie – również wtedy, kiedy wkrada się ono do naszej sypialni. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rutyna w związku zawsze jest negatywnym zjawiskiem.

Kiedy w związku pojawia się rutyna?

Początek związku to dla wielu par niezapomniany okres. Czujemy motyle w brzuchu, nie możemy przestać myśleć o drugiej osobie i jesteśmy gotowi zrobić dla niej wszystko. Możliwe jednak, że część z nas prawie tego nie pamięta! Wraz z upływem czasu emocje nieco słabną, a my po prostu zaczynamy przyzwyczajać się do towarzystwa partnera.

To, po ilu latach do związku wkrada się rutyna, jest kwestią całkowicie indywidualną.

Choć psychologowie często podają dwa lata jako czas przyzwyczajenia się do związku, tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Jeśli stale będziemy stawiać przed sobą nowe wyzwania i dbać o to, aby nasz związek był ekscytujący, na pewno rutyna szybko się do niego nie wkradnie!

nuda w zwiazku

Foto: Pixabay

Warto też zadać sobie pytanie, na ile rutyna w małżeństwie jest zjawiskiem negatywnym. Przyzwyczajenie się do partnera pozwala nam bowiem czuć się przy nim swobodnie i nie wstydzić się własnych wad. Jeśli pomimo pojawienia się rutyny wciąż dbamy o to, aby w naszym związku nie brakowało romantycznych momentów i nie narzekamy na nudę w sypialni, to tak naprawdę nie ma powodu do obaw – jest to zjawisko całkowicie normalne.

Jeśli w związku nie ma już takich fajerwerków, jak na początku, można ich znowu poszukać, ale pamiętajmy, że przyzwyczajenie czy rutyna w żadnym wypadku nie oznaczają końca miłości!

Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy rutyna zaczyna przeszkadzać, a nawet staje się punktem sporu pomiędzy partnerami. To znak, że warto zrobić coś z tym, aby nasz związek nadal był ekscytujący!

» Czy rutyna może prowadzić do zdrady? Niektórzy twierdzą, że tak… Sprawdź, po czym poznać, że partner nie jest ci wierny!

Sposoby na przyzwyczajenie w związku

Podstawowym sposobem na walkę z rutyną w związku jest wprowadzanie do niego niespodziewanych elementów. Może będzie to romantyczny wieczór albo niezapowiedziany wyjazd na urlop? Wasze dzieci są już prawdopodobnie dorosłe, więc korzystajcie z wolności, którą odzyskaliście! Zaskocz swojego partnera, a kto wie, może w przyszłości on postanowi zaskoczyć ciebie?

Dzięki temu wzajemnie zadbacie o to, aby w waszym związku cały czas pojawiało się coś nowego i ekscytującego.

Wyjątkowo skutecznym sposobem na walkę z rutyną są niewielkie prezenty. Po wielu latach związku na pewno wiesz, co sprawia twojemu mężczyźnie największą przyjemność. Warto od czasu do czasu zaskakiwać się drobnymi upominkami – niekoniecznie czekając na okazję, czyli np. na urodziny partnera.

Warto o tym pamiętać, nawet kiedy przebywacie w różnych miejscach – na przykład z powodu pracy. Na odległość też można się zaskakiwać! Kiedy ostatnio wysłałaś swojemu partnerowi romantycznego lub choćby miłego SMS-a, ot tak, po prostu? Czy nie byłoby ci miło, gdyby on też dawał ci w ten sposób znak, że właśnie myśli o tobie i tęskni?

» Znasz to uczucie, gdy partner jest obok ciebie, a ty czujesz, że nie masz nikogo bliskiego? Poznaj przyczyny samotności w związku i dowiedz się, jak sobie z nią radzić!

sexting erotyczne smsy

Foto: Pixabay

Aby uniknąć przyzwyczajenia, warto też przestać myśleć o związku w kategorii podziału obowiązków. Często po wielu latach małżeństwa postrzegamy swoją relację przez pryzmat: “ja robię obiad, a ty wynosisz śmieci”. Żyjemy jakby obok siebie, bo każdy dobrze zna swoją z góry określoną rolę. To prosta droga do rutyny. Pamiętaj, że przede wszystkim łączy was miłość i nie możecie o tym zapominać.

Warto czasem odwrócić role – nawet w najbardziej prozaicznych czynnościach! Chciałabyś czasem, żeby partner wspiął się na wyżyny swoich kulinarnych możliwości i przyniósł ci śniadanie do łóżka? To może zaproponuj mu któregoś wieczoru wspólne oglądanie meczu albo – jeśli to dla ciebie rozrywka nie do przejścia – przynajmniej jakiegoś filmu z gatunku, który uwielbia.

Ważne jest to, abyście wspólnie przeciwdziałali pojawianiu się rutyny. O miłość trzeba dbać, ale tylko we dwoje. Jednostronny wysiłek jest raczej skazany na porażkę.

Jeśli widzisz, że przyzwyczajenie źle wpływa na wasz związek, zacznijcie od szczerej rozmowy, podczas której ustalicie, jak możecie nadać swojej relacji nowego tempa. Warto dowiedzieć się, czy naszemu partnerowi również doskwiera obecna sytuacja.

Rutyna w łóżku

Rutyna pojawiająca się w sypialni często wiąże się z ogólnym przyzwyczajeniem w związku. Jeszcze niedawno wasz seks był ekscytujący i przyjemny, a ostatnio zauważyłaś, że coraz mniej się na nim skupiacie? Wiele par tłumaczy to sobie dojrzałym wiekiem, ale prawda jest taka, że libido nie zawsze zmniejsza się po pięćdziesiątce. Nie sięgajcie po proste wymówki, tylko działajcie!

Nie wiesz, jak walczyć z rutyną w związku? Poczytaj i zainspiruj się!
» Co podnieca kobiety? Dowiedz się, co rozgrzewa nas do czerwoności…
» Afrodyzjaki – co jeść, żeby w łóżku się działo?
» Erotyczne bestsellery – najlepsza lektura na gorący wieczór…

Za spadek temperatury w sypialni nie odpowiada wiek, tylko często właśnie rutyna. Przyzwyczajamy się do swoich nawyków łóżkowych, przez co coraz rzadziej partner ma okazję nas zaskoczyć – i vice versa. A niespodzianki w sypialni potrafią być naprawdę ekscytujące i przyjemne…

Dobrym pomysłem może być wprowadzenie do sypialni czegoś nowego. Dla wielu par sposobem na taki powiew świeżości mogą być akcesoria erotyczne. Sięganie po tego typu gadżety wcale nie stanowi powodu do wstydu, a być może pozwoli wam spełnić skrywane od dawna fantazje.

Nigdy nie jest za późno na odkrywanie swojego ciała i nowych sposobów na zbliżenie z partnerem.

Jeśli jednak uważasz, że ten typ zabawy cię nie kręci, zawsze możesz spróbować bardziej “standardowych” sposobów na rozbudzenie wyobraźni partnera. Dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po seksowną bieliznę. Dzięki niej nie tylko twój mężczyzna nie będzie mógł się oprzeć pokusie, ale również sama poczujesz się atrakcyjnie i zyskasz na pewności siebie.

Czasem też wystarczy zwykła… rozmowa. Powiedz partnerowi, co czujesz, zapytaj, jakie są jego odczucia. Możecie powspominać swój pierwszy raz, porozmawiać o swoich fantazjach, pośmiać się z młodzieńczych wpadek i naiwności. To zbliża, a o zbliżenie przecież chodzi!

Jakie są wasze sposoby na walkę z rutyną w związku?

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *