Spadek libido po 50-tce?

libido po piecdziesiatce

Foto: Alexander Krivitskiy/Unsplash

Mówi się, że wraz z wiekiem nasz popęd seksualny ulega znacznemu osłabieniu. Stąd też zazwyczaj spodziewamy się, że seks po pięćdziesiątce będzie rzadszy i mniej satysfakcjonujący niż w przypadku młodych par. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest.

Dowiedz się wszystkiego o libido dojrzałej kobiety – jak zwiększyć apetyt na seks, kiedy problemy z popędem seksualnym powinny nas niepokoić oraz jakich zmian możemy spodziewać się u partnera!

Jak to jest z tym kobiecym libido?

Podobno dojrzałe kobiety rzadziej odczuwają pociąg seksualny. Ma to być efektem menopauzy, w wyniku której dochodzi do zaburzenia poziomu hormonów w kobiecym organizmie. U tych z was, które klimakterium mają już za sobą, mogły wprawdzie pojawić się zmiany w libido, ale… nie zawsze negatywne!

Okazuje się bowiem, że po pięćdziesiątce kobiecy temperament seksualny nie zawsze słabnie. W niektórych przypadkach dojrzałe kobiety odczuwają wzrost libido, a seks jest dla nich prawdziwą przyjemnością. To świetna wiadomość i kolejny dowód na to, że z życia intymnego nie wolno rezygnować bez względu na wiek.

Uspokoimy również te z was, które obawiają się, że zmniejszone libido może świadczyć o tym, że coś złego dzieje się z organizmem. U wielu pań po menopauzie takie zjawisko jest całkowicie naturalne i nie stanowi powodu do niepokoju. Choć oczywiście warto popracować nad tym, żeby to zmienić.

Pamiętajcie, że osłabienie temperamentu seksualnego wcale nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z seksu – wciąż istnieją skuteczne sposoby, by rozpalić ogień w sypialni!

» Internauci przekonują, że dojrzałe kobiety nic nie tracą na swej atrakcyjności. Poznaj opinie mężczyzn na temat starszych partnerek!

Libido u dojrzałych mężczyzn

Podczas gdy kobiety odczuwają zmiany w temperamencie seksualnym po przejściu menopauzy, u panów sprawa wygląda inaczej. Pomiędzy 45. a 55. rokiem życia u mężczyzn następuje duży spadek poziomu testosteronu. Hormon ten odpowiada nie tylko za pociąg seksualny, ale również m.in. pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej i wspiera produkcję plemników.

Wielu panów po pięćdziesiątce doświadcza również problemów z erekcją, które skutecznie obniżają nie tylko samoocenę, ale również libido. Często problemy z osiągnięciem erekcji mają nie tyle podłoże hormonalne, co psychiczne – mężczyzna obawia się zaburzeń wzwodu, które przez stres stają się samospełniającą się przepowiednią. W teorii dużo prościej byłoby zaakceptować zmiany zachodzące w organizmie, pozwalając sobie na dłuższą i bardziej zmysłową grę wstępną. Nie zawsze jest to jednak łatwe.

U mężczyzn może występować też samoistny spadek pociągu seksualnego pojawiający się najczęściej równolegle z obniżeniem poziomu testosteronu. Panowie po 50-tce rzadziej mają więc ochotę na seks… to jednak wcale nie czyni ich gorszymi kochankami! Przypominamy, że “dojrzały” seks może być równie (a nawet bardziej!) przyjemny i zmysłowy jak za czasów młodzieńczych, dlatego wiek pod żadnym pozorem nie powinien nas ograniczać w łóżku.

Kiedy problemy z libido lub zaburzenia erekcji u panów są szczególnie dokuczliwe, warto udać się do lekarza – w tym wypadku androloga. To żaden powód do wstydu, dlatego pod żadnym pozorem nie pozwól swojemu mężczyźnie się zaniedbać! Skorzystacie na tym oboje.

» Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, co dla nas jest przyjemne, innych może odstraszać. Sprawdź, jakich pieszczot powinnaś unikać przy swoim mężczyźnie!

Jak zwiększyć libido?

Choć nie da się oszukać czasu, istnieją pewne skuteczne sposoby na oszukanie libido i w efekcie zwiększenie go. Koniecznie powinnyśmy wcielić je w życie, jeśli narzekamy na brak popędu seksualnego lub zwyczajnie chcemy sprawić, by seks po 50-tce był jeszcze bardziej zmysłowy.

Żele intymne

Jednym z częstszych problemów, z jakimi spotykają się kobiety po menopauzie, jest suchość pochwy. W niektórych przypadkach nawet długa gra wstępna nie jest w stanie usunąć tej przeszkody, a bolesny stosunek może skutecznie obniżyć nasze libido i zniechęcić do zbliżenia nawet na długie miesiące.

W aptekach znajdziemy specjalne żele nawilżające przeznaczone dla dojrzałych kobiet, które pomogą skutecznie nawilżyć sfery intymne. Dzięki nim z całą pewnością będziemy mieć szansę na nowo czerpać przyjemność z seksu.

Afrodyzjaki

Afrodyzjaki, czyli produkty, które zwiększają naszą ochotę na seks, to świetny sposób na poprawę libido. Choć raczej nie przekładają się bezpośrednio na odczuwane podniecenie, to na pewno pomogą zbudować atmosferę, skąd prowadzi już prosta droga do przyjemnych igraszek w łóżku.

Pamiętajmy, by zawsze sięgać po afrodyzjaki naturalne – czyli czekoladę, owoce morza lub… czosnek! Chcesz wiedzieć więcej, jakie produkty podniosą temperaturę w sypialni? Kliknij i przeczytaj o najpopularniejszych afrodyzjakach!

Odpowiednia bielizna
libido dojrzalej kobiety

Foto: Pixabay

Myślicie, że po pięćdziesiątce nie wypada nosić seksownej bielizny? Jesteście w błędzie! Od czasu do czasu pozwólmy sobie na założenie fig z koronką, bardziej fikuśnego biustonosza lub pończoch – nasz mężczyzna z pewnością będzie zadowolony, a my zyskamy na pewności siebie. Czując się bardziej atrakcyjnie, na pewno odczujemy większą przyjemność ze zbliżenia.

» Temperaturę w sypialni podnoszą również odpowiednie pozycje seksualne. O tym opowiada słynna Kamasutra. Czy jednak tylko o tym? Dowiedz się, jakie tajemnice kryje słynny traktat o miłości!

Sexting

Niby młodzieńcza zabawa, ale jednak wysyłanie erotycznych wiadomości ma w sobie jakiś urok. Jeśli chcemy subtelnie zachęcić swojego partnera do wieczornej zabawy, wyślijmy mu subtelnego SMS-a: “Czekam na ciebie w łóżku…” lub “Zgadnij, co mam na sobie”. Pamiętajmy, żeby nie przedobrzyć, bo nic tak nie odstrasza, jak przesadna sprośność!

Przede wszystkim nie zapominajmy jednak, że problemy z libido nie dotyczą wszystkich kobiet po pięćdziesiątce. Być może sporo z nas cieszy się doskonałym życiem intymnym – oby pozostało tak jak najdłużej!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *