Dzień Matki w Polsce i na świecie

dzień matki kwiaty

Dzień Matki to jedno z najchętniej obchodzonych świeckich świąt w Polsce. Tego dnia dzieci mają okazję podziękować swoim mamom za trud włożony w ich wychowanie, a matki – spędzić czas z ukochanymi pociechami. Korzenie tego święta sięgają jednak głębiej, niż mogłoby się nam wydawać. Świadczą o tym chociażby odmienne zwyczaje obchodzenia go w różnych krajach świata.

W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja, jednak nie w każdym kraju wypada on w ten sam dzień. W wielu krajach europejskich, w tym m.in. w Rosji, Bułgarii i Słowenii mamy obchodzą swoje święto 8 marca, a więc równocześnie z Dniem Kobiet. Z kolei w innych krajach Dzień Matki jest świętem ruchomym, przypadającym na pierwszą lub drugą niedzielę maja.

» Bycie matką to największy skarb i jednocześnie największe wyzwanie. Poznajcie wzruszające cytaty o macierzyństwie!

Niedziele u matki i Dni Matczynej Pracy

dzień matki matka i córka

Kult macierzyństwa obowiązywał już w czasach starożytnych. Starożytni Grecy i Rzymianie chętnie czcili matki-boginie, które utożsamiali z płodnością i urodzajem. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa kult matek stał się jednak symbolem pogaństwa, a zwyczaj ten zanikł aż do siedemnastego wieku.

Za pierwszy odpowiednik współczesnego Dnia Matki możemy uznać tzw. niedziele u matki, czyli tradycję, która pojawiła się w siedemnastowiecznej Anglii. W czwartą niedzielę postu odbywały się tam msze w intencji matek, a dzieci dawały swoim mamom prezenty, najczęściej w postaci kwiatów i słodyczy.

Co istotne, określenie „niedziele u matki” nawiązuje nie tylko do samych mam. W czwartą niedzielę postu Anglicy mieli bowiem obowiązek udać się do kościoła macierzystego, a więc parafii, w której zostali ochrzczeni, lub najbliższej katedry, będącej „matką” danej diecezji.

Nieco inaczej prezentują się początki Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku nauczycielka i działaczka Ann Maria Reeves Jarvis rozpoczęła działania w kierunku ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Zwracała ona uwagę na to, jak ważne są matczyne obowiązki w zakresie wychowania dzieci i utrzymania domu.

Po śmierci działaczki w 1905 roku jej córka, Anna Maria Jarvis, powróciła z inicjatywą ustanowienia święta wszystkich matek. Chciała ona upamiętnić w ten sposób swoją zmarłą mamę i spełnić jej największe marzenie.

Początkowo wyśmiany pomysł szybko zyskał popularność. Po zaledwie sześciu latach święto matek obchodzono już we wszystkich stanach Ameryki. 8 maja 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił drugą niedzielę maja Dniem Matki.

» Kiedyś nas irytowały, a teraz wzbudzają sentyment. Wspomnijmy razem najbardziej denerwujące teksty naszych mam!

Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych

W Polsce Dzień Matki ma znaczenie raczej symboliczne, a za najlepszy prezent uznaje się laurkę i wspólnie spędzony czas. Amerykanie podchodzą jednak do sprawy ze znacznie większym rozmachem.

Dorosłe dzieci chętnie obdarowują swoje mamy drogimi prezentami, takimi jak biżuteria i elektronika. Według danych amerykańskiej organizacji zajmującej się handlem detalicznym, w 2015 roku wydano rekordową sumę na prezenty dla mam – ponad 21 miliardów dolarów!

Ponadto Amerykanie często zapraszają swoje mamy na uroczyste obiady. W drugą niedzielę maja w amerykańskich restauracjach i kawiarniach można spotkać wiele dorosłych dzieci z matkami, które z okazji swojego święta odpoczywają od codziennych obowiązków.

Dzień Matki w Hiszpanii

śniadanie do łóżka

Hiszpański Día de la Madre jest świętem ruchomym obchodzonym w pierwszą niedzielę maja i wiąże się z nim pewna ciekawa tradycja. Prócz wręczenia drobnych upominków w postaci kwiatów i laurek niektóre dzieci podają swoim mamom śniadanie do łóżka.

Jako że najmłodsze dzieci niezbyt dobrze radzą sobie w kuchni, co bardziej zapobiegawcze mamy same przygotowują śniadanie dzień wcześniej, tak aby pociechy mogły podać im gotowy już posiłek. Drobne oszustwo, ale radość pozostaje!

Dzień Matki we Włoszech

Włoskie mamy obchodzą swoje święto w drugą niedzielę maja. Ten dzień dzieci tradycyjnie spędzają z rodzicami, wyręczając mamę we wszystkich domowych obowiązkach. W tę jedną niedzielę rodzicielki mają wręcz zakaz zajmowania się domem!

Włosi są silnie związani z rodziną, dlatego Dzień Matki to dla nich niezwykle ważne święto.

Podobnie jak Amerykanie, Włosi chętnie zabierają swoje mamy do restauracji i kawiarni. Zwieńczenie wspólnie spędzonego dnia stanowi kawa i tradycyjny włoski sernik w kształcie serca.

Kwiecisty Dzień Matki w Australii i Chinach

goździki

W Australii święto wszystkich matek wypada, podobnie jak we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych, w drugą niedzielę maja. Jedną z tradycji związanych z australijskim Dniem Matki jest przypinanie do ubrań goździków symbolizujących matczyną miłość. Kolorowe goździki noszą te dzieci, których matka jeszcze żyje, a białe – te, które chcą upamiętnić zmarłą rodzicielkę.

Ciekawy „kwiatowy” zwyczaj odnajdziemy również w kulturze chińskiej. Chińczycy co prawda nie traktują Dnia Matki jako święta narodowego i cieszy się ono nieco mniejszą popularnością niż w Europie, ale niektóre dzieci z okazji drugiej niedzieli maja wręczają swoim mamom białe lilie.

Europejczycy traktują lilie jako kwiaty żałobne, których nie wypada wręczać bliskim osobom. Kwiaty te mają jednak wyjątkowe znaczenie dla chińskich rodzin. Lilia symbolizuje dla nich szczęście i trwałość ze względu na podobieństwo w wymowie chińskiego odpowiednika lilii i przysłowia „szczęśliwy związek na sto lat”.

W kulturze Wschodu lilie wręczane są nowożeńcom oraz kobietom z okazji urodzin czy też właśnie Dnia Matki. Co szczególnie ciekawe, niektóre mamy w Chinach sadzą lilie, kiedy ich dorastająca pociecha opuszcza dom. Zgodnie z tradycją po dobrostanie rośliny wiedzą, jak ich dziecku wiedzie się w życiu.

» Wyprowadzka dzieci jest dla wielu rodziców najbardziej traumatycznym momentem w życiu. Sprawdź, jak radzić sobie z syndromem pustego gniazda.

A jakie prezenty na Dzień Matki wy najbardziej lubicie dostawać?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *