4 sygnały, że twój partner przechodzi kryzys wieku średniego

mezczyzna kryzys wieku sredniego

Foto: Pixabay

Kryzys wieku średniego u mężczyzn po pięćdziesiątce jest dość powszechną dolegliwością. Choć nie dotyka wszystkich panów, wielu z nich boryka się z trudnościami, które mogą znacznie obniżyć jakość życia – również waszego wspólnego!

Pogłębiający się kryzys może spowodować spore zmiany w charakterze partnera, co prowadzi często do pogorszenia relacji z bliskimi. Zamiast więc bagatelizować i wyśmiewać nietypowe zachowania współmałżonka, dowiedz się, jak rozpoznać, że dolegliwości, których doświadcza, są wywołane kryzysem wieku średniego, oraz jak możesz mu pomóc w tym trudnym okresie.

Sygnał 1: Silna chęć odmłodzenia się

Objawy kryzysu wieku średniego związane są głównie z pogorszeniem nastroju wynikającym z trudności z zaakceptowaniem zmian zachodzących wraz z upływem czasu. Panowie zaczynają odczuwać potrzebę odmłodzenia się. Czasami desperacko próbują zachowywać się, jakby byli o kilkanaście lat młodsi – chętniej spotykają się z młodszymi znajomymi, powracają do hobby z przeszłości czy nagle wykazują dość szczególne zainteresowanie modą, kupując ubrania przeznaczone raczej dla młodszej grupy wiekowej.

Teoretycznie w tym ostatnim nie ma nic złego, pod warunkiem że drastyczna zmiana stylu jest zgodna z ich temperamentem i charakterem, a nie jest wymuszona i sprawia, że wyglądają na przebranych.

Wydawać by się mogło, że chęć odmłodzenia się nie jest szkodliwa, ale z uwagi na towarzyszące jej obniżenie nastroju może być naprawdę groźna. Nie ma nic złego w „młodzieńczym” podejściu do życia, jeśli tylko nic nie jest robione na siłę czy w akcie desperacji. Weźmy też pod uwagę, że niektórzy mężczyźni pod wpływem pragnienia odjęcia sobie lat zachowują się lekkomyślnie, np. próbując sportów ekstremalnych, które z różnych względów mogą być dla niektórych z nich niewskazane.

Aby złagodzić ten objaw, pokaż swojemu partnerowi, że wiek wcale nie ogranicza go tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Wspólnie chodźcie na imprezy, spotykajcie się ze znajomymi i poznawajcie nowe hobby. Jednocześnie pomóż mu zrozumieć, że aby poczuć się młodo, wcale nie musi nosić młodzieżowych ubrań, w których niekoniecznie dobrze się prezentuje, czy bez zastanowienia próbować sportów ekstremalnych. Wciąż ma on cele do zrealizowania – zapytaj go, o czym zawsze marzył, i teraz spróbujcie zrealizować to marzenie. Po co szukać wrażeń na siłę?

» O miłość trzeba dbać. Poznaj 10 niezwykłych cytatów, które pomogą godnie uczcić rocznicę ślubu!

Sygnał 2: Nowe zainteresowania

Objaw ten poniekąd wiąże się z poprzednim, przez co dość często występują równolegle. Gdy partner przechodzi kryzys wieku średniego, może poświęcać się całkiem nowym hobby, w tym też takim, które są dla niego potencjalnie szkodliwe. Wliczają się w to nie tylko sporty ekstremalne, ale również choćby hazard, który dostarcza emocji, ale może być katastrofalny w skutkach. Mężczyzna szuka dreszczyku emocji, bo w ten sposób wydaje mu się, że znów poczuje, że żyje.

mezczyzna kryzys hazard

Foto: Pixabay

Dotychczasowe aktywności, które sprawiały twojemu partnerowi przyjemność, przestają mu wystarczać. Chodzenie na ryby, jazda na rowerze, gra w tenisa, praca w ogródku, wyjścia do filharmonii – to wszystko zaczyna go nudzić. To jednak znudzenie pozorne – często partner może wmawiać sobie, że jego hobby jest mało ekscytujące, typowe dla „starszych panów”, więc trzeba szukać czegoś bardziej ekstremalnego.

Przy tym objawie powinnaś przede wszystkim wykazać się zrozumieniem. Nie kłóć się ze swoim partnerem i nie zarzucaj mu lekkomyślności, bo może to jedynie pogorszyć waszą sytuację. Zamiast tego staraj się zajmować mu czas innymi aktywnościami, które będą przyjemne dla was obojga. Pokażesz tym samym, że jesteś przy nim i chętnie spędzisz z nim każdą chwilę.

» Imię mężczyzny może wiele zdradzić na temat jego temperamentu seksualnego. Sprawdź, czy na naszej liście znalazło się również imię twojego partnera i dowiedz się, jaki potencjał seksualny jest zapisany w jego imieniu!

Z drugiej strony, co jeśli rzeczywiście marzy mu się jazda samochodem terenowym po bezdrożach albo wspinaczka górska? No cóż, marzenia są po to, żeby je spełniać, więc jeśli tylko uda wam się znaleźć odpowiednie szkolenie off-road i kondycja jest bez zarzutu, może nie warto się ograniczać?

» Po 50-tce libido spada? A może to mit, który należy włożyć między bajki? Przeczytaj o wszystkim, co chciałabyś wiedzieć o temperaturze w sypialni dojrzałej kobiety!

Sygnał 3: Nagłe niezdecydowanie

Mężczyźni przechodzący kryzys wieku średniego często kwestionują swoje obecne dokonania i decyzje, które podjęli w przeszłości. Może powinni zmienić pracę, miejsce zamieszkania? Zdarza się nawet, że panowie zastanawiają się, czy aby na pewno są szczęśliwi w obecnym związku. To prawdopodobnie najgroźniejszy objaw, który może doprowadzić do licznych kłótni, a nawet rozstania.

Kryzys wieku średniego może być prawdziwym testem dla waszego związku. Musisz okazać swojemu partnerowi zrozumienie i akceptację, a zamiast kłótni podejmować szczere rozmowy.

Choć może to być trudne, pamiętaj, że nawet kiedy mężczyzna kwestionuje swoje szczęście, to wcale nie oznacza, że przestał cię kochać albo że faktycznie jest nieszczęśliwy. Po prostu trochę się pogubił i nie wie, czy nie przegapił jakiejś życiowej szansy i na pewno zrobił wszystko tak, jak należy. Daj mu do zrozumienia, że wiele osiągnął i powinien być dumny ze swojej przeszłości. Jeśli przejdziecie przez to razem, na pewno umocni to waszą relację.

» Zazdrość w związku – tak czy nie? Sprawdź, co na temat zazdrości sądzą internauci!

Sygnał 4: Chwiejność emocjonalna

Po kilku dniach radości i entuzjazmu nadchodzi tydzień obniżonego nastroju i braku energii? Ten objaw daje w kość zarówno mężczyźnie dotkniętemu kryzysem wieku średniego, jak i jego bliskim. Huśtawka nastrojów ciągle zaskakuje nas czymś nowym, przez co nie wiemy, jak dostosować się do obecnej sytuacji. Jak sobie radzić z kryzysem wieku średniego, skoro nasz partner raz tryska humorem, a zaraz potem nie ma na nic energii?

mezczyzna depresja

Foto: Pixabay

Podobnie jak w przypadku innych objawów, nie oceniaj i pozwól partnerowi na chwile słabości. Mężczyzna też ma do nich prawo! Koniecznie daj mu to do zrozumienia.

Nie warto na siłę poprawiać komuś nastroju. Na pewno z własnego doświadczenia wiesz, że to często nie działa. Niektóre emocje trzeba po prostu przyjąć, zaakceptować i przetrawić. Jeśli bowiem usilnie kogoś rozweselamy, może on poczuć rozczarowanie i jeszcze większy smutek, jeżeli mimo naszych starań nie uda mu się wyjść z chwilowego marazmu.

Podobnie jak innych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, kryzysu wieku średniego nie należy lekceważyć. Jeśli jego objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub się nasilają, powodując intensywne pogorszenie samopoczucia, rozważcie wizytę u psychologa, który z pewnością pomoże twojemu mężczyźnie ponownie odkryć radość życia.

» Naucz się kochać najlepiej, jak potrafisz – sięgnij po bestsellerowy poradnik Stefanie Stahl o sztuce bycia razem!

Twój partner przechodził kryzys wieku średniego? Jeśli tak – jak sobie z nim poradziliście?

To też może cię zainteresować:

2 komentarze

  1. Georgina pisze:

    Złożył pozew o rozwód

  2. Beata Gruca pisze:

    Tylko panowie przechodzą kryzys wieku średniego.Nie rozumiem aryykulu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *