Czy zazdrość w związku jest potrzebna?

Foto: Seth Hays/Unsplash
Violetta Villas śpiewała swego czasu, że „nie ma miłości bez zazdrości”. To dość śmiałe stwierdzenie, zwłaszcza z punktu widzenia osób, które doznały nadmiernej, zaborczej zazdrości ze strony partnera. Z drugiej strony, brak zazdrości kojarzy nam się z brakiem zaangażowania i jest odbierany jako obojętność.
No to jak w końcu jest z tą zazdrością? Można być zazdrosnym za bardzo lub – przeciwnie – kochać i nigdy nie czuć ukłuć zazdrości?
» Zazdrość może dodać związkowi rumieńców, a emocji w sypialni dostarczą… afrodyzjaki! Przeczytaj, jakie produkty jeść, żeby podnieść poziom libido i temperaturę w łóżku!
O zazdrości w Internecie
W Internecie aż roi się od dyskusji na temat zazdrości ze strony partnera lub tej, którą same odczuwamy. Wiele kobiet pyta wprost: czy zazdrość oznacza miłość lub czy brak zazdrości oznacza, że on mnie już nie kocha? Wystarczy zajrzeć na popularne fora dla kobiet.
ag12:
Jestem zazdrosna o partnera, bo wiem, że jest atrakcyjnym mężczyzną i kobiety go pożądają. Moja zazdrość nie sięga jednak dalej, bo on na każdym kroku pokazuje mi, że mogę mu ufać. A co wy sądzicie o zdrowej zazdrości: istnieje czy nie?
Taria odpowiada:
Zdrowa zazdrość jest potrzebna tak samo jak miłość! Nie tylko pomaga widzieć partnera w dobrym świetle, ale również sprawia, że czujemy dumę, zadowolenie, że mamy tak cudownego faceta. To naturalne, że boimy się, że możemy go stracić, ale dopóki te obawy pozostają w naszej głowie i nie psują relacji, nie mamy się o co martwić.
Niki67:
Czy da się wyleczyć z chorobliwej zazdrości? Mój partner jest zazdrosny o wszystko, co robię, ogranicza mnie, stale się zamartwia o nasze małżeństwo. Rozmawialiśmy o tym wiele razy, niby rozumie, że nie ma powodów do zazdrości, a jednak problem nie ustępuje. Boję się o nasz związek. Co radzicie?
kalina.xx odpowiada:
Może warto rozważyć wizytę u psychologa? Patologiczna zazdrość może być objawem zespołu Otella, który wymaga leczenia psychiatrycznego. Jeśli to nie to, musicie razem nad sobą pracować. Twój mąż powinien zacząć od poprawy swojej samooceny, bo podejrzewam, że to w niej leży problem. Bardzo ważna jest świadomość problemu, więc jesteście już na dobrej drodze.
Monia77:
Mój mąż nie jest zazdrosny! Nie interesuje się tym, co robię, z kim wychodzę. Koleżanki mi mówią, że powinnam się cieszyć, ale ja sama już nie wiem, co robić. Jak myślicie – brak zazdrości świadczy o bezgranicznym zaufaniu czy zazdrość w związku jest dobra i potrzebna? Czasami myślę, że przez brak zazdrości mąż mnie nie kocha.
donna21 odpowiada:
To zależy. Jeśli nie zabiega o ciebie i ogólnie nie okazuje przywiązania, może rzeczywiście jest o co się martwić. Ale jeśli czujesz, że cię kocha, brak zazdrości o niczym nie świadczy. Z reguły zazdrość a miłość to dwa całkiem różne uczucia. Nawiasem mówiąc – też bym czasem chciała, żeby mój mąż był o mnie zazdrosny. Tak pro forma.
Zazdrość zazdrości nierówna
Zazdrość w związku nie jest niezbędna, bo jeśli ufamy sobie nawzajem, czujemy się pewnie i bezpiecznie w swoim towarzystwie, nie ustajemy w staraniach o siebie i okazujemy sobie zainteresowanie, troskę i pożądanie, możemy się bez tego uczucia obejść.
Jednocześnie pewna postać zazdrości wprowadza do niektórych relacji przydatny element ekscytacji. Wiele osób podświadomie posługuje się tym uczuciem, żeby okazać zaangażowanie i przywiązanie do drugiej osoby. Pojawiające się od czasu do czasu ukłucia zazdrości na widok kobiet oglądających się za naszym partnerem to dla nas sygnał, że zależy nam na nim i chcemy go mieć tylko dla siebie.
W takich sytuacjach odrobina zazdrości jeszcze nikomu nie zaszkodziła, jednak problem pojawia się wtedy, gdy miłość zaczyna się kręcić wokół zazdrości. Już sam fakt, że niektóre z nas starają się celowo wzbudzić zazdrość u partnera, jest dość dyskusyjny. Chcemy w ten sposób sprawdzić naszą drugą połówkę i poczuć się kochanymi, a nawet w pewien sposób “posiadanymi”. Tylko czy nie lepiej zdecydować się na szczerą rozmowę o uczuciach, niż w wyrachowany sposób testować naszego mężczyznę?
Jeszcze gorzej jest wówczas, kiedy zazdrość staje się patologią i nadmiernie ogranicza swobodę drugiej osoby.
» Wierny czy niewierny, zaborczy czy dający swobodę? Dowiedz się, co mówi imię mężczyzny o jego temperamencie seksualnym. Uwaga – tylko dla kobiet z dystansem!
Chorobliwa zazdrość często towarzyszy tym osobom, które mają zaniżone poczucie własnej wartości i obawiają się, że ich partner znajdzie sobie kogoś lepszego. Czasem też podświadomie powielamy wzorzec związku podpatrzony u naszych rodziców.
Kiedy kobieta lub mężczyzna zabrania drugiej połówce wychodzić na spotkania ze znajomymi, śledzi ją lub obsesyjnie sprawdza otrzymywane przez nią wiadomości, bez wątpienia mamy do czynienia z chorobliwą zazdrością. Ta z kolei może szkodzić i doprowadzić do rozpadu związku.
» Czasem zazdrosny partner albo partnerka bezustannie podejrzewają swoją drugą połówkę o zdradę. Sprawdź, po czym można się zorientować, że partner naprawdę nie jest ci wierny!

Foto: Pixabay
Jak radzić sobie z zazdrością?
Jeśli nasz partner przesadnie ogranicza naszą swobodę, choć nie dajemy mu podstaw do zazdrości, najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu będzie szczera rozmowa. Cierpliwie wysłuchajmy jego zastrzeżeń, a następnie zapewnijmy, że bardzo go kochamy i nie interesuje nas nikt inny. Często zdarza się, że taka rozmowa wystarczy i pomoże poprawić nasz związek. Wiele współczesnych problemów wynika bowiem z braku odpowiedniej komunikacji – kobiety szukają pomocy w Internecie lub wśród przyjaciółek, zamiast zwyczajnie porozmawiać z partnerem.
Jeśli jednak rozmowa i wyjaśnienia nie pomagają, musimy poważnie zastanowić się nad sensem trwania w takiej relacji. Z zaborczości i obsesyjnej podejrzliwości nic dobrego nie wyniknie. Czasem jedynym rozwiązaniem jest rozmowa ze specjalistą, a w skrajnych przypadkach – rozstanie.
» Nie jesteś pewna, jak poznać, czy mu na tobie zależy? Kliknij i sprawdź, jak analizować sygnały, które wysyła ci nowo poznany mężczyzna!
Co zaś zrobić, kiedy wina leży po naszej stronie i to my odczuwamy przesadną zazdrość? Trudno żyć z takim uczuciem, dlatego warto się z nim zmierzyć.
Przede wszystkim zastanówmy się, czy ma ono jakiekolwiek uzasadnienie w rzeczywistości – często instynktownie reagujemy zazdrością, nawet nie zastanawiając się, czy ma ona rację bytu. Tutaj również pomoże szczera rozmowa z partnerem, który na pewno zaczął odczuwać już skutki zaborczości z naszej strony. Warto wyznać, co nas niepokoi, jakie zachowania wzbudzają naszą niepewność i podejrzliwość. Z pewnością każdą, nawet dwuznaczną sytuację można jakoś wyjaśnić.
» Niepokoi cię zachowanie twojego partnera? Może potrzebuje twojego wsparcia? Poznaj sygnały świadczące o tym, że mężczyzna przechodzi kryzys wieku średniego!
Co sądzicie o zazdrości – potrzebna czy nie?