MĄDRA BABCIA radzi #5: Czy babcia ma prawo być sobą?

czy babcia moze byc soba

Foto: Pixabay

Babcie są babciami, ale przecież nie tylko! Czy kochająca babcia może sobie pozwolić na ekstrawagancję i bycie sobą, nawet jeśli nie do końca podoba się to jej bliskim? Na takie pytanie odpowie dziś nasza MĄDRA BABCIA, czyli Beata Borucka!

Jestem kolorowym ptakiem: mam marchewkowe włosy, lubię mocny makijaż, nawet na co dzień, nie boję się ekstrawaganckich ubrań. Jestem też babcią. O ile moim koleżankom mój wizerunek zupełnie nie przeszkadza (wiele razy słyszałam nawet, że chciałyby być takie, jak ja!), o tyle mój 15-letni wnuk ma z tym chyba pewien problem. Powiedział mi ostatnio, że czasem mogłabym być taka, jak inne babcie, bo za bardzo rzucam się w oczy. Nie powiem, zrobił mi tym sporą przykrość, ale dał też trochę do myślenia. Może faktycznie powinnam się trochę hamować, przynajmniej wtedy gdy przebywam razem z nim, skoro wstydzi się, że ludzie na nas patrzą?

Adriana

Żyjmy i pokażmy, jak żyć, innym!

Temat mód, różnorodności stylu i wyglądu jest stary jak świat i szeroki jak Amazonka. Każdy ma prawo wyglądać tak, jak mu się najbardziej podoba, i opinia smarkatego piętnastolatka nie powinna mieć wpływu na Twoje decyzje w kwestii ewentualnych zmian wizerunkowych. Uważam, że to daleko posunięta przesada i nadużywanie przez wnuka babciowej miłości.

Przecież ludzie patrzą na Ciebie, bo jesteś kolorowa, radosna i wyjątkowa! Problem ma nastolatek nakarmiony przeświadczeniem o konieczności liczenia się z opinią otoczenia. Skoro zatem ma on takie trudności, Twoją rolą jest pomóc mu się w tym odnaleźć, a nie za wszelką cenę dostosowywać się do wymagań jego i środowiska.

Jeśli wnuczek wstydzi się kolorowej babci, to, mówiąc jego językiem, „niech spada”, co oznacza po prostu odsunięcie go od kontaktu z sobą na jakiś czas. Jeśli sam uzna, że jesteś ważna i kontakt z Tobą wnosi coś ciekawego do jego życia, to przyjdzie, przeprosi i ukocha. A jeśli nie? Cóż, relacja oparta wyłącznie na stawianiu wymagań i braku akceptacji drugiej osoby nie jest chyba zdrowa, prawda? Przykre, ale możliwe…

» Relacje z wnukami nie zawsze należą do łatwych - i to bez względu na wiek dzieci! Przeczytaj także, co robić, jeśli wydaje nam się, że nasz wnuk nas nie lubi!

Drugi kierunek, który warto obrać, to wspieranie we wnuku asertywności i pokazywanie mu, jak ważne jest bycie sobą i nieuleganie presji otoczenia. Pomoże to dorastającemu nastolatkowi nabrać sił i budować swój własny styl, poglądy i przekonania. Ja porozmawiałabym z nim na ten temat na spokojnie, ale zaczęłabym trochę od drugiej strony. Zadałabym na przykład pytanie, jakiej muzyki słucha, i poprosiła, żeby pokazał mi ulubione zespoły czy wokalistów. Idę o zakład, że na okładkach płyt będą zdjęcia ekscentrycznych piosenkarzy wykonujących dziwaczną muzykę. Podpytaj go, dlaczego właśnie takie osoby są jego idolami i czy byliby nimi nadal, gdyby nagle „znormalnieli”. I tak - voilà! - jesteśmy w domu! Możesz mu teraz podsunąć siebie jako przykład takiej ciekawej, nietuzinkowej osoby.

wnuki tolerancja

Foto: Pixabay

Kolejna rzecz, do jakiej można się odwołać, to osobliwości dzisiejszej mody młodzieżowej. Sukces tej metody jest możliwy, jeśli wnuk hołduje różnym dziwnym trendom, typu krok spodni w kolanach, kolorowe włosy, kolczyki, dziwne kurtki, czapki czy fryzury. Jeżeli masz do czynienia z takim właśnie modnisiem, możesz powiedzieć, że mimo iż starsze osoby na ulicy patrzą na Twojego wnuka z pewną nieufnością, to Ty jesteś z niego dumna i masz w nosie opinie otoczenia, jeśli on się dobrze w takiej stylizacji czuje.

Bycie sobą to fajna wartość, którą możesz swoją barwnością pokazać i budować we wnuku, zamiast ulegać jego presji! Żyj kolorowo, Adrianko!

 

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *