5 skutecznych metod na relaksację – jak uspokoić ciało i wyciszyć umysł

Dojrzała kobieta siedząca na szczycie góry w pozycji lotosu i z rekami ułożonymi w vayu mudra. Kobieta medytuje. Napis na zdjęciu: 5 metod na relaksację.

Czy miewasz takie chwile, że czujesz napięcie w całym ciele i nie możesz się wyluzować? A może masz częste bóle głowy, które są spowodowane napięciem?

Czy masz szumy uszne?

Kładziesz się do łóżka i gonitwa w głowie nie pozwala ci zasnąć? A jeśli już uśniesz, to budzisz się w środku nocy i masz problem, aby ponownie zasnąć?

To wszystko jest oznaką stresu! To właśnie stres nie pozwala ci spać, powoduje napięcie w ciele i szumy w uszach.

Nie dość, że długotrwały stres utrudnia życie, to jeszcze przyczynia się do wielu chorób. Tego chyba nie musimy ci mówić, bo niewiele rzeczy ma tak negatywny wpływ na ciało i umysł ludzki, jak stres.

Oczywiście stresu można próbować unikać, ale to się przecież nie zawsze da się zrobić. Nie odetniemy nagle problemów, pracować też trzeba, o rodzinę się zamartwiać, a finanse nie zawsze się zgadzają. 

Jednak jak każda dbająca o siebie kobieta (i mężczyzna także) postaraj się postawić swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Nie odkładaj zajęcia się sobą i postaraj się złagodzić stres, bo zdrowie masz tylko jedno.


Aby przyjść ci z pomocą, mamy dla ciebie kilka sposobów na wyciszenie umysłu i zrelaksowanie ciała. Jeśli będziesz cierpliwa, to po niedługim czasie zobaczysz pierwsze efekty, więc nie zniechęcaj się i pracuj nad tym, aby w twoje życie wkroczył spokój i równowaga.

Sport – w zdrowym ciele zdrowy duch

Zaczniemy od najprostszej do wykonania i najbardziej dostępnej czynności, czyli sportu. Nie szkodzi jeśli nie jesteś entuzjastką ruchu, ważne, że ciało miało zajęcie, bo wtedy się odpręża i wytwarza endorfiny. A jaki rodzaj ruchu dla siebie wybierzesz to już mniej ważne.

Uśmiechnięta dojrzała kobieta biegnie wzdłuż wybrzeża słuchając muzyki.
Nawet powolny trucht zredukuje poziom stresu. Jeśli nie lubisz biegać, wybierz energiczny marsz.

Możesz dać sobie wycisk na siłowni, ale możesz także spacerować z kijkami lub iść na spacer, podczas którego wyciszysz głowę.

Najważniejsze to skupić się na wykonywanej czynności i być przy niej myślami, bo ciężko wyluzować się na spacerze, jeśli twoje myśli krążą wokół pralki, opłat i problemów. Aby tego uniknąć podziwiaj przyrodę, słuchaj muzyki lub licz kroczki lub powtórzenia na siłowni.

Jeśli nie lubisz chodzić na siłownię i wolisz ćwiczyć w domu, włącz sobie wideo na YouTube i ćwicz w domu razem z Ewą Chodakowską, Anną Lewandowską lub Olą Stefańską z kanału “Treningi Dla Kobiet”. Te trenerki mają tak wiele programów, że znajdziesz taki dopasowany do twoich potrzeb i możliwości.

Slow jogging (czyli powolne bieganie) to także dobra opcja na redukcję stresu. Polecamy ci profil Elżbiety Gnatowskiej “Śmigam po 50”.

Joga – relaks w ruchu

Regularne praktykowanie jogi przynosi ciału, ale co najważniejsze umysłowi niebywałe korzyści. Joga nie tylko uspokoi twój umysł, dzięki niej nauczysz się, jak lepiej radzić sobie ze stresem. Naukowcy mówią, że ten rodzaj ruchu pozwala także zniwelować skutki stresu, co jest niezwykle istotne.

Kobieta w średnim wieku ćwicząca jogę na plaży. Kobieta ubrana jest w białe spodnie i biała koszulkę.
Regularna praktyka jogi uspokoi twoje ciało, a przy okazji je uelastyczni.

W jodze ważny jest oddech i jego regulacja. Jedną z części jogi, obok asan, czyli pozycji, które wykonujesz na macie, jest właśnie praktyka oddechu. Nauka dobrego oddychania jest kluczowa w praktyce, a to, czego się tam nauczysz, możesz potem wykorzystać w życiu, w stresujących sytuacjach. Nauczysz się odpuszczać, zwalniać i puścić ciało, aby nie było napięte.

Polecamy ci lekcje wideo na YouTube z Małgorzatą Mostowską. Na jej kanale znajdziesz filmiki dla osób początkujących.

Drugim wartym polecenia kanałem jest “Aktywny Senior”, Pani Alicja ma świetne filmiki z praktyką jogi. Znajdziecie tam też inne ciekawe i nietrudne ćwiczenie dla osób dojrzałych, m.in. ćwiczenia na plecy.

Więcej o jodze będziemy pisały w najbliższym czasie i tam dokładnie wytłumaczymy, jak się jogę praktykuje, czym jest joga oraz jakie są jej rodzaje.

Aromaterapia – pięknie pachnący relaks

Jedną z przyjemniejszych metod radzenia sobie ze stresem jest aromaterapia, czyli leczenie zapachem. Olejki eteryczne mają udowodnione działanie terapeutyczne i potrafią obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Wdychanie tych wspaniałych zapachów powoduje także złagodzenie objawów stresu.

Stosowanie olejków jest bardzo proste. Masz do wyboru trzy techniki: wdychanie (inhalacje), kąpiele lub masaż.

Dyfuzor do olejków eterycznych i buteleczki z olejkami eterycznymi do aromaterapii. Kobieca dłoń odkręcając jedną z buteleczek z ojekiem.
Tak dobrze znany olejek lawendowy ma zbawienny wpływ na nerwy i napięcia.

Na walkę ze stresem polecane są olejki:

  • Olejek lawendowy – ten pięknie pachnący olejek jest wszystkim dobrze znany, bo zapach kwiatów lawendy znamy z naszych ogrodów lub z podróży do Chorwacji. Jego stosowanie reguluje pracę układu nerwowego. Jeśli borykasz się z kołataniem serca, to właśnie ten olejek ci pomoże. Stosuje się go także przy bezsenności.
  • Olejek geraniowy – wycisza emocje, uspokaja i działa antydepresyjnie. Poleca się go kobietom podczas napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy. Łagodzi bóle głowy.
  • Olejek jaśminowy – ma działanie relaksujące na ciało i umysł. Pomaga złagodzić napięcie, agresję i wybuchy złości. 
  • Olejek bazyliowy – stosuje się go w stanach uczucia niepokoju. Koi system nerwowy i motywuje do pozytywnego myślenia. 
  • Olejek różany – działa uspokajająco, pomaga przezwyciężać lęki, powstrzymuje drżenie rąk.
  • Olejek z bergamotki – łagodzi napięcia nerwowe, stresy, emocje, stany depresji i melancholii. Polecany jest jako środek pomocny przy „powrocie do siebie” po chorobie psychicznej lub fizycznej.

Olejki zawsze stosuj rozcieńczone, w wodzie lub oleju (do masażu). Do inhalacji także rozpuść olejek w wodzie, dodaj tylko kilka kropel. Dodając krople do kąpieli, zrezygnuj z zapachowego płynu. 

Warto nosić w kieszeni lub torebce kawałek waty lub płatek kosmetyczny nasączony olejkiem. Włóż go do szmacianego, np. lnianego woreczka i wąchaj, jeśli poczujesz się zestresowana. To szybko pomaga ukoić nerwy, szczególnie w tych bardzo stresujących sytuacjach.

Do stosowania olejków są pewne przeciwwskazania, np. uczulenie na daną substancję. Trzeba uważać podczas ciąży i przy epilepsji. Najlepiej przed ich stosowaniem poczytaj dokładnie o każdym z nich w Internecie.

Medytacja – spokojny umysł i płynące myśli

Nie będziemy udawać, że medytacja to łatwa sztuka. Wcale tak nie jest, a przynajmniej nie na początku. Trudno wyciszyć umysł, jak w głowie odbywa się Wielka Pardubicka z twoimi myślami.

Cierpliwość jest tutaj jak najbardziej wymagana, ale efekty regularnej medytacji są warte tych godzin spędzonych w skupieniu.

Kobieta w dojrzałym wieku siedząca na macie w środku parku i medytująca. Dłonie złożone ma w kształt shuni mudra.
Medytować możesz w każdym miejscu – zamknij oczy i wsłuchaj się w siebie.

Medytacja to trening świadomości, to ćwiczenie umysłu, polegające na wyciszeniu się, relaksacji i skupieniu. Trening ten ma na celu oczyszczenie umysłu w negatywnych, nawracających myśli i uwolnienie ciała z napięć.

Pewnie pytasz siebie: jak siedzenie ze skrzyżowanymi nogami ma pomóc mi się zrelaksować i spokojniej żyć? Już odpowiadamy.

Praktykując, starasz się wyciszyć i nie skupiać na myślach. Jeśli one przyjdą, nie zatrzymuj ich na dłużej, tylko pozwól im płynąć. Oczywiście na początku będzie ci trudno to zrobić, ale z czasem będzie to coraz łatwiejsze. Twój umysł będzie pozbywał się tych negatywnych myśli, a przy okazji uspokoi ciało. Będą one oczyszczone i tym samym zrobi się miejsce na nowe, pozytywne myśli. 

Jeśli na początku nie będziesz potrafiła skupić się na praktyce, to patrz w płomień świecy lub puść sobie medytację prowadzoną, to znaczy, że ktoś inny prowadzi cię przez proces medytacji. Takie wspaniałe medytacje znajdziesz na YouTube na kanale „Chodź na słówko. Same regularnie korzystamy z ich medytacji i polecamy je z całego serca.

A jeśli zdarzy ci się zasnąć przy pierwszych próbach medytacji to nic nie szkodzi. To całkiem normalne. I oznacza, że pomogło ci się odprężyć, bo tylko odprężona głowa pozwala spokojnie zasnąć.

Muzyka relaksacyjna – kojące duszę dźwięki 

Jedni lubią słuchać muzyki klasycznej, inny jazzu, jeszcze inni przy tych rodzajach muzyki dostają szału. Jednak muzyka relaksacyjna to taki rodzaj dźwięków, które naprawdę potrafią uspokoić umysł i ukoić ciało (szczególnie w czasie kąpieli). 

Muzyka relaksacyjna pozwala zredukować poziom stresu i uczucie niepokoju, które często towarzyszą nam na co dzień. Te płynące delikatnie dźwięki obniżą poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, uspokoją oddech i obniżą ciśnienie krwi. 

Po wpisaniu w wyszukiwarkę “muzyka relaksacyjna” dostaniesz tysiące utworów, a wśród nich te, w których możesz usłyszeć dźwięki natury, czyli np. śpiew ptaków, odgłosy łąki, szum morza czy powiew wiatru.

Drugim wariantem jest muzyka tworzona na takich instrumentach jak misy tybetańskie, gongi, harfa, fortepian lub flet. Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz na YouTube kilka utworów i sprawdzisz, jak i czy w ogóle one na ciebie działają.

Koncert tybetańskich gongów. Kobieta siedzi i uderza młotkiem do gongów w misy tybetańskie.
Koncert tybetańskich gongów to niesamowite przeżycie. Może gdzieś blisko ciebie są takie koncerty?

Jeśli spodoba ci się ten rodzaj muzyki, polecamy ci robić sobie sesje medytacji z tą muzyką lub po prostu posiedzieć z zieloną herbatą i posłuchać delikatnej melodii płynącej z głośnika.

My bardzo cenimy medytacyjną, duchową muzykę Devy Premal. Jej głos uspokoi każdego.

Ale jeśli twoje ciało potrzebuje 20 minut skakania przy disco, albo wyrzucenia złości przy Metallice, to nie hamuj się. Bądź sobą i poddaj się swoim dźwiękom i rytmom. Ważne, że pomoże.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *