Cudowna moc witaminy D

witamina D

Foto: Pixabay

Suplementacja witamin i minerałów może pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Jedną z najczęściej suplementowanych witamin jest witamina D3, nazywana również witaminą słońca lub, bardziej fachowo, cholekalcyferolem.

Naturalnie wytwarzana jest w organizmie pod wpływem promieni słonecznych, jednak podczas chłodniejszych pór roku oraz w niektórych strefach klimatycznych łatwo o jej niedobór. Warto poznać skutki takiego niedoboru, a także dowiedzieć się, czy nadmiar witaminy D3 również może nam zaszkodzić!

» Znasz chorobę zwaną „cichym złodziejem kości”? Naucz się rozpoznawać objawy i wygraj walkę z osteoporozą!

Gdy brakuje nam witaminy D…

Niedobór witaminy D daje różnorodne objawy, do których najczęściej zaliczają się:

  • bóle kostne i mięśniowe
  • zaburzenia nastroju
  • bezsenność
  • przewlekłe zmęczenie
  • depresja sezonowa
witamina d depresja

Foto: Pixabay

Jesienna (ale też zimowa lub wiosenna, kiedy aura nie jest zbyt sprzyjająca) chandra, którą czuje wiele z nas, często bywa więc objawem niedoboru witaminy D3. Suplementacja może pomóc wyrównać jej poziom w organizmie, jednak musimy pamiętać o przestrzeganiu wyznaczonych dawek, by nie doprowadzić do groźnego nadmiaru.

» Dolegliwości związane z pęcherzem moczowym mogą spędzać sen z powiek. Dowiedz się, jak zapobiegać chorobom pęcherza!

Właściwości witaminy D3

Choć to jeden z najpopularniejszych suplementów, wiele osób tak naprawdę nie wie, po co organizmowi witamina D. Tymczasem jest ona bardzo ważnym składnikiem odpowiadającym za mineralizację kości. Jeśli utrzymujemy ją więc na odpowiednim poziomie, będziemy cieszyć się mocnymi kośćmi i zdrowymi zębami, które z wiekiem często ulegają osłabieniu.

Oprócz tego witamina słońca wpływa również pozytywnie na układ krążenia, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz… pomaga w zachowaniu szczupłej sylwetki! Dlatego jeśli marzysz o pięknej figurze, nie powinno jej zabraknąć w twojej diecie.

Problem niedoboru witaminy D dotyczy przede wszystkim naszej szerokości geograficznej – Europejczycy bardzo często sięgają po suplementy, podczas gdy w Australii czy Ameryce Południowej na niedobór cierpi znacznie mniej mieszkańców.

» Lubisz się opalać? dowiedz się, jak to robić bezpiecznie, a przede wszystkim jak unikać poparzeń i jak leczyć skutki zbyt długiego przebywania na słońcu!

witamina slonca

Foto: Pixabay

W związku z tym, że witamina D jest wytwarzana w organizmie pod wpływem promieni słonecznych (cholekalcyferol powstaje w skórze wystawianej na odpowiednią ilość czasu na słońce), to zapotrzebowanie na nią zależy przede wszystkim od warunków klimatycznych. Mieszkańcy cieplejszych krajów mają całoroczny dostęp do promieni słonecznych będących naturalnym źródłem witaminy D3.

Coraz większa liczba lekarzy zaleca suplementację witaminy D u osób poniżej 18. i powyżej 65. roku życia. Opinia ta ma też jednak wielu przeciwników, którzy utrzymują, że suplementy nie powinny być przyjmowane bez wstępnej diagnostyki lub wystąpienia charakterystycznych objawów.

» Jeśli dużo przebywasz na słońcu, powinnaś odpowiednio chronić swoją skórę. Poznaj sposoby na kontrolowanie podejrzanych znamion na skórze!

Suplementacja witaminy D3? Niekoniecznie!

Kiedy wiemy już, na co wpływa witamina D i jak ważną pełni rolę w naszym organizmie, jej suplementacja może wydawać nam się jedynym właściwym rozwiązaniem. W rzeczywistości jednak witaminę słońca możemy dostarczać sobie również przy pomocy odpowiedniej diety. Jest to dużo bezpieczniejsze (nie występuje tu ryzyko przedawkowania) i skuteczne w przypadku niewielkich niedoborów lub w ramach profilaktyki.

Wśród produktów, które sprawią, że nasza dieta będzie bogata w witaminę D3, znajdują się:

  • oleje z wątroby ryb (tran)
  • ryby – przede wszystkim łosoś, śledź i dorsz
  • nabiał
  • jaja kurze
  • mięso wieprzowe i drobiowe
  • pieczarki

Pamiętajmy, że produkty te zawierają stosunkowo niewielkie ilości witaminy D3, przez co nie będą skuteczne w przypadku poważnych niedoborów. Warto natomiast zapobiegawczo zawrzeć je w swojej diecie, zwłaszcza jeśli nie możemy pozyskiwać witaminy słońca w naturalny sposób.

Osoby na diecie wegańskiej mogą mieć pewien problem z niedoborem witaminy D, jako że nie dostarczają jej organizmowi w spożywanych produktach. W ich przypadku konieczna może być więc suplementacja, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Nadmiar witaminy D3

Nie każdy wie, że witaminę słońca można również przedawkować. Uspokoimy was jednak – dotyczy to jedynie osób przyjmujących suplementy diety. Naturalne dostarczanie organizmowi witaminy D poprzez przebywanie na słońcu i spożywanie produktów bogatych w cholekalcyferol nie niesie ze sobą ryzyka przedawkowania. Należy więc uważać z suplementacją i pod żadnym pozorem nie przekraczać dawki wyznaczonej przez lekarza bądź farmaceutę.

Do objawów nadmiaru witaminy D3 zaliczamy przede wszystkim utratę apetytu, częstomocz, bóle głowy i wzmożone pragnienie. W przypadku małych dzieci jest to również zmniejszony przyrost masy ciała i senność.

» Morfologia dostarcza podstawowych informacji na temat stanu naszego organizmu. Kliknij i dowiedz się, jak samodzielnie interpretować wyniki badania krwi!

Nadmiar witaminy D może mieć bardzo poważne skutki, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować. Do najpoważniejszych powikłań należy kamica pęcherzyka żółciowego i nerek, zaburzenia pracy serca, a u kobiet w ciąży – deformacje i choroby kości u płodu.

Bezpieczna dawka witaminy D3 dla naszej szerokości geograficznej wynosi 800-2000 jednostek. Przed rozpoczęciem suplementacji na własną rękę warto jednak mimo wszystko skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje, czy rzeczywiście mamy do czynienia z niedoborem i czy zażywanie pastylek jest konieczne.

Specjaliści sugerują, że każdy Polak powinien rozważyć suplementację witaminy D3. Dbacie o jej odpowiedni poziom w organizmie?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *