Co cię konkretnie boli, gdy boli brzuch?

bol brzucha

Foto: rawpixel.com/Pexels

„Boli mnie brzuch” – tak zwykle określamy popularną dolegliwość pojawiającą się choćby po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy albo przed wyjątkowo stresującą sytuacją. Rzadko kiedy wiemy jednak, co konkretnie nas boli. Żołądek, macica, a może wątroba? Dowiedz się, jak rozpoznawać ból poszczególnych organów i o czym może on świadczyć.

» Zrobiłaś badanie krwi i czekasz na wizytę do lekarza? Zanim nadejdzie jej termin, już teraz dowiedz się, jak interpretować wyniki morfologii!

Ból brzucha z lewej strony

Powinnyśmy wiedzieć, że ból brzucha po lewej stronie świadczy o dolegliwościach ze strony śledziony i trzustki. Długotrwały, trwający nawet kilka dni ból trzustki, połączony z wymiotami i uczuciem pełności po zjedzeniu posiłku, może świadczyć o przewlekłym zapaleniu trzustki. Dlatego w przypadku nieustającego bólu trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Z drugiej strony, kiedy ból jest krótkotrwały i nie towarzyszą mu inne nieprzyjemne objawy, raczej nie powinnyśmy mieć powodu do obaw. Często taki ból wywołany jest stresem lub występuje po przejedzeniu i wówczas jego źródłem jest żołądek.

Ból brzucha z lewej strony może być również objawem ze strony śledziony, która nieznacznie powiększa się chociażby ze względu na zwykłe przeziębienie.

Alarmującym, wymagającym nagłej konsultacji z lekarzem objawem jest intensywny, pulsujący ból z lewej strony brzucha, który może promieniować w stronę kręgosłupa. Może to być bowiem objaw tętniaka aorty brzusznej. Jeśli w porę nie wykryjemy zagrożenia i nie skonsultujemy się z lekarzem, tętniak może pęknąć i doprowadzić do wstrząsu krwotocznego. W takiej sytuacji zagrożone jest nie tylko nasze zdrowie, ale również życie – pęknięcie tętniaka aorty brzusznej wymaga natychmiastowej operacji.

» Ból brzucha nie jest jedynym objawem, którego nie powinnaś lekceważyć. Kolejnym jest… chrypka! Kliknij i dowiedz się, o czym może świadczyć przewlekła chrypka i kiedy jej objawy powinny cię zaniepokoić.

brzuch anatomia

Foto: Pixabay

Ból brzucha z prawej strony

Ból brzucha po prawej stronie często towarzyszy osobom z kamicą żółciową. Jest to nic innego jak tworzenie się złogów w woreczkach żółciowych. Dlatego jeśli często odczuwamy ból po prawej stronie brzucha, między innymi po zjedzeniu tłustych potraw, powinnyśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Kamica żółciowa nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jednak tylko wtedy, gdy zostanie w porę rozpoznana i podejmie się odpowiednie leczenie.

Nagły skurcz brzucha po prawej jego stronie, który cechuje się dużą intensywnością, może z kolei świadczyć o pęknięciu wrzodów dwunastnicy. Jest to bardzo niebezpieczna dolegliwość, jako że może doprowadzić do krwotoku wewnętrznego i bezpośredniego zagrożenia życia.

Często zdarza się, że ból z prawej strony brzucha świadczy o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Innymi objawami tej powszechnej dolegliwości są zaparcia, wymioty i jadłowstręt. Zapalenie wyrostka robaczkowego, zwłaszcza w postaci przewlekłej, nie stanowi zagrożenia dla życia, o ile zostanie wcześnie rozpoznane. Nieleczone lub pojawiające się w postaci ostrej może doprowadzić do pęknięcia wyrostka. Leczenie opiera się na natychmiastowym usunięciu wyrostka, co zazwyczaj nie daje niebezpiecznych powikłań.

Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyka osoby pomiędzy 10. a 30. rokiem życia, jednak nie możemy wykluczyć jego wystąpienia również u osób w bardziej zaawansowanym wieku.

» Wiesz, które znamiona na skórze powinny wzbudzić twój niepokój? Kliknij i sprawdź, jak kontrolować pieprzyki!

Ból w dolnych partiach brzucha (podbrzuszu)

Ból podbrzusza jest zdecydowanie najmniej poważny, jednak również za nim mogą kryć się niebezpieczne dla zdrowia i życia dolegliwości. W tym przypadku źródłem bólu może być macica, ale również pęcherz moczowy, zwłaszcza jeśli mamy podejrzenie co do jego zapalenia. W tym wypadku innymi objawami są częstomocz i pieczenie podczas wypróżniania.

» Dolegliwości związane z pęcherzem moczowym to problem wielu z nas. Czy wiesz, jak się przed nimi ustrzec?

Umiejscowiony w dolnych partiach brzucha ból i biegunka mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, ale również występują po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy lub w przypadku wystąpienia alergii pokarmowej. Choć z reguły nie są to zbyt poważne dolegliwości, powinnyśmy zgłosić się do lekarza, jeśli objawy utrzymują się przez dłużej niż jedną dobę.

Niepokojącymi objawami w tym wypadku są również wymioty – wówczas możemy cierpieć na grypę żołądkową. W przypadku biegunki pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu i jedzeniu jedynie lekkostrawnych potraw. Jeśli nie zastosujemy się do tych zaleceń, w skrajnych przypadkach może dojść do szybkiego odwodnienia organizmu.

» Grypa czy przeziębienie? Naucz się je rozróżniać i szybko leczyć!

A co z zespołem jelita drażliwego, na który często uskarża się tak wiele z nas? W tej sytuacji bóle podbrzusza i biegunki pojawiają się z dużą częstotliwością lub występują naprzemiennie z zaparciami.

Czasami możemy doświadczać bólu podbrzusza po lewej lub prawej stronie. Jest on umiejscowiony dużo niżej niż wspomniany już ból śledziony czy wyrostka robaczkowego. Takie dolegliwości bólowe są całkowicie normalne przy owulacji, jednak po przebyciu menopauzy mogą świadczyć o zapaleniu jajnika lub jajowodu. Ból jest wówczas kłujący i dokucza nam przez dłużej niż kilka godzin. Dodatkowo zaalarmować powinny nas upławy lub krwawienie z dróg rodnych. W tym wypadku powinnyśmy skierować się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania i pomoże zdiagnozować przyczynę bólu.

Jeśli ból brzucha od dłuższego czasu nie ustępuje lub się nasila, nigdy nie powinnyśmy go lekceważyć! Zamiast tego jak najszybciej udajmy się do lekarza, który pomoże wykryć przyczynę dolegliwości.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *