Jak sobie radzić z poparzeniem słonecznym?
W sezonie letnim bardzo łatwo o poparzenia słoneczne. Wystarczy, że zaśniemy w ogrodzie lub zasiedzimy się na balkonie z książką – skutkiem mogą być nieestetyczne, a przede wszystkim groźne dla zdrowia oparzenia słoneczne. Nietrudno sobie wyobrazić, jak bolesne jest to doświadczenie!
Nasze mamy i babcie zalecały okłady z kefiru lub kwaśnego mleka bezpośrednio na zaczerwienione miejsca. Jakie są inne domowe sposoby na poparzenia słoneczne? I jak najlepiej ich unikać, kiedy już zaczynamy się opalać?
» Problemy z pęcherzem również latem? Powiedz im zdecydowane “nie”, dowiadując się, jak skutecznie dbać o pęcherz moczowy!
Jak unikać poparzenia słonecznego?
Choć nie zawsze możemy w pełni ochronić się przed poparzeniami słonecznymi, warto podjąć wszelkie środki, dzięki którym szansa na oparzenie znacznie się zmniejszy.
Jest to bardzo ważne, bo poważniejsze uszkodzenia naskórka mogą być dla nas naprawdę niebezpiecznie. Jeśli ból jest wyjątkowo intensywny, pojawiają się nudności i gorączka, nie zwlekaj z wizytą u lekarza!
Podobnie jak w przypadku zwykłych oparzeń poparzenia słoneczne ocenia się w skali trzystopniowej.
Do poparzeń I stopnia dochodzi najczęściej – wówczas pojawia się intensywne zaczerwienienie i ból, a następnie złuszcza się naskórek. Podrażnienia goją się samoistnie po kilku dniach. Poparzenia słoneczne II i III stopnia są bardziej groźne i wymagają konsultacji z lekarzem. Przy poważnych oparzeniach III stopnia możemy mieć do czynienia z martwicą skóry, a czas leczenia to nawet kilkanaście tygodni!
Aby uniknąć oparzeń słonecznych, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- unikaj ekspozycji na słońce pomiędzy godziną 10:00 a 14:00; jeśli opalasz się w tym czasie, pamiętaj by nie przebywać na słońcu zbyt długo – już jedna godzina wystarczy, aby pojawiły się oparzenia słoneczne;
- w czasie upałów pij dużo wody, która pomoże nawilżyć organizm i zapewnić mu naturalną ochronę przed słońcem;
- stosuj kremy z filtrem UV na pół godziny przed opalaniem; jeśli krem, którego używasz, nie jest wodoodporny, pamiętaj by nałożyć go na skórę natychmiast po wyjściu z wody;
- dzieci i osoby przyjmujące niektóre leki powinny unikać przebywania na słońcu; jeśli przyjmujesz lekarstwa, koniecznie przeczytaj ulotkę i sprawdź, czy nie są one przeciwwskazaniem do opalania się!
» Po opalaniu znalazłaś na swojej skórze nowe “pieprzyki”? Dowiedz się, jak kontrolować znamiona, aby zapobiec groźnemu nowotworowi skóry!
Dodatkowo pamiętajmy o tym, by nie przebywać na słońcu zbyt długo. Jeśli odczuwamy pieczenie, skóra jest wyraźnie zaczerwieniona lub pojawiła się na niej reakcja alergiczna, musimy jak najszybciej opuścić miejsca nasłonecznione!
Jak leczyć poparzenie słoneczne?
Choć lepiej zapobiegać niż leczyć, czasami pomimo zachowania środków ostrożności nie możemy uchronić się przed poparzeniami słonecznymi. Dotyczy to głównie osób o jasnej karnacji oraz tych, które mają genetyczne predyspozycje do tego typu oparzeń.
Przede wszystkim po opalaniu powinniśmy nałożyć na skórę specjalny balsam na oparzenia słoneczne. Tego typu preparaty natłuszczają i nawilżają naskórek, zapewniając ulgę w bólu i zmniejszając zaczerwienienie. Znajdziemy je w każdej aptece i tylko tam powinniśmy je kupować. Korzystając z marketowych balsamów, nigdy nie mamy pewności, że będą one w pełni skuteczne.
Ulgę przyniesie też zimny kompres, który możemy przykładać na zaczerwienione miejsca, lub zwykła kąpiel w chłodnej wodzie.
Pamiętaj, że słona woda nie pomoże na oparzenia, a jedynie jeszcze bardziej podrażni skórę. Stąd też jeśli do poparzeń słonecznych doszło na plaży, unikaj kąpieli w morzu!
» Latem twoja skóra jest również narażona na ataki… owadów! Dowiedz się, jak unikać ukąszeń komarów, os czy kleszczy, jak je rozpoznawać oraz jak leczyć ich skutki!
Domowe sposoby łagodzenia skutków poparzenia
Istnieją oczywiście pewne domowe metody leczenia poparzenia słonecznego, które pomogą złagodzić ból i przyspieszą gojenie.
Jedną z bardziej popularnych są okłady ze zsiadłego mleka lub kefiru, które rzeczywiście doskonale sprawdzają się przy łagodnych oparzeniach pierwszego stopnia. Działają antybakteryjnie oraz schładzają skórę, zapewniając natychmiastową ulgę.
W przypadku intensywnego bólu warto sięgnąć też po środki przeciwbólowe – ibuprofen lub paracetamol będzie tu niezastąpiony.
Oprócz kefiru i zsiadłego mleka warto zaopatrzyć się w maść z aloesem lub, jeśli hodujemy w domu aloes, naturalny sok z tej rośliny.
Aloes posiada silne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu warto go stosować przy różnego rodzaju uszkodzeniach naskórka. Pomoże on również uśmierzyć silny ból, choć tu jego działanie może nie być aż tak intensywne, jak w przypadku zsiadłego mleka.
W czasie leczenia oparzenia słonecznego pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów, które nawodnią nasz organizm, dodatkowo wpływając pozytywnie na skórę.
Podobnie jak w czasie upałów tutaj również warto sięgnąć po elektrolity, które nawadniają lepiej niż zwykła woda. Możemy znaleźć je w aptekach w postaci gotowego napoju lub tabletek musujących, które wystarczy rozpuścić w szklance wody.
Macie swoje sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne?