Jak dbać o pęcherz?

jak dbac o pecherz

Foto: Tim Mossholder/Pexels

Dolegliwości związane z pęcherzem moczowym dotykają wielu z nas. Najczęściej spotykane to ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, a także częstomocz. Z reguły choroby pęcherza wynikają z naszej niewiedzy i braku odpowiedniej higieny, dlatego jak najszybciej dowiedz się, jak im skutecznie zapobiegać.

O zapaleniu pęcherza moczowego

Mówi się, że każda kobieta musi choć raz w życiu przebyć zapalenie pęcherza. To jedna z bardziej powszechnych dolegliwości pęcherza moczowego, która znacznie częściej dotyka pań. Wynika to przede wszystkim z naszej budowy anatomicznej, która sprzyja różnego rodzaju zakażeniom – kobieca cewka moczowa jest aż trzykrotnie krótsza niż cewka moczowa u panów. Ta wstydliwa choroba objawia się ciągłym parciem oraz pieczeniem ujścia cewki moczowej, zwłaszcza podczas wizyt w toalecie. Często spotykany jest również bolący pęcherz, czyli uporczywy ból usytuowany w podbrzuszu.

» Ból w podbrzuszu, z prawej, a może z lewej strony brzucha? Sprawdź, co tak naprawdę boli, gdy boli brzuch!

Nie bagatelizuj objawów zapalenia pęcherza! Wczesne wykrycie problemów jest kluczowe, bo pozwala szybko rozpocząć leczenie i zapobiec poważniejszym powikłaniom. Dodatkowo odpowiednia terapia daje trwalsze efekty i pozawala uniknąć nawrotów choroby.

Choć zapalenie pęcherza moczowego samo w sobie nie jest niebezpieczne i najczęściej zanika samoistnie, nie powinniśmy go lekceważyć. Zaniedbanie tej nieprzyjemnej choroby sprzyja bowiem częstym nawrotom oraz niebezpiecznym powikłaniom. Do najczęstszych zaliczamy ropnie układu moczowego i niewydolność nerek. Dlatego jeśli zauważysz, że domowa kuracja nie jest skuteczna, a objawy nasilają się lub pojawiają się nowe (szczególnie niepokojąca jest gorączka, wymioty i krew w moczu), jak najszybciej udaj się do lekarza!

» Wokół przeziębienia i grypy krąży wiele stereotypów. Poznaj 7 najpopularniejszych mitów na temat przeziębienia!

Jak chronić swój pęcherz?

Na nasze szczęście istnieją proste sposoby na to, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego. Pamiętaj o nich, a jest duża szansa, że te wstydliwe dolegliwości ominą cię szerokim łukiem.

1. Dbaj o higienę intymną

Konieczność zachowania odpowiedniej higieny jest dość oczywista, wciąż jednak warto powiedzieć o niej dwa słowa. Nieprawidłowa higiena miejsc intymnych sprzyja bowiem nie tylko nieprzyjemnym infekcjom dróg rodnych, ale również może wywoływać choroby pęcherza.

Czystość to sprawa bezdyskusyjna, ale czasami co za dużo, to niezdrowo – obsesyjne podmywanie się, częściej niż dwa razy dziennie, może wypłukiwać naturalną florę bakteryjną, a więc paradoksalnie narażać nasz organizm na infekcje.

2. Noś delikatną, bawełnianą bieliznę
zdrowa bielizna

Foto: chuanyu2015/Pexels

Bielizna z tworzyw sztucznych nie przepuszcza powietrza, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii. W miarę możliwości staraj się więc wybierać bieliznę bawełnianą. Latem noś sukienki i spódnice, ewentualnie luźniejsze spodnie – dopasowana odzież w połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja zapaleniu pęcherza.

3. Uważaj na toalety publiczne!

Nie od dziś wiadomo, że większość toalet publicznych nie należy do najczystszych. Obecne w nich bakterie szybko przenoszą się na nas, powodując choroby pęcherza i dróg rodnych. Dobrym pomysłem jest noszenie w torebce specjalnych, jednorazowych nakładek na deskę oraz odświeżających chusteczek do higieny intymnej, które do pewnego stopnia chronią nas przed drobnoustrojami.

4. Używaj żeli intymnych

Część pań po pięćdziesiątce zmaga się z suchością pochwy. To nieprzyjemna dolegliwość, która zniechęca nas do stosunku z partnerem, a ponadto może prowadzić do infekcji pęcherza i okolic intymnych. Na szczęście można łatwo jej zaradzić. W tym celu przed każdym zbliżeniem sięgnij po nawilżający żel intymny – największą skutecznością charakteryzują się te dostępne w aptekach.

» Zmagasz się z trądzikiem cery dojrzałej? Dowiedz się, jakie są jego przyczyny oraz jak skutecznie z nim walczyć!

5. Nie wstrzymuj moczu!

Wiele z nas ma dość szkodliwy nawyk długiego wstrzymywania moczu. W pracy lub podczas spotkania z przyjaciółką podświadomie zwlekamy z wizytą w toalecie i większość z nas nie widzi w tym niczego złego. Zbyt długie lekceważenie parcia na pęcherz może być jednak bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia! Sprzyja to bowiem zaleganiu moczu, który potem stanowi idealną pożywkę dla bakterii.

» Obecność krwi, cukru lub leukocytów w moczu? Sprawdź, jak interpretować wyniki analizy moczu!

6. Żurawina dobra na pęcherz
zurawina na pecherz

Foto: Irita Antonevica/Pexels

Często dyskutuje się o tym, czy żurawina jest dobra dla pęcherza. Suszone owoce żurawiny stanowią bowiem naturalny składnik wielu suplementów diety, które mają zapobiec infekcjom dróg moczowych. Badania wskazują, że nie jest to mit i ten kwaśny owoc rzeczywiście chroni nas przed zapaleniem pęcherza. Zawarte w nim składniki sprzyjają bowiem wypłukiwaniu bakterii z organizmu poprzez oddawanie moczu. W ramach profilaktyki nie zapomnij więc o piciu soku żurawinowego lub jedzeniu suszonych owoców.

Zapobieganie nawrotom infekcji

Niestety, zapalenie pęcherza ma to do siebie, że często powraca. Dlatego jeśli choć raz przebyłyście tę nieprzyjemną chorobę, mamy dla was złą wiadomość – najprawdopodobniej w przyszłości jeszcze was dopadnie. Przywiążcie więc szczególną uwagę do dbania o swój pęcherz.

Jeśli macie problem z nawracającymi infekcjami, pamiętajcie, żeby pić dużo wody, około 2 litrów dziennie. Pomoże to regularnie wypłukiwać bakterie z organizmu i w efekcie zapobiegać chorobie.

» Zadbaj nie tylko o swój układ moczowy. Sprawdź, dlaczego warto kontrolować znamiona na skórze!

Pamiętaj również o tym, by codziennie wypijać minimum dwie szklanki soku z żurawiny. Wówczas nie będziesz potrzebować żadnych suplementów – naturalny lek będzie zawsze w zasięgu twojej ręki.

Macie swoje naturalne metody na zapobieganie zapaleniu pęcherza? Podzielcie się nimi w komentarzu!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *