Jakie są objawy osteoporozy?
Osteoporoza, nazywana również zrzeszotnieniem kości, to cywilizacyjna choroba kości, na którą zapada wiele osób po 60. roku życia. Co ciekawe, dużo częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni – w przypadku panów pojawia się ona później, a także ryzyko zachorowania jest mniejsze. Często przyczyną osteoporozy u kobiet jest niedobór estrogenów wywołany wczesnym przebyciem menopauzy bądź usunięciem jajników.
Jako że choroba ta nie daje wczesnych objawów i przez wiele lat może pozostawać w ukryciu, zazwyczaj dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, kiedy jest już w zaawansowanym stadium. Ze względu na to często nazywa się ją “cichym złodziejem kości”. Czy jednak można się jakoś przed nią uchronić?
» Niepozorne znamiona na skórze mogą (choć nie muszą!) być objawem choroby nowotworowej. Kliknij i dowiedz się, jak łatwo rozpoznać niepokojące przebarwienia skóry!
Główne czynniki ryzyka zachorowania na osteoporozę
Faktem jest, że na wiele przyczyn wystąpienia osteoporozy nie mamy bezpośredniego wpływu. Już po ukończeniu 40. roku życia masa kostna szkieletu zmniejsza się, a w efekcie nasze kości się “starzeją”, co czyni je bardziej narażonymi na choroby oraz złamania. Istnieją jednak pewne czynniki zagrożenia, które zwiększają ryzyko zachorowania na osteoporozę. Są to:
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- dieta uboga w wapń i witaminę D
- mała aktywność fizyczna
Pamiętajmy, że ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Dlatego jeśli nie wyeliminujemy czynników ryzyka, które sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na tę niebezpieczną chorobę, z każdym rokiem będzie ona dla nas coraz większym zagrożeniem.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, powinnyśmy zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia. Rzucenie tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu sprawi, że zagrożenie chorobą będzie dużo mniejsze.
Czy to osteoporoza?
Zrzeszotnienie kości daje bardzo charakterystyczne objawy, zazwyczaj będące również objawami pierwszego złamania. Po czym rozpoznać osteoporozę? Najwcześniejszym objawem jest ostry ból świadczący o złamaniu kręgosłupa. Chory czuje dyskomfort podczas siadania, a ból nasila się w czasie nawet lekkiego wysiłku. Co ciekawe, kiedy dochodzi do złamania przedniej krawędzi kręgu, ból może być dużo mniej intensywny lub nie wystąpi w ogóle. Stad też wbrew pozorom możemy bardzo łatwo je przegapić.
» Ból brzucha jest objawem, który bardzo często lekceważymy. Sprawdź, o czym może świadczyć uciążliwy ból brzucha!
Oprócz intensywnego bólu i dyskomfortu osteoporozie mogą towarzyszyć objawy, takie jak:
- wzdęcie brzucha
- utrata apetytu
- nieprawidłowa postawa – wypchnięcie brzucha do przodu lub utworzenie się tzw. garbu wdowiego
- ból nadgarstka (w przypadku złamania kości promieniowej)
Każde podejrzenie osteoporozy powinno być jak najszybciej konsultowane z lekarzem. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia jest złamanie kości udowej, do którego w zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet w wyniku zwykłego potknięcia! Śmiertelność przy złamaniu kości udowej wynosi aż 25%, jako że uraz ten daje liczne powikłania w postaci zaburzeń układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego około połowa poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się w ciągu roku od złamania.
» Mleko to samo zdrowie – podobno. Podobno też dorośli wcale go nie potrzebują. Co zatem zrobić: włączać je do swojej diety czy lepiej z niego zrezygnować? Rozwiewamy wątpliwości! Dowiedz się, czy można pić mleko i kto powinien go unikać!
Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść u ciebie do złamania kości udowej, odczuwasz intensywny ból lub masz trudności z poruszaniem się, jak najszybciej udaj się do szpitala bądź wezwij pogotowie. Są to objawy, których pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć!
Jak zdiagnozować osteoporozę i jak ją leczyć?
Jedynym sposobem na wczesne wykrycie osteoporozy, zanim dojdzie do pierwszego złamania, jest badanie densytometryczne, czyli badanie gęstości kości. Zaleca się wykonanie go około 50. roku życia, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka. U panów badanie gęstości kości może być wykonywane później, najwcześniej około 60. roku życia.
Czy można wyleczyć osteoporozę? Jest to możliwe, jednak w praktyce nie zawsze możemy całkowicie pozbyć się choroby. Nawet jeśli w efekcie leczenia gęstość kości zwiększy się, konieczne jest zachowanie profilaktyki do końca życia.
Do leczenia zrzeszotnienia kości najczęściej wykorzystuje się bisfosfoniany, które mają spowolnić gubienie masy kostnej. W wielu przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków przez co najmniej kilka lat i stałe przebywanie pod kontrolą specjalisty, zanim ryzyko złamania ulegnie zmniejszeniu. Ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w wapń i witaminę D.
» Witamina D ma cudowną moc! Sprawdź, jak ją suplementować oraz jakie produkty dostarczają jej naszemu organizmowi najwięcej!
Każda terapia leczenia osteoporozy dobierana jest indywidualnie do potrzeb i poziomu zaawansowania choroby, co zwiększa jej skuteczność. Chory powinien również przebywać pod stałą kontrolą lekarza, regularnie badając poziom wapnia we krwi. Warto pamiętać, że leczenie farmakologiczne jest tutaj konieczne – bez niego istnieje znaczne ryzyko wystąpienia kolejnych złamań, a choroba będzie stale się pogłębiać.
Macie już za sobą badanie gęstości kości czy wcześniej w ogóle o nim nie słyszałyście?