Sztuka bycia razem

kochaj najlepiej jak potrafisz recenzja

Foto: Pixabay

W związku nie zawsze bywa łatwo – bez wątpienia wie o tym każda z nas. Nawet najbardziej dobranej parze zdarzają się wzloty i upadki. Im więcej tych ostatnich, tym większe zagrożenie dla relacji. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio sobie z nimi radzić i co może nam pomóc w prowadzeniu zdrowej relacji.

Stefanie Stahl, znana psycholożka i autorka bestselleru „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” tym razem porusza trudny temat relacji międzyludzkich. Stara się wytłumaczyć czytelnikom, że bierne oczekiwanie na zmiany zazwyczaj nie przyniesie niczego dobrego, a jeśli zależy nam na udanym związku, powinniśmy przede wszystkim zrozumieć pewne mechanizmy, które stosuje każdy z nas. Jak? Tego dowiecie się z książki „Kochaj najlepiej, jak potrafisz!”.

» Ludzka podświadomość ma nieograniczoną moc – tak przynajmniej uważa Joseph Murphy. Zobacz, jak „Potęga podświadomości” może zmienić twoje życie!

Poznaj dziecięce nawyki

Stefanie Stahl podchodzi do tematu miłości i związków w sposób, który możecie już znać z jej poprzedniej książki. Uważa, że wszystkie zachowania, które powielamy przez całe życie, są głęboko zakorzenione w naszym dzieciństwie.

dzieciece nawyki w ksiazce kochaj najlepiej jak potrafisz

Foto: Pixabay

Nie jest to zresztą nic odkrywczego. Nie od dziś wiadomo, że dziecięce nawyki mają ogromny wpływ na nasze dorosłe życie. Innymi słowy, jeśli wpoimy sobie coś w dzieciństwie, chociażby powielając wzorce naszych rodziców, może to mieć swoje skutki w naszym przyszłym życiu, w tym również w tym, jak funkcjonujemy w związku.

Jako doświadczony psycholog Stefanie Stahl kompleksowo analizuje ten problem i stara się pomóc w jego rozwiązaniu. Książka bezpośrednio nawiązuje do jej poprzedniego tytułu – „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”. Autorka uważa, że aby cieszyć się w pełni udanym związkiem, musimy wcześniej zrozumieć i „uleczyć” dziecko w sobie.

Jest to dość nietypowe podejście, które odróżnia tytuł od innych dostępnych na rynku książek o prowadzeniu zdrowej relacji. Część z nas może nawet w tym momencie pomyśleć: „Znowu jakieś metafizyczne bzdury!”. Warto jednak pamiętać, że informacje podane w książce są poparte wieloma latami pracy i doświadczeń autorki w zawodzie psychologa.

Nie bez powodu zresztą oba tytuły odniosły ogromny sukces, a tysiące osób na całym świecie zarzekają się, że dzięki tym książkom ich życie zmieniło się na lepsze. Warto dać tej publikacji szansę, nawet – a może zwłaszcza – jeśli standardowe poradniki psychologiczne do nas nie przemawiają.

» Zeszły rok przyniósł nam wiele niezwykłych, unikalnych lektur, które warto znać! Sprawdź, co czytaliśmy w 2019 roku!

Pewną wadą jest to, że „Kochaj najlepiej, jak potrafisz!” czyta się trudniej, jeśli nie mieliśmy do czynienia z pierwszą książką autorki. Pojawiają się tu bowiem pewne nawiązania do niej, nie dla każdego czytelnika oczywiste.

Da się wprawdzie zrozumieć poradnik bez znajomości książki „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”, ale jeśli nie mieliście jeszcze okazji jej przeczytać, również szczerze polecam lekturę. Oba tytuły stanowią integralną całość, a zawarte w nich treści wzajemnie się uzupełniają.

Ćwiczenia, dzięki którym twój związek stanie się lepszy

Mimo pewnych podobieństw pomiędzy obiema książkami pojawił się tutaj całkowicie nowy motyw, który może zachęcić do sięgnięcia po tytuł również tych, którzy nie przepadają za sztywnymi, pełnymi nudnej teorii poradnikami. Mianowicie autorka zawarła w książce również ćwiczenia, dzięki którym będziemy mogli dokładnie przeanalizować własne działania i osobowość!

Książkę możemy do pewnego stopnia spersonalizować – pełni ona funkcję pamiętnika, notatnika, gromadzącego nasze własne przemyślenia i wnioski. Okazuje się to bardzo przydatne i pozwala nam odnieść nowe informacje do swojego życia.

cwiczenia z ksiazki kochaj najlepiej jak potrafisz

Foto: Pixabay

Dzięki praktycznym ćwiczeniom czytelnik nie odstawia „Kochaj najlepiej, jak potrafisz!” na półkę zaraz po przeczytaniu. Zamiast tego będzie do niej wracać za każdym razem, kiedy najdzie go nowa refleksja, poczuje potrzebę ponownego przejrzenia dawnych notatek lub ich uzupełnienia.

Jest to książka na całe życie – no, a przynajmniej na kilka następnych lat. Choć zawarte w niej treści są w pełni uniwersalne, z biegiem lat zwyczajnie się przedawniają, kiedy nasze spojrzenie na świat zaczyna się zmieniać.

Swoją drogą, samo w sobie to również może być ciekawym ćwiczeniem. Sprawdź, jak odpowiesz na poszczególne pytania teraz, za miesiąc i za rok. Może się zdarzyć, że wyniki będą skrajnie różne. Kto powiedział, że po pięćdziesiątce nie mamy prawa się zmieniać?

Ćwiczenia sprawiają, że podczas lektury pracujemy nad sobą w najskuteczniejszy możliwy sposób – poprzez wnikliwą analizę samych siebie. To często stosowana w psychologii metoda, nie bez powodu użyta w książce, która świadczy jedynie o profesjonalizmie autorki.

» Najlepsze książki to takie, które skłaniają nas do refleksji – nie tylko poprzez psychoanalizę. Poznajcie nieznane dotąd oblicze Astrid Lindgren!

Tylko dla par?

Tytuł książki jest nieco mylący, bo moglibyśmy z niego wywnioskować, że jest ona kierowana wyłącznie do par. Tymczasem może po nią sięgnąć dosłownie każdy. Bez względu na to, czy jesteś w związku formalnym, czy nieformalnym, czy może jesteś singlem – ta książka pomoże ci zrozumieć mechanizmy, które stosujesz w relacjach międzyludzkich. Niekoniecznie musi być to związek!

Jak już kilkukrotnie wspomniałam, „Kochaj najlepiej, jak potrafisz!” stanowi dość nieoczywistą kontynuację poprzedniej książki Stefanie Stahl. Dlatego jeśli już ją czytałaś i spodobała ci się ona, bez wahania sięgaj po kolejny tytuł, nawet jeśli nie masz partnera!

Zasady i ćwiczenia w książce są w pełni uniwersalne; mogą po nie sięgać panie i panowie dosłownie w każdym wieku. Dlatego nie daj sobie wmówić, że to nie jest książka dla ciebie. Jeśli zależy ci na własnym rozwoju, zdecydowanie warto się jej przyjrzeć. Pełen profesjonalizm, ciekawe ćwiczenia praktyczne i prosty, zrozumiały język – dokładnie tego możesz spodziewać się po tej lekturze.

Jakie książki służące rozwojowi osobistemu polecacie? A może niespecjalnie interesujecie się tego typu poradnikami?

okladka kochaj najlepiej jak potrafisz„Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem”
Stefanie Stahl

Wydawnictwo Otwarte
Ocena:
ocena 5 na 5

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *