Co czytaliśmy w 2019 roku?

bestsellery ksiazkowe 2019

Foto: Pixabay

Rok 2019 za nami, więc warto sprawdzić, co najchętniej kupowaliśmy w księgarniach i jakie książki skradły nasze czytelnicze serca w ciągu ostatnich 12 miesięcy!

Dziennik Donalda Tuska, nauka miłości według słynnej polskiej modelki, a może klasyka współczesnej literatury, czyli arcydzieło polskiej noblistki? Tysiące czytelników nie mogą się mylić, więc jest okazja do nadrobienia zaległości, jeżeli nie udało się wam sięgnąć po wszystkie wymienione lektury. Żeby wam to ułatwić, podajemy adresy sklepów internetowych, gdzie kupicie wybrane tytuły najtaniej!

» A jeśli szukacie więcej książkowych inspiracji, zapraszamy do zerknięcia do naszego działu z książkami!

Szczerze

okladka szczerzeKto napisał? Donald Tusk
Kto wydał? Agora
Od kiedy w sprzedaży? 12 grudnia 2019

To niezwykły, osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej. Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu.

W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona.

Ale „Szczerze” to znacznie więcej niż książka o kulisach władzy. To również zapisane potoczystym, barwnym językiem polityczne credo Donalda Tuska i opowieść o Europie, która pozostaje wielkim marzeniem. A także o europejskiej polityce, która bywa gorzkim rozczarowaniem.

Książka byłego premiera RP spotkała się z przewidywalnie dużym szumem medialnym. Jeśli interesuje was polityka, zwłaszcza zagraniczna, ta książka powinna jak najprędzej znaleźć się na waszej półce.

Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić

okladka psie sucharkiKto napisał? Maria Apoleika
Kto wydał? Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Od kiedy w sprzedaży? 13 listopada 2019

Kim jest pies? Pies jest przeważnie mniejszy niż człowiek i bez porównania puchaciejszy. Natura wyposażyła go w łapki, zęby i wdzięk, choć i tak składa się głównie z noska. Wabi się różnie, najczęściej kiełbaską.

Jedzenie jedzeń to jedno z ulubionych zajęć uczciwego psiska. Jego specjalnością są dania podwędzane. Poza tym preferuje radości skromne i proste. Jego nastrój podnosi się proporcjonalnie do liczby otrzymanych głasków. Do pełni szczęścia wystarczy mu, że wjedzie brzuszkiem w błotnistą kałużę albo oszczeka złowrogi słupek.

Nie wszystkie zawiłości ludzkiej psychiki są dla psa zrozumiałe. Nie pojmuje na przykład dziwnego przywiązania emocjonalnego do obuwia. Dlatego jego człowiek musi się ciągle uczyć.

Forma pośrednia pomiędzy komiksem a książką, która jest tak urzekająca i pogodna, że nie mogło jej zabraknąć na tej liście. W pochmurny dzień poprawi humor i pomoże pokonać stres. Idealna dla osób w każdym wieku, dzięki czemu świetnie sprawdzi się również jako prezent dla wnuka.

» Kochasz czworonogi? Poznaj 15 ras psów idealnych dla dojrzałej kobiety!

Miłość. Ścieżki do wolności

okladka milosc sciezki do wolnosciKto napisał? Agnieszka Maciąg
Kto wydał? Wydawnictwo Otwarte
Od kiedy w sprzedaży? 5 czerwca 2019

„Od 24 lat jestem w szczęśliwym związku. Jego punktem zwrotnym był kryzys, który przeżyliśmy trzynaście lat temu. Mogliśmy wtedy oddalić się od siebie, rozstać się, stworzyć nowe związki, ale wybraliśmy inaczej – weszliśmy na drogę rozwoju i głębszej miłości.

Dziś pragnę pomóc Ci zajrzeć w swoje serce i podążyć za jego głosem. To Ty jesteś centrum Twojego wszechświata. Twoja wartość nie jest uzależniona od mężczyzny, pracy czy czegokolwiek innego. W Tobie jest wszystko. Pragnę, byś stała się istotą emocjonalnie niezależną. Byś mogła dawać miłość i dzielić się miłością tak, jak tego pragniesz.

Jak kochać, jak żyć miłością, jak tworzyć trwałe i wartościowe relacje z samą sobą, z partnerem, z dziećmi, z rodziną i z otaczającym światem – o tym piszę w mojej najnowszej książce. Dołącz do mnie w przepięknej podróży do źródła miłości.

Z miłością
Agnieszka”

Kolejna już z kolei książka, która traktuje o miłości do siebie i do innych. Agnieszka Maciąg dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami i uczy ich kochać – na każdy sposób. Przyjemna i lekka lektura, która może wiele nas nauczyć.

Pacjentka

okladka pacjentkaKto napisał? Alex Michaelides
Kto wydał? Wydawnictwo W.A.B.
Od kiedy w sprzedaży? 13 marca 2019

Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego z pozoru każdy mógłby jej pozazdrościć. Jednak pewnego wieczoru, gdy jej mąż Gabriel wraca do domu, Alicia pięć razy strzela mu w głowę. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove.

Pewnego dnia w tymże ośrodku rozpoczyna pracę psychoterapeuta Theo Faber. Zafascynowany postacią Alicii i jej historią Theo robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła. Chce także rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela.

Poznając pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje coraz więcej podobieństw w ich losach. Dokąd zaprowadzą go ich rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić?

Pacjentka” to książka uważana za jeden z najlepszych thrillerów 2019 roku. Angażująca i zaskakująca licznymi zwrotami akcji, z pewnością spodoba się każdej z was, która lubi ten typ lektur.

Bieguni

okladka bieguniKto napisał? Olga Tokarczuk
Kto wydał? Wydawnictwo Literackie
Od kiedy w sprzedaży? 13 maja 2015

„Bieguni” to książka odważna, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata.

Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary co „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Tak złożonym i przejmującym. Opowiedzenie jego treści w kilku zdaniach byłoby nadużyciem i sprzeniewierzeniem niezwykłego pomysłu tej powieści. Dlatego – nie uchylając się od swojej roli – zachęcamy do osobistej lektury, gotowej na emocje i myśli, jakie towarzyszą największej literaturze.

Jedyna książka na tej liście, która nie została wydana w zeszłym roku, ale z oczywistych względów nie mogło jej tu zabraknąć Rok 2019 zdecydowanie upłynął pod znakiem Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla. “Bieguni” to tytuł wyjątkowy, wymagający od czytelnika specyficznego podejścia. Niemniej, to książka warta szczególnej uwagi.

Jaka książka najbardziej spodobała się wam w 2019 roku?

[opisy pochodzą od wydawców]

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *