Co czytać (i gdzie tanio kupować książki) w lutym 2019?
Do wiosny jeszcze trochę. Zamiast jednak tęsknie wyglądać przez okno, zanurzmy się w dobrej lekturze. Dobrej… czyli jakiej?
Oto lista 5 książkowych nowości, które miały swoją premierę w tym miesiącu i które mają szansę skraść nasze czytelnicze serca. Co w tym miesiącu czeka w księgarniach na dojrzałą czytelniczkę? Autobiografia Michelle Obamy, szczere i nierzadko bolesne wyznania polskich pielęgniarek, przewodnik dla miłośników kotów, historia miłości-niemiłości oraz trudne i niejednoznaczne losy dzieci nazistowskich zbrodniarzy. Wiosna zastanie nas na czytaniu!
» Co jeszcze warto przeczytać? Poznaj nowości książkowe, które weszły na rynek w styczniu 2019!
Becoming. Moja historia
Kto napisał? Michelle Obama
Kto wydał? Agora
Kiedy w sprzedaży? 13 lutego 2019
Najbardziej lubiana Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych szczerze, ale też dowcipnie opowiada o swoim dzieciństwie, studiach, podczas których była jedyną czarnoskórą kobietą w grupie, pracy zawodowej oraz miłości do mężczyzny, który przez dwie kadencje rządził światowym mocarstwem.
Michelle Obama opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały – od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy godziła macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Pisząc z niebywałą szczerością, odwagą i humorem, odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawała Amerykę, zaś Ameryka poznawała ją. To zaskakująco intymny rozrachunek życia kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiała spełniania oczekiwań innych i której historia zachęca, by pójść w jej ślady.
Z przedmowy: „Nie wiem wszystkiego o Ameryce, o życiu, o tym, co przyniesie przyszłość. Znam jednak siebie. Mój ojciec Fraser nauczył mnie ciężko pracować, często się śmiać i dotrzymywać słowa. Moja matka Marian pokazała mi, jak samodzielnie myśleć i korzystać z własnego głosu. W naszym zatłoczonym mieszkanku na South Side w Chicago pokazali mi, że należy doceniać wartość historii: naszej rodziny, mojej własnej, kraju. Nawet jeśli bywa brzydka lub niedoskonała. Nawet jeśli odcisnęła głębsze piętno, niż byśmy chcieli. Twojej historii nikt ci nie odbierze. Należy do ciebie.”
Teraz, dzięki tej książce, historia Michelle może też należeć do nas.
Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia
Kto napisał? Marianna Fijewska
Kto wydał? Wydawnictwo W.A.B.
Kiedy w sprzedaży? 13 lutego 2019
Siostro, boję się!
To one są „przy łóżku” pacjenta, stale poddane ocenie – pacjentów, rodzin, lekarzy. Wzbudzają skrajne emocje – od uwielbienia, poprzez lekceważenie, po agresję. Młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe. Zbyt nisko opłacane. Przepracowane.
Przestały milczeć. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami, o wzajemnych konfliktach.
Z tych opowieści wyłania się portret środowiska, który każe nam się bać. Bo etap spolegliwych „sióstr” po prostu się skończył. Pielęgniarki chcą być traktowane przez system jak profesjonalistki, jeśli nie… tym gorzej dla systemu.
Boicie się zastrzyków? Trzeba dużo odwagi, żeby przyjąć taki zastrzyk prawdy…
Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota
Kto napisał? Jackson Galaxy, Mikel Delgado
Kto wydał? Wydawnictwo SQN
Kiedy w sprzedaży? 13 lutego 2019
Ten wszechstronny poradnik gospodarza serialu dokumentalnego na Animal Planet – „Kot z piekła rodem” z pewnością nie jest pozycją dla każdego. Ale dla tych, które koty mają (i kochają!), powinien być pozycją obowiązkową! Jackson Galaxy pokazuje, w jaki sposób zrozumieć kocie zachowanie i uczynić kota zdrowym i szczęśliwym.
Mojo to pewność siebie, którą kot przejawia, gdy czuje się swobodnie i może się zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami. Gdy pewności siebie brak, pojawiają się problemy: agresja, lękliwość, załatwianie się poza kuwetą. Pomoc w odkryciu i wykorzystaniu kociego mojo – oto misja Jacksona Galaxy.
Ta książka to fascynująca podróż po kocim świecie, a także skarbnica wiedzy na temat opieki nad mruczkami. Od zapewnienia kociętom właściwego startu w sensie społecznym do troski o seniorów – „Kocie mojo” prezentuje całe spektrum fizycznych i emocjonalnych potrzeb kotów: podejmuje tematy takie jak pielęgnacja, żywienie, zabawa czy bezstresowe wizyty u weterynarza.
Warto rzucić okiem, zwłaszcza jeśli myślałaś, że wiesz wszystko o swoim czworonożnym przyjacielu.
» Śpisz ze swoim kotem w jednym łóżku? Poznaj 6 powodów, dla których lepiej tego nie robić, i 1, dla którego… warto!
(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie
Kto napisał? Natasza Socha
Kto wydał? Edipresse Książki
Kiedy w sprzedaży? 13 lutego 2019
Tajemnica małżeństwa to kumulacja drobiazgów, do których obcy ludzie nie mają dostępu.
Cecylia i Wiktor marzą o rozwodzie, choć jeszcze żadne z nich nie powiedziało tego na głos. Ona chce wolności, on spotyka się ze swoją studentką. Wszystko zmienia się w dniu, w którym Cecylia ma wypadek samochodowy i na jakiś czas zostaje unieruchomiona. Poruszając się na wózku, chce czy nie – jest skazana na pomoc męża. On również uważa, że jego obowiązkiem jest zaopiekowanie się żoną w tym czasie. Każde z nich chce się pozbyć tego drugiego, ale póki co muszą znowu udawać rodzinę.
Ta historia pokazuje, jak człowiek bez miłości szybko gaśnie. Jak chowa się w sobie, znika, traci chęć do życia. Czym tak naprawdę jest „niemiłość”? Końcem wszystkiego? Czy raczej początkiem?
Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty. Prawdziwe historie
Kto napisał? Gerald Posner
Kto wydał? Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Kiedy w sprzedaży? 27 lutego 2019
Czy można być żarliwym nazistą i troskliwym ojcem?
Josef Mengele wysyła setki tysięcy węgierskich Żydów do komór gazowych. Jednocześnie przeżywa z żoną drugi miesiąc miodowy w Auschwitz. Hans Frank nadzoruje trwającą w Polsce rzeź. Wieczorami jest troskliwym ojcem i godzinami ćwiczy z synem grę na pianinie. W Norymberdze Hermann Göring czeka na wykonanie kary śmierci. Pisze stamtąd pełne miłości listy do ukochanej córeczki.
Jak to jest być dzieckiem zbrodniarza, który przyczynił się do śmierci milionów ludzi? Jak żyć z nazwiskiem, które jest synonimem największego zła? Czy można kochać kata?
Dzieci czołowych nazistów po raz pierwszy opowiadają o swoich ojcach. Jedni potępiają zbrodniczą działalność rodziców na rzecz Trzeciej Rzeszy, inni próbują ją usprawiedliwiać. Kochają i nienawidzą. Czułość miesza się w nich z odrazą. Doniesienia o zbrodniach przesłaniają sielankowe wspomnienia z dzieciństwa. Jednak tylko oni mogą dostrzec człowieczeństwo w tych, w których my widzimy wyłącznie okrutnych sadystów.
Macie już swój typ na nadchodzące wieczory?
[opisy pochodzą od wydawców]
Tajemnice pielęgniarek – może być ciekawy punkt widzenia. Przeczytam, mam nadzieję, że się nie zawiodę.