Co czytać w styczniu 2019? (+ Linki do taniego kupowania książek!)

co czytac w styczniu 2019

Foto: Pixabay

Rozpoczął się chyba najdłuższy miesiąc w roku. Święta za nami, budżet domowy uszczuplony, noce niby stają się już coraz krótsze, ale tak naprawdę za oknem i tak cały czas ciemno… W oczekiwaniu na luty, który może nie jest piękniejszy, ale na pewno krótszy, warto zakopać się pod kocem z jakąś ciekawą lekturą!

Nie wiesz, co czytać? Spośród styczniowych nowości wydawniczych wybraliśmy 5 niezwykłych książek, które mogą przypaść do gustu dojrzałym (choć pewnie nie tylko) kobietom. Tym razem na naszej liście lektur obowiązkowych nie jest wcale łatwo, lekko i przyjemnie. Zmuszamy do myślenia, skłaniamy do refleksji, gramy na emocjach… Jest mroczny kryminał o morderstwie z przeszłości i koszmarze w teraźniejszości, jest opowieść o ojcu walczącym z uzależnieniem syna, jest też poruszająca historia Tomka Mackiewicza, który stracił życie, próbując zdobyć szczyt Nanga Parbat. Może więc zamiast kawki… melisa?

» Jeśli ten zestaw książek do czytania jest dla was za ciężki, koniecznie obejrzyjcie naszą grudniową listę książkowych przebojów! W świątecznej scenerii wszystko prezentuje się lepiej!

Siostry

okladka siostry

Kto napisał? Bernard Minier
Kto wydał? Dom Wydawniczy Rebis
Kiedy w sprzedaży? 15 stycznia 2019

Kolejna, piąta już książka, z cyklu thrillerów o komendancie Martinie Servazie. Kto jeszcze nie czytał, niech sięgnie po hitowy „Bielszy odcień śmierci”, „Krąg”, „Nie gaś światła” oraz „Noc”!

Francja, maj 1993. Zwłoki dwóch sióstr zostają znalezione na brzegu Garonny. Dziewczyny, ubrane w pierwszokomunijne sukienki siedziały naprzeciwko siebie przywiązane do drzew.

Młody Martin Servaz bierze udział w swoim pierwszym śledztwie. Szybko zwraca uwagę na Erika Langa, autora porywających, pełnych okrucieństwa kryminałów. Zamordowane siostry były fankami Langa, a jedna z jego najbardziej znanych książek nosi tytuł „Panna w bieli”. Śledztwo zostaje zakończone. Servaza prześladują jednak wątpliwości: czyżby pominęli jakiś istotny element?

Minęło dwadzieścia pięć lat od podwójnego morderstwa. W mroźną noc Erik Lang znajduje zwłoki swojej żony. Śledztwo prowadzi Martin Servaz. Dawne wątpliwości powracają i stają się obsesją komendanta, która nie daje mu spokoju, podobnie jak złowrogi list pisany czarnym atramentem…

Mój piękny syn

okladka moj piekny syn

Kto napisał? David Sheff
Kto wydał? Poradnia K
Kiedy w sprzedaży? 16 stycznia 2019

Pierwsza tak szczera historia buntu dorastającego chłopaka opowiedziana przez ojca, który za wszelką cenę próbuje walczyć z uzależnieniem syna. Porywająca i rozdzierająca serce opowieść o miłości rodzica do dziecka, studium zdobywania życiowej mądrości. Przejmujące świadectwo ojca, który zadaje sobie pytanie, co zrobił (albo czego nie zrobił), że jego wspaniałe, zdolne i wrażliwe dziecko zaczęło się buntować, popełniać błędy i pogrążać w uzależnieniu.

David bezustannie zadaje sobie pytanie, czy jest odpowiedzialny za nałóg syna. Czy zawinił rozpad małżeństwa rodziców Nica? Czy można było jakoś zapobiec zbliżającemu się dramatowi? Czy cała rodzina musi cierpieć z powodu uzależnienia najstarszego dziecka?

Jak zakończy się przejmująca historia zwykłej rodziny i walka o ukochane dziecko?

4 stycznia na ekrany kin weszła ekranizacja tej poruszającej książki z nominowanym do tegorocznego Oscara Timothéem Chalametem w roli uzależnionego chłopaka.

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

okladka czapkins

Kto napisał? Dominik Szczepański
Kto wydał? Agora
Kiedy w sprzedaży? 23 stycznia 2019

Wszyscy pamiętamy, jak rok temu media rozpisywały się na temat dramatu, który rozegrał się podczas próby zdobycia zimą ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Z wyprawy nie wrócił wówczas polski himalaista Tomasz Mackiewicz. Dziennikarz i reportażysta Dominik Szczepański przybliża nam teraz historię życia tego niezwykłego miłośnika gór.

Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zmieniał w realne. 
Osiem lat temu wyznaczył sobie cel – jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale „Czapkins” nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach.



Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele – Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.


Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek”, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, której był współautorem.

Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. O Tomku opowiadają ojciec Witold, była żona Joanna Kondracka, przyjaciele z Polski i Irlandii.

Elisabeth Revol przywołała wspomnienia wspólnych wypraw i losy niezwykłego partnerstwa, które zaprowadziło ich na szczyt Nanga Parbat. Przebieg brawurowej akcji ratunkowej opisują emocjonująco uczestnicy zdarzeń: Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy spod K2 ruszyli, by pomóc Tomkowi i Elisabeth. O Tomku opowiada również Anna Solska-Mackiewicz, dla której był największą miłością w życiu. Dzięki tym spotkaniom Dominik Szczepański stworzył wielowymiarowy portret człowieka, który stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął.



„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca.

Jej portret

okladka jej portret

Kto napisał? Anna H. Niemczynow
Kto wydał? Wydawnictwo Filia
Kiedy w sprzedaży? 30 stycznia 2019

Każda kobieta znajduje siebie w słowach niezwykłej piosenki Bogusława Meca „Jej portret”: „Bo tego nie wiesz nawet sama Ty (…) Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt”. Teraz być może niektóre z nas znajdą cząstkę siebie w Mai Preis, bohaterce powieści Anny H. Niemczynow.

Maja Preis jest spełnioną kobietą. Odniosła zawodowy sukces, ma wspaniałą rodzinę i piękny dom. W pogoni za inspiracją, znudzona życiem, wyrusza w samotną podróż. Nieoczekiwanie spotyka miłość sprzed lat. Odżywają dawne wspomnienia i tęsknota za wyidealizowanym uczuciem. Maja staje przed trudnym wyborem. Jej serce rozpada się na milion kawałków, które próbuje pozbierać, aż w końcu nie ma już odwrotu…

To nie przypadek, że się spotkaliśmy. Być może świat oddał nam kilka zaległych godzin, tych, które w przeszłości nam zabrano. (…) Spóźniliśmy się z tą miłością o… jakieś dwadzieścia lat. Dziś jestem mężatką. Do wczoraj myślałam, że szczęśliwą. Dziś już nie wiem, co mam myśleć…

Twój mózg. Jak zadbać o siebie naprawdę

okladka twoj mozg

Kto napisał? Michel Cymes
Kto wydał? Wydawnictwo Andromeda
Kiedy w sprzedaży? 30 stycznia 2019

Dbasz o wygląd, o serce, o wątrobę. A czy pamiętasz by zadbać o mózg? Twój mózg to przecież Ty! W tej książce znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, by skutecznie zadbać o najważniejszy organ. Od diety po sposoby walki ze stresem.

Książki dra Michela Cymesa sprzedają się we Francji w setkach tysięcy egzemplarzy!

To mózg odpowiada za wszystkie procesy w Twoim ciele, za to, co robisz świadomie i nie. W tej książce znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć, by dobrze go odżywiać, pozwalać mu odpocząć i utrzymywać w dobrej kondycji.

W rzetelnej, zwięzłej i zabawnej formie, Michel Cymes przekona Cię, że odrobina Twej troski sprawi, że utrzymasz zdrowie, jasne myślenie, pogodę ducha i radość życia.

Chcesz naprawdę zadbać o siebie? Zadbaj o Twój mózg!

  • Czy wiesz, że szczęściem dosłownie można się zajadać?
  • Czy wiesz, że kilka prostych trików da Ci zawsze mocny, zdrowy sen?
  • Czy wiesz, że słowa, które wypowiadasz, mogą skrócić lub wydłużyć Twoje życie?
  • Czy wiesz, że Twój mózg jak żaden inny organ podatny jest na oszustwa i manipulacje?

» Warto dbać o formę swojego umysłu. Trenuj swoją pamięć! Dowiedz się, jakie problemy z zapamiętywaniem mogą być objawem demencji!

Jesteście gotowe psychicznie na podjęcie styczniowego literackiego wyzwania?

[opisy pochodzą od wydawców]

To też może cię zainteresować:

3 komentarze

  1. Krzysiekkk pisze:

    Zgadzam się, książka „Mój piękny syn” jest naprawdę przepiękna. Mnie zachęciła do jej przeczytania ta recenzja – http://jelenka.pl/moj-piekny-syn-david-sheff/
    Zerknijcie sobie. Nie jest to łatwa pozycja, bo traktuje o ciężkim temacie, ale czyta się ją naprawdę szybko, jest napisana przystępnym językiem i przede wszystkim fabuła jest wciągająca.

    • Polka50plus.pl pisze:

      Trudny temat, w dodatku z gatunku takich, które zwykle spadają na nas znienacka, bo przecież takie rzeczy przytrafiają się komuś innemu, a nie nam… Tymczasem nawet w tzw. „normalnych” rodzinach i „dobrych” domach dochodzi do dramatów, których przyczynę często trudno znaleźć.

  2. Elle pisze:

    Ciekawe pozycje. Czapkins i Mój piękny syn wygrywają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *