Co czytać w czerwcu 2019?

co czytac w czerwcu 2019

Foto: Pixabay

U progu lata chęć na czytanie rośnie wraz z temperaturą na zewnątrz. W końcu nie ma to jak usiąść sobie na ławce albo położyć się na hamaku w ogrodzie i zatopić się we wciągającej lekturze. Jakie nowości książkowe czekają na nas w tym miesiącu w księgarniach?

Najnowsza powieść (i to kryminał!) Katarzyny Grocholi, opowieść o uczuciach i marzeniach w nadbałtyckich Dębkach, niezwykła historia polskiej himalaistki Haliny Krüger-Syrokomskiej czy wyznania weterynarza, który opowiada o swojej pracy od kuchni i bez cenzury? Polecamy najciekawsze premiery wydawnicze czerwca 2019!

» Co jeszcze warto przeczytać? Poznaj nowości książkowe, które weszły na rynek wiosną 2019!

Zranić marionetkę

okladka zranic marionetke

Kto napisał? Katarzyna Grochola
Kto wydał? Wydawnictwo Literackie
Kiedy w sprzedaży? 29 maja 2019

Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca.

Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami. „Góra” przydziela mu do współpracy młodą antropolożkę Weronikę, piszącą pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę? Kto w naszym życiu pociąga za sznurki?

Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału i od razu osiąga w nim mistrzostwo. „Zranić marionetkę” to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w subtelnym opisywaniu i odsłanianiu ludzkich sekretów.

» Jeśli lubisz kryminały w polskim wydaniu, sięgnij też po „Odwyk” Adama Widerskiego – trzymający w napięciu debiut, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Łodzi!

Halina. Dziś nie ma już takich kobiet

okladka halina

Kto napisał? Anna Kamińska
Kto wydał? Wydawnictwo Literackie
Kiedy w sprzedaży? 5 czerwca 2019

Halina Krüger-Syrokomska to polska alpinistka i himalaistka, która zmarła w czasie kobiecej wyprawy na K2 w 1982 roku. Pierwsze szczyty zdobywała w chustce na głowie, w czasach, gdy kobiety w górach były traktowane przez wspinaczy jak dodatkowy plecak. To od niej zaczął się alpinizm kobiecy!

Uznanie zdobyła spektakularnie. Ten szczyt uchodził za przejście dla szaleńców. Zwłaszcza od czasu tragicznego wypadku z 1929 roku, utrwalonego przez Juliana Przybosia w wierszu „Z Tartr”. Siostry Skotnicówny wyszły ze swojego zakopiańskiego domu, by samodzielnie przejść Zamarłą Turnię. I nigdy nie wróciły do domu. Od tamtej pory żaden kobiecy zespół nie próbował pójść ich szlakiem, utrwalając fatalistyczny mit szczytu. Aż do lata 1960 roku, kiedy rankiem Halina Krüger-Syrokomska wyruszyła z Morskiego Oka, by niedługo być na ustach wszystkich i stać się środowiskową legendą. A potem się zaczęło…

Pierwsza Europejka na ośmiotysięczniku, polski rekord wysokości kobiet w Pamirze, wiele pierwszych kobiecych przejść w Tatrach, drogi w Alpach francuskich i szwajcarskich, zdobycie filaru Trollryggen w Norwegii. Należała do pierwszego pokolenia powojennych wspinaczy. Brała udział we wszystkich najważniejszych wyprawach swoich czasów, usilnie promując ideę wspinania się w kobiecych zespołach. Aż nagle odmówiono jej paszportu…

Sukcesy Haliny przetarły drogę na najwyższe szlaki świata kolejnym himalaistkom, w tym Wandzie Rutkiewicz, która wielokrotnie towarzyszyła jej podczas wypraw. Te dwie czołowe polskie himalaistki różniło wiele. Nade wszystko: Krüger-Syrokomska nie chciała zginąć w górach… „Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie” — mawiała.

Fascynująca opowieść o kobiecie-legendzie, którą powinna znać każda z nas.

Inna

okladka inna

Kto napisał? Max Czornyj
Kto wydał? Wydawnictwo Filia
Kiedy w sprzedaży? 19 czerwca 2019

„Jestem porywaczem, a może również mordercą. Co 48 h tracę świadomość i nie pamiętam niczego.”

Mikołaj Popławski budzi się w luksusowej rezydencji nad Bałtykiem. Poza swoim imieniem i nazwiskiem nie pamięta niemal niczego.

W piwnicy odnajduje skrępowaną kobietę. Czy to możliwe, że jest porywaczem? Czy odważy się zdjąć knebel z ust dziewczyny, aby usłyszeć o sobie prawdę?

Kilka rezydencji dalej czeka matka. Być może nawet nie ma się o co martwić. Może wszystko jest w porządku, a niewinna zabawa trwa w najlepsze? Ale matka wie. Matka czuje i wie.

Osiedle Baltic Resort. Luksusowe rezydencje, przystrzyżone trawniki, spokojni mieszkańcy. Jak to możliwe, że młoda kobieta znika bez śladu?

Polski adwokat i pisarz Max Czornyj stworzył thriller psychologiczny, o którym trudno zapomnieć i od którego z pewnością nie sposób się oderwać. Trzeba się tylko odważyć po niego sięgnąć.

Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach

okladka weterynarz z przypadku

Kto napisał? Philipp Schott
Kto wydał? Wydawnictwo Otwarte
Kiedy w sprzedaży? 19 czerwca 2019

Philipp Schott od kilkunastu lat leczy pacjentów z ogonem (i bez). W trakcie praktyki spotkało go wiele niezwykłych przygód ze zwierzakami (i ich właścicielami), zdobył również imponujące doświadczenie w rozwiązywaniu ich problemów.

Dlaczego został weterynarzem? Jak naprawdę wygląda jego praca? Wejdź do lecznicy tylnymi drzwiami i poznaj historie, które doprowadzą cię do śmiechu i do łez. Przy okazji dowiedz się, jak najlepiej zadbać o swojego przyjaciela i jak przygotować się do wizyty u weterynarza.

P.S. Podczas powstawania tej książki nie ucierpiało żadne zwierzę (za to kilka osób zostało podrapanych!).

Lato wśród wydm

okladka lato wsrod wydm

Kto napisał? Agnieszka Krawczyk
Kto wydał? Wydawnictwo Filia
Kiedy w sprzedaży? 19 czerwca 2019

Mały biały domek nad morzem – któż o nim nie marzył?

Specjalistka od aranżowania nieruchomości na sprzedaż, Matylda Radwan, ma twardy orzech do zgryzienia – tego domu akurat nikt nie chce kupić. W ciągu kilku letnich tygodni musi dokonać całkowitej metamorfozy. Nie spodziewa się, że zmiany dotkną również jej życia, w którym pojawią się zwariowany autostopowicz, przystojny archeolog poszukujący skarbów we wrakach statków i tajemnicza młoda dziewczyna, tęskniąca za swoją matką. Ich drogi przetną się na plaży pośród wydm, a spotkanie zaowocuje czymś więcej niż tylko letnią przelotną znajomością.

Urocza, pełna słońca opowieść o oczekiwaniu, marzeniach i wielkich nadziejach, które nosimy w sercu, czasami bojąc się do nich przyznać. A życie potrafi nas zaskoczyć najbardziej niezwykłym rozwiązaniem…

„Lato wśród wydm” to pierwszy tom nadmorskiej serii „Przylądek wichrów”, której akcja toczy się w prześlicznych Dębkach nad Bałtykiem.

Gotowe na leniwe popołudnia z głową w chmurach i w książkach?

[opisy pochodzą od wydawców]

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *