Policjantki – kobiece oblicze polskiej policji

kogut policyjny policja

Jak wygląda praca policjantki w Polsce? Czy kobiety pracujące w Policji cieszą się respektem, czy wręcz przeciwnie – uważa się je za słabsze, gorsze od mężczyzn? W książce „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” autorstwa Marianny Fijewskiej mamy okazje poznać historie kobiet, które od wielu lat pracowały w Policji i na własnej skórze doświadczyły wszystkich wad i zalet tego zawodu.

W Policji zatrudnionych jest 95 755 pracowników mundurowych. 16 190 to kobiety. Ponad połowa z nich służy na pierwszej linii frontu w wydziałach prewencji. Do ich obowiązków należy przede wszystkim realizacja zadań patrolowych i interwencyjnych, co oznacza, że są ciągle narażone na niebezpieczeństwo.

Książka stanowi zbiór wywiadów, reportaży oraz wspomnień kobiet, które pracowały w służbach mundurowych. Jeśli kiedykolwiek interesowało was, jak wygląda praca Policji – a zwłaszcza policjantek – to obowiązkowa pozycja dla was.

» Astrid Lidgren – znana pisarka, której książki dla dzieci do dziś uznawane są za kultowe. Poznaj jej nieznane dotąd oblicze w książce „Twoje listy chowam pod materacem”!

Praca ponad siły

Kobiety rozpoczynające swoją pracę w Policji często słyszą, że nie dadzą sobie rady. Że są za słabe, zbyt strachliwe, żeby poradzić sobie na służbie. Taki stosunek ze strony otoczenia sprawia, że muszą pracować ponad swoje siły, aby zyskać respekt przełożonych i kolegów z pracy.

(…) kobieta, aby dowieść swojej wartości jako policjantka, na służbie musi starać się kilka razy bardziej niż mężczyzna.

Starania to jednak nie wszystko. Wszyscy kandydaci na policjantów muszą być wyjątkowo wytrzymali psychicznie. Już podczas nauki w szkole policyjnej muszą przejść swoistą musztrę, która sprawdzi ich odporność psychiczną i opanowanie w sytuacjach kryzysowych. W służbach mundurowych nie ma miejsca na słabość – czy to podczas nauki, czy w pracy.

Wiele policjantek czas nauki w szkole policyjnej wspomina dobrze. Nie było łatwo, ale dzięki bezkompromisowości nauczycieli szybko się zahartowały i dziś już nic ich nie rusza. Inne w szkole doświadczyły dyskryminacji, a nawet spotkały się z prześladowaniem na tle seksualnym. Wszystkie jednak zgodnie cieszą się, że ten etap mają już za sobą.

» Uwielbiasz książki, które poruszają ważne tematy? Koniecznie sprawdź książkę „Nie hańbi” zawierającą zbiór reportaży z niesprawiedliwie traktowanymi pracownikami!

Gorsze od mężczyzn?

policjantki policjanci radiowóz

Przestępcy nie traktują policjantek poważnie. Groźby, napaści, podteksty seksualne – z tym wszystkim spotykają się na co dzień kobiety pracujące w polskich służbach. Z roku na rok ich sytuacja, a także samo wyobrażenie Policji, ulega jednak dynamicznym zmianom.

Dziś wiele osób, które mają styczność z Policją, zgodnie stwierdza, że to policjantek boją się najbardziej. Pełne determinacji, bezkompromisowe, mające światu coś do udowodnienia. 

Marianna Fijewska, autorka książki, pisze:
Do osiemnastego roku życia na widok munduru serce podchodziło mi do gardła, a bardziej niż policjantów bałam się policjantek. Dlaczego? W ich oczach widziałam żelazną determinację.

Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu widok kobiety w mundurze należał do rzadkości. Te kobiety, które przeszły trud policyjnego szkolenia, spotykały się z dyskryminacją ze strony otoczenia znacznie częściej niż teraz.

Co gorsza, tylko w niektórych przypadkach było to konfliktowe nastawienie ze strony przestępców. Najczęściej kobiety te były niesprawiedliwie traktowane przez innych policjantów, kolegów z pracy. Dlaczego? Bo sprawiały wrażenie słabszych, a przez to niekompetentnych.

Kazano mi tam pojechać i przesłuchać funkcjonariuszy, którzy dostali wezwanie do domu, gdzie rodzice mieli znęcać się nad dzieckiem. Pojechałam, pokazałam im legitymację, powiedziałam, że jestem policjantką i chciałabym porozmawiać, a oni – pamiętam, dwóch ich było – wybuchnęli śmiechem. Powiedzieli, że chyba sobie żarty stroję. Bo ja – 50 kilogramów wagi, 160 centymetrów wzrostu, bluzeczka, dżinsy, trampki – wyglądałam jak dziecko. (…) Towarzyszył mi wtedy doświadczony funkcjonariusz z dziesięcioletnim stażem. Ostatecznie to on porozmawiał z policjantami. Mnie tam nikt, zupełnie nikt, poważnie nie traktował.
– pisze Alicja Szymańska, która 30 lat temu postanowiła zostać policjantką.

Ale czy dziś rzeczywiście jest lepiej? Zależy od komendy. W książce „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” poznajemy różne historie – niektóre pozytywne, niektóre skrajnie negatywne.

» Kultowe książki dla dojrzałych kobiet – sprawdź, jakich pozycji nie może zabraknąć na twojej półce!

Policjantki z prawdziwego zdarzenia

policjantki przy radiowozie

„Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” to nie tylko świadectwo kobiet, które ze względu na swoją płeć były traktowane jako gorsze, mniej wartościowe. To również dowód na to, że pracownicy służb mundurowych z prawdziwego zdarzenia, którym zależy na sprawiedliwości i obronie najbardziej potrzebujących, nadal istnieją.

Wiele kobiet pracujących w służbach mundurowych to policjantki „z powołania”. Chcą pomagać ludziom, bronić słabszych. Niektóre z nich już wcześniej doświadczyły niesprawiedliwości ze strony organów ścigania i pragną zmiany na lepsze. Na przykład Ola, która niemal śmiertelnie pobita przez naćpanego brata, po wezwaniu policji została potraktowana wyjątkowo pretensjonalnie. Dziś pracuje jako policjantka – bez żadnego doświadczenia czy „pleców” dostała się do wymarzonego oddziału dzięki swojej ciężkiej pracy.

W Polsce zawód policjanta często kojarzy się z nadużywaniem praw i dyskryminacją. Nie wszyscy Polacy mają zaufanie do służb mundurowych, które przecież powinny ich chronić.

Według badania CBOS z 2020 roku co trzeci Polak nie ma zaufania do Policji.

Dzięki książce „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” możemy przyjrzeć się sytuacji polskiej Policji od wewnątrz. Poznać zarówno „dobrych”, jak i „złych” policjantów, zrozumieć, że w każdej sprawie kryminalnej istnieją dwie strony medalu. Czy to sprawi, że Policja zyska w waszych oczach? Tego nie gwarantujemy. Ale z pewnością pomoże wam zrozumieć, jak trudna i wymagająca jest praca policjanta.   

Znacie kobiety, które pracowały w policji?

Policjantki – okładka książki„Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb”
Marianna Fijewska
W.A.B. / GW Foksal
Warszawa 2021
Ocena:
ocena 5 na 5

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *