7 książek, które powinna mieć na półce każda dojrzała kobieta



Foto: Pixabay
Czy wiecie, że istnieje coś takiego, jak lista lektur obowiązkowych dla dojrzałej kobiety? Stworzyły ją internautki, typując książki – światowe arcydzieła i klasykę – które każda szanująca się fanka czytania powinna znać i mieć.
Podsuwamy wam ten ranking, w razie gdybyście chciały nadrobić ewentualne zaległości w lekturze. A poza tym te tytuły to świetne pomysły na książkowy prezent dla przyjaciółki, siostry albo mamy. Uniwersalne, ponadczasowe i – co najważniejsze – wciągające!
UWAGA: jako bonus podpowiemy wam, gdzie możecie kupić te książki NAJTANIEJ!
Spis treści
1. Michaił Bułhakow “Mistrz i Małgorzata”
Książka, która robi wrażenie i pozostawia w czytelniku uczucie, że miał okazję obcować z czymś wyjątkowym, choć streszczenie jej fabuły jest pewnym wyzwaniem.
Generalnie mamy tu dwa równoległe wątki. Akcja pierwszego toczy się w Moskwie lat 30. XX wieku. Jest to historia miłości pisarza, zwanego Mistrzem, do Małgorzaty Nikołajewny. Z kolei z pierwszego wątku bezpośrednio wynika drugi, bowiem Mistrz jest autorem powieści historycznej o Poncjuszu Piłacie i procesie wędrownego proroka – i właśnie te wydarzenia rozgrywające się w biblijnej Jerozolimie stanowią drugi element fabuły powieści Bułhakowa.
Rzeczywiście trudno się w tym połapać – tym bardziej, że historia moskiewska przeplata się dodatkowo z relacją z wizyty Szatana i jego przedziwnej świty w ateistycznym Związku Radzieckim. Roi się tu od symboli i różnych technik narracyjnych, nierzadko u czytelnika pojawiają się pewne trudności w odbiorze i zrozumieniu, ale… zupełnie nie o to w tym wszystkim chodzi! “Mistrz i Małgorzata” to przede wszystkim spotkanie z dziełem, które interpretujemy tu i teraz, oraz emocjami, które w danym momencie nami targają.
2. Ken Kesey “Lot nad kukułczym gniazdem”
Nawet jeśli nie czytałyśmy tej powieści, umieszczonej w 2005 roku przez magazyn “Time” na liście 100 najlepszych powieści anglojęzycznych, to z pewnością oglądałyśmy albo przynajmniej słyszałyśmy o jej głośnej ekranizacji w reżyserii Miloša Formana z rewelacyjnym Jackiem Nicholsonem w roli głównej.
“Lot nad kukułczym gniazdem” to szokujący i poruszający obraz życia w realiach szpitala psychiatrycznego. Głównym bohaterem jest jeden z pacjentów, Randle Patrick McMurphy, który chcąc uniknąć pracy na farmie penitencjarnej za bójki i gwałt na nieletniej, symuluje chorobę psychiczną. McMurphy podburza pozostałych chorych, szybko wchodząc w konflikt z Oddziałową Ratched, który może być dla niego tragiczny w skutkach.
Krytycy opisują dzieło Keseya jako opowieść o tęsknocie za wolnością. Autor umiejętnie żongluje emocjami czytelnika, nie szczędząc mu opisów zabiegów terapii elektrowstrząsowej czy lobotomii. Właśnie takie książki – bezkompromisowe, niejednoznaczne i o czymś – zostają arcydziełami i zasługują na wieczne uznanie.
3. Nelle Harper Lee “Zabić drozda”
Amerykańska powieść z 1960 roku wyróżniona nagrodą Pulitzera. Jej ekranizacja z kolei została doceniona przez Amerykańską Akademię Filmową: w 1962 roku film z Gregorym Peckiem w roli głównej otrzymał aż trzy Oscary.
Akcja powieści toczy się w małym miasteczku w Alabamie w latach 30. XX wieku. Główni bohaterowie to trójka dzieci, a tło ich losów stanowi miejscowa tajemnica, Wielki Kryzys oraz wątek poruszający problem rasizmu.
Autorka książki, Nelle Harper Lee, zawarła w swojej powieści liczne wątki autobiograficzne. Sama wychowywała się na południu Stanów Zjednoczonych i wielokrotnie była świadkiem konfliktów na tle rasowym.
4. Carlos Ruiz Zafón “Cień wiatru”
Powieść hiszpańskiego autora, której pierwsze polskie wydanie ukazało się w 2005 roku, szturmem wdarła się na szczyty list bestellerów.
“Cień wiatru” to pierwsza część tzw. cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek i warto – choć nie trzeba – przeczytać ją właśnie w pierwszej kolejności. Ogromną siłą tego utworu jest zawiła, ale szalenie wciągająca fabuła oraz wyraziste postaci – ludzie absolutnie z krwi i kości.
Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XX wieku w Barcelonie. Główny bohater, Daniel Sempere, zauroczony książką “Cień wiatru” usiłuje rozwiązać tajemnicę jej autora – niejakiego Juliana Caraxa. Na jego drodze pojawiają się różne postaci oraz budzące niepokój wydarzenia, które prowadzą do zaskakująco dopracowanego i przemyślanego finału.
“Cień wiatru” czyta się jak najlepszą powieść obyczajową, ale też kryminał, a nawet horror. Historia Zafóna wciąga i nie wypuszcza ze swych objęć aż do ostatniej strony.
5. Jane Austen “Duma i uprzedzenie”
Angielska pisarka napisała swoje najsłynniejsze dzieło pod koniec XVIII wieku, a książka została wydana w roku 1813. Ten romans, a właściwie jedna z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, cieszy się ogromną popularnością również wśród współczesnych czytelniczek.
Austen w bardzo umiejętny sposób przedstawiła w swojej książce życie angielskich sfer wyższych. Nie zaniedbała psychologicznego rysu postaci, nie stroni od humoru i wielu trafnych spostrzeżeń, które idealnie współgrają z angażującymi czytelnika wątkami miłosnymi.
W 2003 roku Brytyjczycy uznali “Dumę i uprzedzenie” za swoją drugą ulubioną książkę. Pierwsze miejsce zajął “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena.
» Lubisz spotkania w babskim gronie? Sprawdź, jakie filmy warto obejrzeć na wieczorze z przyjaciółkami!
6. Gabriel García Márquez “Sto lat samotności”
Niekwestionowane arcydzieło literatury iberoamerykańskiej. Do dzisiaj sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy.
Kolejny tytuł na liście, którego fabuła skutecznie opiera się próbom streszczenia. W wielkim skrócie jest to historia sześciu pokoleń rodziny BuendÍa założonej przez małżeństwo kuzynów: José Arcadio i Urszulę.
Fabuła raz po raz łączy fantazję z rzeczywistością: wydarzenia prawdopodobne mieszają się z magicznymi, co może wprawdzie nastręczać czytelnikowi pewnych trudności w odnalezieniu się w zawiłości i mnogości wątków, ale co jednocześnie zmusza do myślenia, skupienia i sprawia, że zatracamy się w tej historii bez reszty.
7. Lew Tołstoj “Anna Karenina”
Klasyka literatury rosyjskiej, ale także światowej. Opowieść o zakazanej i skazanej na potępienie miłości, której główna bohaterka, piękna i nieco znudzona żona starszego mężczyzny, poświęciła absolutnie wszystko.
Psychologiczna powieść Lwa Tołstoja wydana pod koniec XIX wieku doczekała się do dziś wielu adaptacji. Na uwagę zasługują m.in. filmy, w których główne role zagrały Sophie Marceau (1997) i Keira Knightley (2012).
» Miłość to ulubiony temat twórców literatury i kina. Zobacz 8 najbardziej romantycznych scen filmowych!
Macie w swojej domowej biblioteczce książki, do których regularnie wracacie?