7 książek, które powinna mieć na półce każda dojrzała kobieta

7 ksiazek dla dojrzalej kobiety

Foto: Pixabay

Czy wiecie, że istnieje coś takiego, jak lista lektur obowiązkowych dla dojrzałej kobiety? Stworzyły ją internautki, typując książki – światowe arcydzieła i klasykę – które każda szanująca się fanka czytania powinna znać i mieć.

Podsuwamy wam ten ranking, w razie gdybyście chciały nadrobić ewentualne zaległości w lekturze. A poza tym te tytuły to świetne pomysły na książkowy prezent dla przyjaciółki, siostry albo mamy. Uniwersalne, ponadczasowe i – co najważniejsze – wciągające!

UWAGA: jako bonus podpowiemy wam, gdzie możecie kupić te książki NAJTANIEJ!

1. Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”

okladka mistrz i malgorzata

Książka, która robi wrażenie i pozostawia w czytelniku uczucie, że miał okazję obcować z czymś wyjątkowym, choć streszczenie jej fabuły jest pewnym wyzwaniem.

Generalnie mamy tu dwa równoległe wątki. Akcja pierwszego toczy się w Moskwie lat 30. XX wieku. Jest to historia miłości pisarza, zwanego Mistrzem, do Małgorzaty Nikołajewny. Z kolei z pierwszego wątku bezpośrednio wynika drugi, bowiem Mistrz jest autorem powieści historycznej o Poncjuszu Piłacie i procesie wędrownego proroka – i właśnie te wydarzenia rozgrywające się w biblijnej Jerozolimie stanowią drugi element fabuły powieści Bułhakowa.

Rzeczywiście trudno się w tym połapać – tym bardziej, że historia moskiewska przeplata się dodatkowo z relacją z wizyty Szatana i jego przedziwnej świty w ateistycznym Związku Radzieckim. Roi się tu od symboli i różnych technik narracyjnych, nierzadko u czytelnika pojawiają się pewne trudności w odbiorze i zrozumieniu, ale… zupełnie nie o to w tym wszystkim chodzi! „Mistrz i Małgorzata” to przede wszystkim spotkanie z dziełem, które interpretujemy tu i teraz, oraz emocjami, które w danym momencie nami targają.

2. Ken Kesey „Lot nad kukułczym gniazdem”

okladka lot nad kukulczym gniazdem

Nawet jeśli nie czytałyśmy tej powieści, umieszczonej w 2005 roku przez magazyn „Time” na liście 100 najlepszych powieści anglojęzycznych, to z pewnością oglądałyśmy albo przynajmniej słyszałyśmy o jej głośnej ekranizacji w reżyserii Miloša Formana z rewelacyjnym Jackiem Nicholsonem w roli głównej.

„Lot nad kukułczym gniazdem” to szokujący i poruszający obraz życia w realiach szpitala psychiatrycznego. Głównym bohaterem jest jeden z pacjentów, Randle Patrick McMurphy, który chcąc uniknąć pracy na farmie penitencjarnej za bójki i gwałt na nieletniej, symuluje chorobę psychiczną. McMurphy podburza pozostałych chorych, szybko wchodząc w konflikt z Oddziałową Ratched, który może być dla niego tragiczny w skutkach.

Krytycy opisują dzieło Keseya jako opowieść o tęsknocie za wolnością. Autor umiejętnie żongluje emocjami czytelnika, nie szczędząc mu opisów zabiegów terapii elektrowstrząsowej czy lobotomii. Właśnie takie książki – bezkompromisowe, niejednoznaczne i o czymś – zostają arcydziełami i zasługują na wieczne uznanie.

3. Nelle Harper Lee „Zabić drozda”

okladka zabic drozda

Amerykańska powieść z 1960 roku wyróżniona nagrodą Pulitzera. Jej ekranizacja z kolei została doceniona przez Amerykańską Akademię Filmową: w 1962 roku film z Gregorym Peckiem w roli głównej otrzymał aż trzy Oscary.

Akcja powieści toczy się w małym miasteczku w Alabamie w latach 30. XX wieku. Główni bohaterowie to trójka dzieci, a tło ich losów stanowi miejscowa tajemnica, Wielki Kryzys oraz wątek poruszający problem rasizmu.

Autorka książki, Nelle Harper Lee, zawarła w swojej powieści liczne wątki autobiograficzne. Sama wychowywała się na południu Stanów Zjednoczonych i wielokrotnie była świadkiem konfliktów na tle rasowym.

4. Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”

okladka cien wiatru

Powieść hiszpańskiego autora, której pierwsze polskie wydanie ukazało się w 2005 roku, szturmem wdarła się na szczyty list bestellerów.

„Cień wiatru” to pierwsza część tzw. cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek i warto – choć nie trzeba – przeczytać ją właśnie w pierwszej kolejności. Ogromną siłą tego utworu jest zawiła, ale szalenie wciągająca fabuła oraz wyraziste postaci – ludzie absolutnie z krwi i kości.

Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XX wieku w Barcelonie. Główny bohater, Daniel Sempere, zauroczony książką „Cień wiatru” usiłuje rozwiązać tajemnicę jej autora – niejakiego Juliana Caraxa. Na jego drodze pojawiają się różne postaci oraz budzące niepokój wydarzenia, które prowadzą do zaskakująco dopracowanego i przemyślanego finału.

„Cień wiatru” czyta się jak najlepszą powieść obyczajową, ale też kryminał, a nawet horror. Historia Zafóna wciąga i nie wypuszcza ze swych objęć aż do ostatniej strony.

5. Jane Austen „Duma i uprzedzenie”

okladka duma i uprzedzenie

Angielska pisarka napisała swoje najsłynniejsze dzieło pod koniec XVIII wieku, a książka została wydana w roku 1813. Ten romans, a właściwie jedna z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, cieszy się ogromną popularnością również wśród współczesnych czytelniczek.

Austen w bardzo umiejętny sposób przedstawiła w swojej książce życie angielskich sfer wyższych. Nie zaniedbała psychologicznego rysu postaci, nie stroni od humoru i wielu trafnych spostrzeżeń, które idealnie współgrają z angażującymi czytelnika wątkami miłosnymi.

W 2003 roku Brytyjczycy uznali „Dumę i uprzedzenie” za swoją drugą ulubioną książkę. Pierwsze miejsce zajął „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena.

» Lubisz spotkania w babskim gronie? Sprawdź, jakie filmy warto obejrzeć na wieczorze z przyjaciółkami!

6. Gabriel García Márquez „Sto lat samotności”

okladka sto lat samotnosci

Niekwestionowane arcydzieło literatury iberoamerykańskiej. Do dzisiaj sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy.

Kolejny tytuł na liście, którego fabuła skutecznie opiera się próbom streszczenia. W wielkim skrócie jest to historia sześciu pokoleń rodziny BuendÍa założonej przez małżeństwo kuzynów: José Arcadio i Urszulę.

Fabuła raz po raz łączy fantazję z rzeczywistością: wydarzenia prawdopodobne mieszają się z magicznymi, co może wprawdzie nastręczać czytelnikowi pewnych trudności w odnalezieniu się w zawiłości i mnogości wątków, ale co jednocześnie zmusza do myślenia, skupienia i sprawia, że zatracamy się w tej historii bez reszty.

7. Lew Tołstoj „Anna Karenina”

okladka anna karenina

Klasyka literatury rosyjskiej, ale także światowej. Opowieść o zakazanej i skazanej na potępienie miłości, której główna bohaterka, piękna i nieco znudzona żona starszego mężczyzny, poświęciła absolutnie wszystko.

Psychologiczna powieść Lwa Tołstoja wydana pod koniec XIX wieku doczekała się do dziś wielu adaptacji. Na uwagę zasługują m.in. filmy, w których główne role zagrały Sophie Marceau (1997) i Keira Knightley (2012).

» Miłość to ulubiony temat twórców literatury i kina. Zobacz 8 najbardziej romantycznych scen filmowych!

Macie w swojej domowej biblioteczce książki, do których regularnie wracacie?

To też może cię zainteresować:

2 komentarze

  1. Buni pisze:

    Porażka kto robił to zestawienie? Zamiast fajne pogodne książki to jakieś tragiczne chyba zeby starsza osoba wzięła żyletkę. Ja polecam Lesio Chmielewskiej, ostatnia arystokratka e.bocek, wszystko czerwone, mężczyzna do towarzystwa. To są fajne książki dla babci!!

    • Polka50plus.pl pisze:

      Nie do końca zgadzamy się z tak drastyczną opinią – zdecydowanie nie znamy nikogo, kto brałby żyletkę po lekturze „Cienia wiatru” czy „Dumy i uprzedzenia”. 😉 Ale być może w Pani te książki wywołały tak negatywne emocje… Każdy ma prawo do własnych odczuć i oceny. Choć co do Chmielewskiej w pełni się zgadzamy – też uwielbiamy! <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *