Co czytać wiosną 2019?

co czytac wiosna 2019

Foto: Pixabay

Choć pogoda zachęca raczej do spacerów na świeżym powietrzu, nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby zabierać na nie ze sobą coś do czytania. Znajdujemy ławeczkę w jakimś ustronnym miejscu w parku i zatapiamy się w lekturze. Proste, prawda?

Przedstawiamy listę 5 książkowych nowości, po które warto sięgnąć tej wiosny. Co w tym miesiącu ma szansę przypaść do gustu dojrzałej czytelniczce? Wzruszająca opowieść o najsłynniejszej polskiej tramwajarce, komedia kryminalna o staruszce z zacięciem detektywistycznym, a może dalsze losy babci opiekującej się maleńką wnuczką? Jedno jest pewne – istnieje duża szansa, że będzie to coś polskiego autora, bo tak się złożyło, że w tym miesiącu wybraliśmy dla was aż cztery premiery z naszego rodzimego podwórka!

» Co jeszcze warto przeczytać? Poznaj nowości książkowe, które weszły na rynek w lutym 2019!

Moja żona tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej

okladka moja zona tramwajarka

Kto napisał? Krzysztof Strycharski
Kto wydał? Agora
Kiedy w sprzedaży? 27 marca 2019

Opowieść męża o żonie, wspólnym życiu, niezwykłej rodzinie i wielkiej polityce.

Poznali się w 1987 roku. Ona – słynna na całą Polskę tramwajarka, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, lat 34.  On – właściciel warzywniaka i żuka, lat 23. Poprosiła go o pomoc w przewiezieniu mebli. Trzy miesiące później byli już po ślubie. 6 lat później mieli pod opieką dwanaścioro dzieci w swoim rodzinnym domu dziecka. Gdy się usamodzielniły, ona wróciła do polityki i… znów jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci opozycji.

To książka jedyna w swoim rodzaju – żyjący w cieniu znanej żony, nazywany „panem Krzywonosem” Krzysztof Strycharski opowiada o wspólnym życiu, wielkiej polityce, która była w nim stale obecna, o mierzeniu się z dziedzictwem “Solidarności”, o rodzinnych radościach i smutkach.

Pojawia się w niej szereg postaci, które Henryka Krzywonos spotkała na swojej drodze:  od Anny Walentynowicz i Jacka Kuronia,  przez Marię Kaczyńską, Jolantę Kwaśniewską i Lecha Wałęsę, po Agatę Młynarską i Zbigniewa Wodeckiego.

Premiera książki przypada dokładnie w 66. urodziny Henryki Krzywonos.

Kółko się pani urwało

okladka kolko sie pani urwalo

Kto napisał? Jacek Galiński
Kto wydał? Wydawnictwo W.A.B.
Kiedy w sprzedaży? 3 kwietnia 2019

Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu – jego galowy mundur!

Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do sąsiada z góry, faceta bez nogi. Nie ma mowy, tego munduru mu nie przepuści! Postanawia policzyć się z nim sama. Okazuje się jednak, że facet bez nogi został zamordowany, a ona staje się pierwszą podejrzaną. Nie pozostaje jej nic innego, jak chwycić rączkę wiernego wózka zakupowego i rozpocząć własne śledztwo. Warszawskie bandziory, strzeżcie się! Nadchodzi Zofia Wilkońska, postrach klubów seniora!

Wartka akcja, tryskająca humorem narracja i niebanalna bohaterka – tak w kilku słowach można opisać tę komedię kryminalną, Zaintrygowane?

Bezpieczny port. Rodzinne roszady. Tom 2

okladka bezpieczny port

Kto napisał? Anna Karpińska
Kto wydał? Wydawnictwo Prószyński Media
Kiedy w sprzedaży? 16 kwietnia 2019

Pełna ciepła i zaskakujących zwrotów akcji kontynuacja powieści “Szukając przystani” Anny Karpińskiej – babci trojga wnucząt, która porzuciła dotychczasową pracę zawodową i całkowicie poświęciła się pisaniu powieści.

Sytuacja młodej emerytki Wandy, która po wyjeździe córki za granicę zostaje z maleńką wnuczką, komplikuje się. Rozstaje się ze wspólnikiem Wiktorem i wynajmuje restaurację. Jakby tego było mało, kiedy sama potrzebuje pomocy, najbliżsi tylko w niej widzą wsparcie.

Czy wystarczy jej siły i wewnętrznego uporu, żeby przetrwać najtrudniejsze momenty? Czy uda się jej znaleźć bezpieczny port? Nim odkryje odpowiedzi na te pytania, czeka ją jeszcze sporo niespodzianek od losu.

» Czytałyście pierwszą część cyklu “Rodzinne roszady”? Jeśli nie, to zerknijcie, czego możecie się spodziewać po powieści “Szukając przystani”!

Zupełnie normalna rodzina

okladka zupelnie normalna rodzina

Kto napisał? M.T. Edvardsson
Kto wydał? Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Kiedy w sprzedaży? 17 kwietnia 2019

Przed salą rozpraw siedzi mężczyzna. Czeka na przesłuchanie. W tym momencie zeznaje jego żona. Na ławie oskarżonych siedzi ich dziewiętnastoletnia córka. Adam i Ulrika boją się o swoje dziecko. Ciągle nie wiedzą, co powiedzieć przed sądem. Skłamać dla dobra córki czy pozostać przy prawdzie?

Są zupełnie zwyczajną rodziną. Adam jest pastorem, jego żona Ulrika – prawniczką. Mieszkają w niewielkim Lund i wspólnie wychowują Stellę. Piątkowe wieczory spędzają z pizzą przed telewizorem, soboty w centrum handlowym.

Pewnego dnia ten świat obraca się o 180 stopni – Stella zostaje aresztowana. Dziewczyna jest oskarżona o zamordowanie młodego mężczyzny.

Co widział ojciec, czego nie mówi matka, co ukrywa córka?

Mistrzowsko skonstruowany szwedzki thriller, opowiedziany z trzech różnych perspektyw. Fenomenalna historia o tym, co zdarzyło się w pewnej zupełnie normalnej rodzinie.

Są sprawy, do których nikt nie ma prawa się mieszać. Załatwia się je w rodzinie.

Międzynarodowy bestseller. Prawa do książki zostały sprzedane do ponad 30 krajów.

Idealna rodzina jest największym kłamstwem. Idealna rodzina nie istnieje. Każda rodzina skrywa jakiś sekret. Czy wiesz już, jaki skrywa ta?

Około północy

okladka okolo polnocy

Kto napisał? Mariusz Czubaj
Kto wydał? Wydawnictwo W.A.B.
Kiedy w sprzedaży? 24 kwietnia 2019

Wiosna 1969 roku, Warszawa.

Po pogrzebie genialnego jazzowego pianisty zamordowana zostaje młoda dziewczyna, Jadwiga Ślusarek. Nie jest pierwszą kobietą, która niedawno zginęła, nie będzie też ostatnią.

Niektórzy utrzymują, że w stolicy grasuje naśladowca Karola Kota (seryjnego krakowskiego mordercy straconego w 1968 roku), a tropy wiodą w stronę środowiska jazzowego i klubu „Hybrydy”. Prywatne śledztwo podejmuje kontrabasista, jak sam o sobie mówi: „człowiek bez przydziału”, naznaczony wojenną i powojenną przeszłością. Sprawą interesuje się także wywiad. Ale kto tak naprawdę okazuje się Podwórzowym Mordercą?

Kolejna powieść w dorobku znanego polskiego autora kryminałów. Czy tak samo wciągająca jak poprzednie?

Co będziecie czytać tej wiosny?

[opisy pochodzą od wydawców]

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *