Wybieramy materac do łóżka w sypialni

jaki materac wybrac

Foto: Pixabay

Kupując nowe łóżko, zastanawiamy się przede wszystkim, jaki materac do spania wybrać. Od tej decyzji zależy jakość naszego snu i to, jak będziemy się czuć po przebudzeniu.

Ponadto, jeśli często czujesz się niewyspana, nawet jeśli przespałaś wiele godzin, lub budzisz się z bólem karku, również warto zastanowić się nad zmianą materaca.

Tylko na czym spać, żeby się w końcu wyspać? Odpowiadamy na to pytanie!

Rodzaje materaców i ich ceny

Obecnie w każdym sklepie z wyposażeniem domu znajdziemy wiele różnych rodzajów materaców, co wcale nie ułatwia nam wyboru tego właściwego. Dowiedz się, czym kierować się przy tym wyborze i jak pielęgnować materac, tak aby służył nam przez długie lata.

» Na jakość twojego snu wpływa nie tylko materac, ale również… kolor ścian w sypialni! Kliknij i sprawdź, jak dobrać kolorystykę do poszczególnych pomieszczeń w domu!

Materac lateksowy

Jeden z najbardziej elastycznych typów materaców, który ma dość wysoki poziom twardości, ale jednocześnie dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać dla osoby z uczuleniem na kurz lub roztocza, ten model będzie jednym z lepszych wyborów.

Materace lateksowe nie są odpowiednie dla wszystkich alergików. Z oczywistych względów nie mogą z nich korzystać osoby uczulone na lateks!

Sprężysty i wygodny – jego jedyną, dość istotną wadą jest wysoka cena w porównaniu do innych produktów z tej kategorii.

W przypadku materaców lateksowych stosunkowo łatwo utrzymać higienę, dlatego często wybiera się je również do pokojów dziecięcych.

Ile to kosztuje? Ceny materaców lateksowych wahają się od 600 do 2600 zł (cena materaca dziecięcego – od 300 zł).

Materac kieszeniowy
materac kieszeniowy

Foto: Panos Sakalakis/Unsplash

Składa się ze specjalnych kieszeni posiadających wewnątrz sprężyny i wypełnienie. Kieszenie pracują niezależnie od siebie, co zapewnia doskonałe dostosowanie do kształtu ciała dzięki wielu elastycznym punktom.

Wbrew powszechnemu przekonaniu miękki materac bardzo dobrze odciąża kręgosłup, przez co poleca się go osobom z dolegliwościami pleców. Wykorzystuje się go także w celach rehabilitacyjnych.

Materace kieszeniowe są również bardzo ciche, a ich jakość (oraz cena!) zależy od ilości kieszeni i sprężyn.

Niektóre osoby uważają, że miękkość materaca może być jego wadą, bo zwyczajnie utrudnia przewracanie się z boku na bok. Rzeczywiście, może to być problem, zwłaszcza w przypadku łóżek dwuosobowych.

Ile to kosztuje? Ceny materaców kieszeniowych wahają się od 400 do 2000 zł.

Materac bonellowy

Inny typ materaca sprężynowego, dzisiaj nieco przestarzały i coraz mniej popularny, jednak wspominamy o nim, bo wiele z nas z pewnością miało z nim styczność. Tutaj sprężyny są ze sobą połączone, przez co mamy znacznie mniej elastycznych punktów. W efekcie materac jest zbyt miękki i ugina się, co czyni go mniej wygodnym od nowoczesnego modelu kieszeniowego.

Tańsze materace bonellowe łatwo ulegają odkształceniom, a nawet może w nich dojść do przebicia górnej powierzchni i wydostania się sprężyny!

Tego typu materace często wybierane są ze względu na niską cenę, obecnie jednak niektóre sklepy wycofują je ze sprzedaży. Nie poleca się go osobom z dolegliwościami kręgosłupa lub cierpiącym na bóle pleców.

Ile to kosztuje? Ceny materaców bonellowych wahają się od 250 do 700 zł.

Materac piankowy

Materace piankowe dzielą się na kilka innych podtypów (np. materace hybrydowe lub futonowe), a ich cechą wspólną jest materiał, z którego zostały wykonane – pianka poliuretanowa. Dzięki zastosowaniu pianki doskonale dostosowują się do kształtu ciała, sprzyjając relaksowi i poprawiając jakość snu.

Niektóre materace są wykonane z pianki termoelastycznej, która zwiększa lub zmniejsza poziom swojej twardości w zależności od temperatury ciała. W innych stosuje się piankę wysokoelastyczną, która jeszcze lepiej dostosowuje się do rodzaju nacisku.

To prawdopodobnie najbardziej zróżnicowana grupa materaców pod względem cenowym z uwagi na zastosowanie bardzo różnych materiałów. Najprostsze materace z pianki poliuretanowej są dość niedrogie, podczas gdy te najwyższej jakości mają cenę porównywalną do materaców lateksowych.

Ile to kosztuje? Ceny materaców piankowych wahają się od 300 do 2500 zł.

Jak dbać o materac?

Kiedy zdecydujesz już, jaki materac kupić, pozostaje ci jeszcze uzyskanie informacji na temat jego pielęgnacji. Okazuje się, że materace używane zgodnie z przeznaczeniem i regularnie czyszczone nie odkształcają się i wymagają dużo rzadszej wymiany. Dlatego warto poznać kilka uniwersalnych wskazówek na temat tego, jak dbać o materac, aby przedłużyć jego trwałość do maksimum.

jak dbac o materac

Foto: Pixabay

Przede wszystkim pamiętaj o regularnym obracaniu materaca. Leżący w jednej pozycji materac ulega odkształceniom i kompresji ze względu na długotrwałe obciążenie w jednym miejscu. Problem ten dotyczy głównie materaców sprężynowych, w których odkształcenia są najłatwiej zauważalne. Obracajmy je więc raz na kilka miesięcy, tak aby uniknąć obniżenia trwałości i komfortu.

Bardzo ważne jest też regularne odkurzanie materaca i pranie pokrowca, który w przypadku nieco droższych produktów można łatwo zdjąć i ponownie założyć. Pomoże to w utrzymaniu higieny, przekładając się tym samym na nasze zdrowie. Dokładnie odkurzaj powierzchnię przynajmniej raz w miesiącu.

» Przy okazji – czy wiesz, jak dbać o… pralkę? Tak, tak, jej odpowiednia eksploatacja jest kluczowa, jeśli chcesz, aby urządzenie służyło ci przez lata! Dowiedz się, jak używać pralki, żeby się nie psuła!

Na powierzchni materaca bardzo łatwo gromadzą się roztocza, naskórek i kurz. Jeśli więc zależy ci na higienie, koniecznie pamiętaj o odkurzaniu materaca, co pomoże utrzymać go w czystości.

Na co zwracacie największą uwagę przy wyborze materaca? Liczy się dla was wygoda, łatwość czyszczenia czy może cena? Na czym najlepiej się wysypiacie?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *