Jaki kolor ścian wybrać do salonu, a jaki do sypialni?
Kupując farby do malowania ścian w mieszkaniu, zwykle kierujemy się swoim gustem. Bardzo słusznie, ponieważ wnętrze ma się podobać przede wszystkim nam i nikomu nic do tego. Z drugiej strony warto zdawać sobie sprawę, że kolor ścian w pomieszczeniu wpływa na nasze samopoczucie i nastrój, a nawet na nasze relacje z bliskimi i niektóre procesy fizjologiczne! Zjawisko to ma nawet swoją nazwę: psychologia barw.
Generalna zasada mówi, że ciepłe kolory pobudzają i ożywiają, a chłodne – wyciszają. Biel jest neutralna, więc może stanowić bezpieczne tło dla pozostałych aranżacji. Trzeba się zatem poważnie zastanowić, zanim zdecydujemy się na konkretny odcień farby do salonu, sypialni czy kuchni. Ważne jest bowiem nie tylko to, czy kolor z próbnika będzie się dobrze komponował z meblami i dodatkami, ale także, jaką funkcję ma spełniać pomieszczenie, które nim pomalujemy. Każdy pokój rządzi się swoimi prawami, w każdym, chcąc nie chcąc, czujemy i zachowujemy się inaczej, a za pomocą barw na ścianach możemy mieć nad tym większą kontrolę. Odłóżmy więc na moment swoje upodobania i subiektywne odczucia i z niejako naukowego punktu widzenia spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: na jaki kolor pomalować ściany w różnych pomieszczeniach w naszym domu?
» Światło też wpływa na nasze samopoczucie! Kliknij i przeczytaj, jak oświetlić mieszkanie, żeby każde pomieszczenie najlepiej spełniało swoją funkcję!
Kolor ścian do salonu
W tak zwanym „dużym pokoju” przebywamy najczęściej, najdłużej i… najliczniej. Tutaj przeważnie spożywamy posiłki, bo salon jest zwykle również jadalnią, tutaj odpoczywamy przed telewizorem, tutaj też przyjmujemy gości. Można z tego wysnuć prosty wniosek, że panująca w salonie atmosfera powinna sprzyjać jedzeniu, zabawie i relaksowi. Najłatwiej osiągnąć to za pomocą odpowiedniego koloru ścian, choć prawda jest taka, że nawet jeśli nie planujemy generalnego remontu, możemy podkręcić nastrój odpowiednimi dodatkami w świadomie dobranych kolorach. Zatem jakie barwy najbardziej pasują do pokoju dziennego?
Najlepiej postawić na cieplejsze odcienie. Czerwień pobudza apetyt i wspomaga procesy trawienne, więc w jadalni sprawdzi się doskonale. Dobrym i zdecydowanie mniej agresywnym wyborem będzie również żółty i pomarańczowy, które dodają energii i nastrajają optymistycznie. Nic dziwnego, słoneczne odcienie przeważnie wywołują uśmiech na naszych twarzach. To ważne podczas wspólnego biesiadowania przy stole. Z drugiej strony nie są to kolory sprzyjające relaksowi na kanapie, chociaż prawda jest taka, że odpoczynek przed migającym ekranem telewizora trudno nazwać wyciszeniem, więc i kolor farby na ścianach może być mniej stonowany. Jeśli jednak mimo wszystko boimy się takich wyrazistych kolorów na ścianach, możemy postawić na coś bezpieczniejszego – choć nadal w ciepłej tonacji. Do salonu polecane są także beże i ecru, na których tle doskonale prezentują się różne dodatki: ciemne meble, obrazy, lustra, zasłony. Odważniejszym rozwiązaniem jest róż, trzeba tylko skonsultować jego wybór z mężem.
Foto: Pixabay (6x)
Jak pomalować sypialnię?
Pamiętając, że chłodne kolory wyciszają i sprzyjają relaksowi, wybór powinien nasuwać się sam. Do pomalowania ścian w sypialni najlepiej użyć farb w odcieniach niebieskiego, zielonego i szarego. Ten pierwszy pomaga się skupić, więc w błękitnej sypialni dobrze się czyta, a to, co przeczytamy, na dłużej zapadnie nam w pamięć, bo badania naukowe dowiodły, że kolor niebieski sprzyja także nauce. Zielone ściany w sypialni to strzał w dziesiątkę. Nie trzeba być dekoratorem wnętrz, żeby domyślić się, że relaksacyjne właściwości barwa ta zawdzięcza skojarzeniom z przyrodą. Trudno wszak wyobrazić sobie lepsze miejsce do odpoczynku niż las czy łąka. Co ciekawe, naukowcy przekonują, że zieleń chroni także przed koszmarami, więc wybór staje się prosty.
» Dobry odpoczynek w sypialni to oczywiście zasługa głównie odpowiednio dobranego łóżka. Dowiedz się, na jakim materacu wyśpisz się najlepiej!
Szarość z kolei jest ostatnio szalenie modna. Wiele osób decyduje się na nią głównie dlatego, że podobnie jak biel jest bardzo uniwersalna i stanowi świetną bazę do aranżowania przestrzeni niemal w każdym pomieszczeniu. W sypialni sprawdzi się o tyle, że jasne odcienie szarego rzeczywiście pozwalają się zrelaksować, a ciemne zwiększają pewność siebie, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku osób, które mają tendencję do wstawania lewą nogą i marudzenia od samego rana. Propozycją dla odważnych jest także czerwień i fiolet. Ta pierwsza sprzyja namiętności, której w sypialni nigdy nie powinno brakować, zaś kolor fioletowy wycisza i wspomaga medytację, więc dla fanek jogi trenujących zaraz po przebudzeniu będzie jak znalazł.
» W sypialni ważny jest też zapach. Odpowiednio dobrany pomoże ci się zrelaksować. Kliknij i sprawdź, jak w prosty sposób przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza do twojego domu!
Pamiętajmy jednak, żeby zawsze przełamywać wybrane kolory dodatkami w innych barwach. Co za dużo, to niezdrowo, nawet w przypadku tak bezpiecznych odcieni, jak błękit czy zieleń. Za dużo niebieskiego sprawi, że sypialnia stanie się zimna i nieprzyjemna, nadmiar zielonego uspokoi nas tak bardzo, że odechce nam się robić cokolwiek, a w za bardzo szarej sypialni możemy odczuwać smutek. Nie wspominając już o umiarkowaniu w stosowaniu czerwieni i fioletu. Pierwsza niezbyt dobrze wpływa na nerwusów, a drugi – na melancholików, których może przyprawiać o stany depresyjne.
Foto: Pixabay (6x)
Jaką farbę wybrać do kuchni?
W przypadku tego pomieszczenia warto kierować się podobnymi zasadami, jakie obowiązują przy aranżacji salonu. W kuchni bowiem również spędzamy sporo czasu, nierzadko spożywamy rodzinne posiłki albo rozmawiamy ze znajomymi podczas przygotowywania posiłków. Z drugiej strony dobrze byłoby postawić na niezbyt rozpraszającą barwę, żeby w czasie gotowania można się było skupić i nie przesolić przygotowywanej potrawy. Wiele zależy zatem od koloru mebli, ponieważ to one zajmują większą część pomieszczenia i zwykle niemal całkowicie zasłaniają ściany. Jeśli zatem postawiliśmy na wyraziste meble w zdecydowanych kolorach – ciemne albo czerwone, które zazwyczaj są dodatkowo lakierowane – ściany powinny być już tylko tłem. Biel, beż czy jasna szarość sprawdzą się wyśmienicie. Jeżeli natomiast wybraliśmy bardziej klasyczne meble – ponadczasową biel czy surowe drewno – możemy zaszaleć z kolorem ścian i sięgnąć po farbę cytrynowo żółtą albo pomarańczową.
Foto: Pixabay (4x)
Aranżacja łazienki
Wybór koloru ścian w łazience wiąże się raczej z wyborem odpowiedniej barwy płytek, a nie – jak w przypadku innych pomieszczeń – farby. Jest to również powód, dla którego decyzja ta musi być szczególnie dobrze przemyślana, ponieważ kiepsko dobrany kolor ścian w pokoju w ostateczności można zamalować innym, a wymiana kafli nie jest już takim prostym przedsięwzięciem.
Najlepiej zatem postawić na klasykę, czyli wybrać do łazienki biel, beż albo szarość. Kolory te nie tylko optycznie ją powiększą, rozjaśnią i sprawią, że będzie wyglądała na czystszą, ale także pozwolą nam czuć się rześko już od samego rana. Żółty i pomarańczowy dodadzą energii największym śpiochom, ale nie są tak uniwersalne, jak kolory wspomniane wcześniej, więc musimy się liczyć z tym, że pewnego dnia mogą nam się po prostu znudzić. Barwa niebieska działa chłodząco, więc prysznic w upalny dzień będzie w niej samą przyjemnością. Umiejętnie dobrana zieleń z kolei idealnie sprawdzi się w domowym spa.
» Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo umyć muszlę klozetową. Może tylko wydaje ci się, że robisz to dobrze?
Oswajamy odważne kolory
Na koniec warto wspomnieć, że dobierając kolory farb do pomieszczeń, wcale nie musimy malować nimi wszystkich ścian. Jednolicie pomarańczowy salon czy granatowa sypialnia to niekoniecznie najbardziej trafiony wybór. Na taki odważny krok zdecydowaliby się zapewne tylko ekscentrycy. Osoby preferujące bardziej zachowawcze, a jednocześnie ponadczasowe rozwiązania, mogą pomalować na dany kolor tylko jedną ścianę w pomieszczeniu. Pozostałe niech będą spokojniejsze, choć być może utrzymane w podobnej tonacji. W ten sposób uda na się uzyskać ciekawy, modny efekt, jednak nie ryzykujemy, że aranżacja szybko nam się znudzi czy zacznie nas męczyć.
Foto: Pixabay (2x)
Stosujecie w aranżacji wnętrz psychologię barw? Zauważyłyście, że kolory wpływają na wasze samopoczucie?
mój salon w mocnych kolorach, natomiast sypialnia w pastelach. To miesjce gdzie wypoczywam więc powinno być sokojne. Obydwa pokoje malowane farbami Magnat Ceramic. Super są bo mają ogrom kolorów do wyboru. Farba jest plamoodporna więc dodatkowy duzy plus za to.
mam sypialnie w folecie i ecru. innu pokój bordo czarny i lekka szarość. salon czarno szary i tez elegancko. nie wyobrażam sobie np. Zielonej sypialni… zbyt.. jasno.
malowałem mieszkanie całe na biało magnatem. Nie przeczę, że jest to trochę większy wydatek, ale trzeba brać pod uwagę jakość tej farby i strukturę, którą tworzy na ścianie.
zdecydowałem się na farbę magnat ceramik, ze względu na to ze mam dwójkę uzdolnionych malarsko dzieci które uwielbiają pisać po ścianach
W takich sytuacjach zmywalna farba to konieczność! Przecież nie można tłumić artystycznych zapędów dzieci 🙂
Trzeba jednak pamiętać żeby dzieciaki zaczęły malować po ścianach po upływie ok 3 tygodni bo wtedy farba „łapie” plamoodporność 🙂 Moje testują od pewnego czasu i jak na razie Magnat prowadzi w tym starciu.
Moim zdaniem nie powinno się komuś czegokolwiek narzucać. Kolor ścian w salonie jest indywidualną sprawą i każdy może mieć jakieś swoje upodobania. Mam koleżankę, która ma np. ściany zielone i pomarańczowe. Dodatki białe, czerwone, fioletowe… no misz masz totalny, ale jej odpowiada. Ja sobie nie wyobrażam żeby ściany nie były jasne, ale nie lubię jak za dużo się dzieje. Dlatego jedna ściana jest w kolorze Wiosennego Deszczyku z Barw Natury, a reszta śnieżnobiałych.
Absolutnie nie powinno się nikomu nic narzucać! Każdy ma mieszkać tak, jak chce – najważniejsze, żebyśmy czuli się w swoim domu po prostu dobrze.
Wszystko zależy od preferencji. Ja uwielbiam czerwony, a z mojej rodziny nikt go nie lubi. Jak urządzałam swoje pierwsze własne mieszkanie to moja mama i teściowa łapały się za głowę. Że to za odważne, że do niczego nie pasuje. Postawiłam na swoim, mam w sypialni na dwóch ścianach piękny kolor bukiet róż z barw natury i nie żałuję!
Pewnie, że preferencje powinny być na pierwszym miejscu. Jeśli tylko wiemy, czego chcemy, to nie ma co się oglądać na modę, trendy czy zdanie innych – w końcu to nasz dom i mamy się w nim dobrze czuć 🙂
Ja z kolei na jasno malowałam, ale magnatem ceramic i jestem bardzo zadowolona z efektów
Jak się zainwestuje w dobrej jakości farbę, to takie malowanie wystarczy na lata. Ściany będą długo czyste i świeże, a jasny kolor się nie znudzi, bo zawsze można go zestawić z czymś bardziej pstrokatym.
Szarości też świetnie wyglądają. W połączeniu z innymi odcieniami potrafią stworzyć niebanalne wnętrze. Mnie sie coś takiego bardzo podoba https://www.sniezka.pl/inspiracje/kolory-inspiruja/radosny-zolty-1
Dokładnie tak, właśnie o tym pisaliśmy – szary, podobnie jak biały, to idealna baza startowa. Rzeczywiście świetnie komponuje się z żółtym (jak na tym zdjęciu, które podrzuciłaś), ale ciekawie też na przykład z różem. I wcale nie robi się cukierkowo czy babsko!
W połączeniu z łososiowym szarość też dobrze wypada https://www.sniezka.pl/poradniki/kolory-inspiruja/163-azalia-lososiowa-558-srebrzysty-blask-560-cisza-nocy 🙂 Co do różu to raczej bym wybierała bardzo delikatny np odcień Serdeczne powitanie. Z mocną szarością super wygląda.
A ja bym, się nie bała połączenia z różem. Zobacz na drugim zdjęciu że takie połączenie też fajnie wygląda https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/wnetrza-w-stylu-glamour-najciekawsze-inspiracje-i-aranzacje Mozna zawsze dobrać jasny róż, nie musi być tak mocny.
Malować na jasno! Polecam najczystszą śnieżną biel. To świetny basic pod każde dodatki i meble.
To najlepsze wyjście na lata – nie znudzi się, bo zawsze można kombinować z dodatkami, nie wyjdzie z mody, bo to klasyk. Do tego powiększa pomieszczenie i rozjaśnia je. Dla tych, którzy lubią zrobić remont raz i na lata mieć z głowy, to najwygodniejsza opcja. Trzeba tylko pamiętać, żeby wybrać dobrą jakościowo farbę: ładnie kryjącą, zmywalną i dobrze by było, żeby dość powszechnie dostępną. Wtedy w razie czego łatwo będzie dokupić wiaderko, gdyby później trzeba było coś domalować.
pokój syna malowaliśmy satynowa Snieżką, robiliśmy kolorowe pasy na ścianach, wygląda to bardzo efektownie
Tak! To świetny pomysł. Rzeczywiście wygląda to szalenie efektownie, a przy tym elegancko. Do tego sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe (pod warunkiem, oczywiście, że pasy biegną pionowo).