Jak oświetlić mieszkanie zimą

jak oswietlic mieszkanie zima

Foto: Pixabay

Tegoroczną zmianę czasu mamy już za sobą. Choć debaty na temat tego, czy w tym roku w ogóle będzie zmiana czasu, trwały dość długo, ostatecznie w nocy z 27 na 28 października kolejny raz przestawiliśmy nasze zegarki.

Chodzą głosy, że taka zmiana przynosi więcej złego niż dobrego – wśród najczęstszych zarzutów pojawia się jej negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Aby im zapobiec, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie mieszkania jesienią i zimą. Dowiedz się, jakie światło do kuchni bądź salonu sprawdzi się najlepiej podczas tych najciemniejszych pór roku!

Brak słońca negatywnie odbija się na naszym nastroju. A najgorsze dopiero przed nami! 21 grudnia będzie najkrótszym dniem w tym roku – potrwa zaledwie 7 godzin i 42 minuty i będzie krótszy od najdłuższego dnia o 9 godzin i 4 minuty. Oznacza to, że tegoroczna najdłuższa noc potrwa prawie 17 godzin!

Jakie żarówki wybrać?

jaka zarowke wybrac

Foto: rawpixel/Unsplash

Kiedy przestawiamy zegarki, z dnia na dzień wnętrza naszych domów bądź mieszkań stają się ciemne i ponure. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale również szkodliwe dla zdrowia – za słabe oświetlenie pogarsza wzrok i pozbawia nas energii. Najprostszą i jednocześnie najtańszą zmianą, jaką możemy poczynić, aby oświetlić wszystkie pomieszczenia w naszym domu, jest wymiana żarówek na te o bardziej intensywnym i jasnym świetle.

» Ogromny wpływ na nasze samopoczucie w pomieszczeniu mają także barwy. Kliknij i dowiedz się, jaki kolor ścian wybrać do salonu, jaki do sypialni, a jaki do kuchni czy łazienki! 

Obecnie najbardziej popularne są żarówki LED i jest to wybór jak najbardziej uzasadniony. Te żarówki, nazywane również lampami LED, charakteryzują się niskim poborem energii, który jest nawet o 80% niższy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Nie emitują one również dwutlenku węgla do atmosfery.

Lampy LED warto wybrać również ze względu na ich długą żywotność, która sięga nawet stu tysięcy godzin. To aż 100 razy więcej niż tradycyjne żarówki i do 16 razy więcej niż świetlówki!

Dodatkowo te żarówki nie gasną nagle, a jedynie intensywność emitowanego przez nie światła powoli się zmniejsza. Emitują ciepłe, białe światło. Ich jedyną wadą jest wyższa cena, która jednak szybko zwraca się, biorąc pod uwagę dużo mniejsze zużycie energii.

Tradycyjne żarówki wypadają tutaj znacznie gorzej i są powoli wycofywane z rynku. Wynika to z tego, że ich żywotność to jedynie ok. tysiąca godzin, a ilość pobieranej energii jest dużo wyższa niż w przypadku innych żarówek. Emitowane przez nie światło w wielu przypadkach jest też mniej intensywne, przez co mogą być nieodpowiednie na jesień i zimę.

Z kolei świetlówki, charakteryzujące się spiralnym kształtem, pobierają mniej więcej tyle samo energii, co oświetlenie LED. W ich przypadku padające światło jest jednak dużo zimniejsze i może być mniej intensywne, jeśli podłączy się je do niskiego napięcia.

» Wymiana żarówek to jeden z prostszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Poznaj inne metody na to, aby pieniądze nie wyciekały z domowego budżetu!

Oznaczenia żarówek

Żarówki dzielą się też ze względu na rodzaj gwintu i barwę światła. Łatwo je rozpoznać po oznaczeniach, które pojawiają się na każdej żarówce. Te najczęściej spotykane to E27 i E14, symbolizujące klasyczny, wkręcany gwint w dwóch różnych rozmiarach. Rzadziej można spotkać się z oznaczeniami GU10, MR16 i MR11 (wtyk reflektorowy) oraz G4 (wtyk mocowany na wcisk), które występują głównie w małych, dekoracyjnych żarówkach.

W żarówkach oznaczona jest również temperatura barwowa. Zaczyna się ona od 2700K i sięga aż 6500K. Im ta wartość jest wyższa, tym zimniejsza barwa. Neutralna temperatura barwowa to zaś 4000K.

W oparciu o powyższe oznaczenia możemy dowiedzieć się, jak oświetlić salon lub jaka lampka na biurko będzie najlepsza. Ciepła barwa gwarantuje spokój i relaks, przez co będzie idealna do sypialni i salonu, a zimne światło z kolei ułatwia koncentrację, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w miejscu pracy.

Jeśli nie macie pewności, jaką temperaturę barwową wybrać, zdecydujcie się na tę neutralną – będzie pasowała do każdego pomieszczenia.

» Czym pachnie twój dom? Zapach nie jest bez znaczenia! Kliknij i dowiedz się, jak zrobić zdrowy i naturalny odświeżacz powietrza oraz jaki aromat wybrać do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu!

Wybór lampy

W sklepach z oświetleniem dostępnych jest wiele różnych rodzajów lamp, m.in. wiszące, kinkiety, stojące oraz biurkowe. W każdym pomieszczeniu najważniejsze jest światło główne, czyli w większości przypadków lampa wisząca. To właśnie ona w dużej mierze odpowiada za to, by pokój był odpowiednio oświetlony.

jaka lampa do salonu

Foto: Pixabay

Główne światło nie dociera jednak wszędzie i w niektórych przypadkach jest po prostu niepraktyczne. Trudno za pomocą górnej lampy oświetlić tylko część pomieszczenia, np. stół i krzesła w jadalni czy kącik wypoczynkowy. Właśnie dlatego sięgamy po lampy boczne, czyli kinkiety, które emitują światło punktowe. Są one również idealną odpowiedzią na to, jak doświetlić lustro, schody lub komodę.

Lampy stojące z kolei świetnie sprawdzą się do salonu, zapewniając komfortowe miejsce do czytania. Warto wybierać tutaj lampy dwupunktowe, które będą oferować podwójne źródło światła.

Lampy stojące pełnią również istotną funkcję dekoracyjną – wcale nie muszą być podobne do lampy wiszącej, mogą być z powodzeniem wybrane na zasadzie kontrastu.

jaka lampa stojaca

Foto: Pixabay

Z kolei na biurko w miejscu pracy lub szafkę przy łóżku warto wybrać małe lampy biurkowe i nocne. Są one stosunkowo tanie, a zapewniają bardzo praktyczne światło punktowe.

jaka lampa do sypialni

Foto: Pixabay

Jakie światło do łazienki i kuchni będzie najlepsze? Tutaj wszystko zależy od kształtu i wymiarów pomieszczenia. W kuchni praktycznym i jednocześnie atrakcyjnym wizualnie urozmaiceniem będą taśmy LED. Z kolei w łazience bardzo ważne jest oświetlenie dodatkowe, czyli na przykład wspomniane już lampy boczne.

Foto: Victor Rodriguez/Unsplash, Pixabay

» Chcesz wiedzieć, jak oświetlić łazienkę bez okna, żeby móc hodować w niej żywe rośliny? Kliknij i przeczytaj TU!

Ostatnia zmiana czasu?

Niestety, tegoroczna zmiana czasu z letniego na zimowy najprawdopodobniej nie była ostatnią. Dobrą wiadomością jest jednak to, że Unia Europejska zaproponowała projekt uchwały, która miałaby na dobre zdjąć obowiązkową zmianę czasu. Przed jej uchwaleniem zgodę muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie i Parlament Europejski. Jeśli tak się stanie, będziemy znać dokładny termin, kiedy zmiana czasu przestanie obowiązywać.

Wstępnie mówi się, że w zależności od wybrania czasu letniego bądź zimowego ostatnie przestawienie zegarków będzie miało miejsce 31 marca 2019 roku lub 27 października 2019 roku.

Póki co nic nie jest jednak pewne – pozostaje nam jedynie śledzić informacje na ten temat w mediach. A ewentualne niedobory światła rekompensować sobie odpowiednio dobranym oświetleniem mieszkania.

Zwracacie uwagę na barwę światła, wybierając lampy i żarówki do swojego domu?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *