Zapachy do twojego domu

domowy odswiezacz powietrza

Foto: Pixabay

Odświeżacze powietrza są wszędzie. Najchętniej oczywiście używamy ich w toalecie, ale coraz chętniej sięgamy też po te przeznaczone do innych pomieszczeń: do przedpokoju, do salonu, do sypialni… O ile rzeczywiście o wiele przyjemniej jest nam w domu, w którym każdy pokój wypełniony jest świeżym, kwiatowym albo – dajmy na to – morskim zapachem, o tyle wpływ kupowanych m. in. w drogeriach odświeżaczy na nasze zdrowie pozostawia często wiele do życzenia. Zawierają one bowiem w swoim składzie duże ilości środków chemicznych, które mogą uczulać i stanowić poważne zagrożenie.

W tej sytuacji warto rozważyć zastosowanie odświeżaczy, które możemy samodzielnie wykonać w domu.

Zalety naturalnych odświeżaczy

Wspomniane już kupne odświeżacze powietrza posiadają duże ilości substancji chemicznych, które nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, ale również podrażniają drogi oddechowe, a w dłuższej perspektywie mogą też zwiększać ryzyko zachorowania na raka (!). Musimy bowiem liczyć się z tym, że kupując odświeżacz powietrza w drogerii lub supermarkecie, często nie wiemy, co tak naprawdę znajduje się w jego składzie. Potencjalnie może on zawierać nawet substancje rakotwórcze.

95 % składu gotowych odświeżaczy powietrza pozyskiwane jest z ropy naftowej. Zawarte w nich substancje silnie oddziałują na układ nerwowy człowieka, zwiększając ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i Parkinsona oraz stwardnienie rozsiane, a także zaburzając naszą gospodarkę hormonalną!

sztuczny odswiezacz powietrza

Foto: Annie Spratt/Unsplash

Tymczasem samodzielnie przygotowując ekologiczne odświeżacze powietrza, nie musimy obawiać się o ich skład. Najczęściej do uzyskania przyjemnego, świeżego zapachu wystarczą nam naturalne składniki, takie jak olejki zapachowe, płatki kwiatów czy skórki owoców. Dodatkowo domowe odświeżacze powietrza można przygotować wspólnie z wnukami. Będzie to dla nich świetna zabawa, która jednocześnie poprawi ich zdolności manualne i pozwoli nam w ciekawy sposób wspólnie spędzić czas.

Zapachy do domu – jakie wybrać?

Często nie wiemy, jaki odświeżacz powietrza będzie najlepiej pasował do danego wnętrza. Albo może nam się wydawać, że coś będzie pasowało, ale ostatecznie okazuje się, że wybrany aromat działa nam na nerwy. Gama zapachów jest bowiem bardzo szeroka. Tak naprawdę wcale nie jest łatwo przewidzieć, jaki zapach do salonu, łazienki lub kuchni sprawdzi się najlepiej. Czasem więc najlepszym sposobem na odkrycie zapachu idealnego jest stara jak świat… metoda prób i błędów!

» Planujesz remont? Kliknij i zobacz, jaki kolor ścian wybrać do salonu, do sypialni i do pozostałych pomieszczeń w domu.

Najłatwiej jest dokonać wyboru w oparciu o swój indywidualny gust – jeśli uwielbiamy zapachy kwiatowe, to właśnie one powinny dominować w naszym domu lub mieszkaniu. Z kolei jeśli bardziej pasują nam odświeżające wonie, takie jak cytryna, las iglasty lub trawa cytrynowa, sięgajmy przede wszystkim po nie. Ważne jednak, żeby nie przesadzać z intensywnością, bo zbyt mocny aromat, nawet nasz ulubiony, szybko zacznie nas drażnić i przyprawiać o ból głowy!

W łazience prym wiodą zapachy leśne, morskie i cytrusowe, w pokojach słodkie – waniliowe i kwiatowe. Tyle teoria, ale jak jest naprawdę musimy sprawdzić na sobie!

Pamiętajmy również o tym, że nie każdy zapach będzie pasował do danego pomieszczenia. Podczas gdy intensywne, kwiatowe lub słodkie wonie świetnie sprawdzą się w łazience, nie powinnyśmy wybierać ich do sypialni lub salonu, gdzie spędzamy większość wolnego czasu albo staramy się wyciszyć i odpocząć. Taki zapach wbrew pozorom wcale nie będzie przyjemny, a może wydawać się drażniący lub nawet wywoływać problemy z zasypianiem.

Dlatego zamiast odświeżacza powietrza w tego typu pomieszczeniach lepiej będzie ustawić bukiet świeżych kwiatów lub zapalić subtelną świeczkę zapachową, koniecznie o naturalnym składzie. Woń będzie o wiele bardziej delikatna, jednak na tyle wyczuwalna, by skutecznie przegnać ewentualne nieprzyjemne zapachy.

» Równie ważne jak zapach jest w domu światło! Kliknij i dowiedz się, jak oświetlić mieszkanie, wybierając odpowiednie żarówki i lampy do każdego pomieszczenia!

odswiezacz do sypialni

Foto: Pixabay

Jak samodzielnie przygotować odświeżacz powietrza?

Wbrew pozorom samodzielne stworzenie odświeżacza powietrza wcale nie jest trudne. Warto to zrobić, bo nie dość, że składem będzie różnił się od tych dostępnych w sklepach, a mimo to równie skutecznie wypełni zapachem nasze mieszkanie, to jeszcze dodatkowo urozmaici jego wystrój.

Producenci gotowych odświeżaczy powietrza prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej efektownych opakowań. Odświeżacz ma być także gadżetem dekoracyjnym, dlatego przygotowując go samodzielnie, nie możemy o tym zapominać.

» Lubisz żyć w zgodzie z naturą? Poznaj ekologiczne sposoby na sprzątanie mieszkania!

Odświeżacz żelowy

W prosty i tani sposób możemy wykonać na przykład odświeżacz żelowy. Do tego celu posłużą nam specjalne kuleczki, które pęcznieją pod wpływem wody. Można je kupić w drogeriach lub kwiaciarniach, jako że często wykorzystywane są do utrzymywania wilgoci w żywych kwiatach. Kuleczki wystarczy wsypać do ozdobnego słoiczka, zalać wodą, a po kilku godzinach odlać jej nadmiar. Następnie do kuleczek wlewamy parę kropli wybranego naturalnego olejku zapachowego. Całość najlepiej przechowywać w słoiczku, który możemy przykryć gazą, tak aby zapach wolniej się uwalniał. Tak przygotowany odświeżacz będzie nam służył przez długie tygodnie, o ile będziemy regularnie uzupełniać olejek zapachowy.

naturalne olejki zapachowe

Foto: Pixabay

» Lubisz zaskakujące rozwiązania? Kliknij i poznaj 5 nietypowych zastosowań pasty do zębów dla urody!

Odświeżacze powietrza a walka z przykrymi zapachami

Często z odświeżaczy powietrza korzystamy nie tylko w celu odświeżenia powietrza w domu, ale również pozbycia się nieprzyjemnych zapachów. Dyskusyjne wonie wydobywają się z szaf z butami i ubraniami, ale także ze zmywarek, pralek i lodówek. Jak pozbyć się przykrego zapachu w naturalny i ekologiczny sposób? Na to również jest lekarstwo.

Pachnące szafy
odswiezacz do szafy

Foto: Pixabay

W przypadku nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z szafy lub szafki na buty wystarczy wstawić tam nasz przygotowany samodzielnie odświeżacz żelowy. Świetnie sprawdzą się również skórki pomarańczy lub, jeśli preferujemy zapachy kwiatowe, płatki świeżych kwiatów lub suszone kwiaty, np. lawendy, która dodatkowo odstraszy mole. Najlepiej włożyć je do uszytego z bawełny lub kawałka firanki woreczka przewiązanego ozdobną wstążką. Pamiętajmy jednak, aby taki naturalny odświeżacz wymieniać co kilka dni.

» Lubisz samodzielnie tworzyć dekoracje do twojego domu? Koniecznie sprawdź, jak w prosty sposób wykonać efektowny świąteczny stroik!

Odświeżona lodówka

Z kolei na nieprzyjemny zapach w lodówce pomogą zwykłe ziemniaki. Jeden lub dwa ziemniaki wystarczy przekroić i umieścić w lodówce. Wchłoną one nieprzyjemny zapach i znacząco go zmniejszą, jeśli nie całkowicie usuną. Ziemniaki należy wymienić kiedy zmienią odcień na ciemnobrązowy lub czarny, a więc średnio po 1-2 tygodniach.

Przyjemny zapach w pralce i zmywarce
zapach ze zmywarki

Foto: Pixabay

Zmywarkę natomiast odświeżymy, jeśli do przegródki na kapsułki wlejemy szklankę octu i włączymy program myjący – oczywiście bez naczyń. W podobny sposób pozbędziemy się przykrego zapachu z pralki.

Pamiętajmy jednak, że te metody na nic się nie zdadzą, jeśli zapomnimy o regularnym myciu zarówno lodówki, jak i pralki czy zmywarki.

Świeżość od ręki

Do doraźnej walki z przykrymi zapachami, czyli na przykład po smażeniu ryby czy malowaniu paznokci, świetnie sprawdzi się samodzielnie przygotowany odświeżacz powietrza w sprayu. Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza – do spryskiwacza wlewamy szklankę wody, dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i kilkanaście kropli wybranego olejku naturalnego. Soda oczyszczona wchłonie nieprzyjemny zapach, a olejek pozostawi powietrze świeżym i pachnącym. Efekt będzie jeszcze szybszy i skuteczniejszy, jeżeli dodatkowo przewietrzymy pomieszczenie.

Stosujecie odświeżacze powietrza? Jaki zapach lubicie najbardziej?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *