Jak oszczędzić na świątecznych wydatkach?

Jak zaoszczędzić na święta

Boże Narodzenie to ciepłe spotkania w gronie rodzinnym, pachnąca choinka, suto zastawione stoły i… ogromne wydatki. Dziś każda z nas zastanawia się, czy te święta będą takie same, jak co roku.

Nie ma się co oszukiwać – zaczynamy myśleć, z czego możemy zrezygnować.

Jeśli jednak dobrze zaplanujemy zakupy i zrobimy je dużo wcześniej, jest szansa na to, że wyrobimy się z budżetem.

Przeczytaj, jak zaoszczędzić na świątecznych wydatkach i wejść w nowy rok bez debetu.

Zrób zakupy już dziś

Najważniejsza zasada brzmi w sumie banalnie, ale jest bardzo ważna: nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę.

Tydzień przed świętami na pewno niemiło zaskoczą cię podwyżki. To czas, kiedy sprzedawcy mogą poszaleć z cenami, bo wiedzą, że ty i tak musisz kupić pewne składniki.

Ale jest wiele rzeczy, które tak naprawdę możesz kupić wcześniej i które poleżą sobie spokojnie do świąt.

Jak kupować mięso i ryby w dobrej cenie

Już w tej chwili ceny mięsa i ryb zwalają z nóg, więc przed samymi świętami będzie jeszcze drożej. Warto te produkty kupić już dziś i zamrozić.

Mrożona ryba
Ryby są z tygodnia na tydzień coraz droższe. Kup je i zamroź już dziś.

Zarówno całe ryby, jak i filety oraz mięso można przechowywać w zamrażalniku kilka tygodni lub miesięcy. Większe sztuki mięsa mogą tam poleżeć nawet pół roku. Tłuste ryby przechowujemy 2-3 miesiące, a chude 6-7 miesięcy.

Pomysły na tańsze świąteczne wypieki

Prawie wszystkie składniki na świąteczne słodkości możesz kupić już teraz. Tutaj nie ma się co zepsuć (może oprócz twarogu, ale ten w wiaderku ma przecież dłuższy termin ważności).

Jeśli kupisz więcej mąki, polecamy przesypać ją do szczelnych słojów, aby nie było przedświątecznej niespodzianki w postaci moli.

Bakalie i ozdoby do ciasteczek i pierników, takie jak migdały, orzechy, czekoladowe dekoracje i gotowy lukier, kupuj teraz, ale otwórz dopiero wtedy, kiedy będziesz ich używać – otwarte produkty zjełczeją lub nabiorą wilgoci z otoczenia.

Bakalie na święta
Bakalie będą zawsze pyszne, jeśli będziesz je przechowywać w zamkniętych pojemnikach.

Wiemy, jakie są ceny cukru, i nie ma co liczyć, że przed świętami spadną. Jeśli lubisz słodkie święta, wyślij męża i synów po zapasy kryształu.

Co ciekawe, cukier można przechowywać bardzo długo i nie znajdziesz na opakowaniu daty przydatności do spożycia, a jedynie numer i datę serii.

Tańszy cukier
Jeśli masz większe zapasy, warto chronić je przed molami i zamknąć w słoju.

Cukier przechowuj w suchym miejscu, najlepiej ciemnym, i koniecznie w pokojowej temperaturze. W wilgotnym miejscu zrobią się w nim grudki lub stwardnieje na jednolitą masę. Cukier pochłania także zapachy z otoczenia – warto pamiętać o tym, szukając miejsca na nasze zapasy.

Jak taniej kupować słoiki i puszki

Święta bez sałatki to nie święta. Jarzynowa musi być i koniec. Ale przecież składniki na nią możesz kupić już teraz!

Tanie jedzenie z puszki
Wiele sklepów oferuje zakupy produktów w większych paczkach, np. 6 puszek groszku w cenie 3. Szukaj takich promocji.

Groszek, kukurydza, pomidory suszone, oliwki czy fasolka mają bardzo długie terminy przydatności do spożycia. Nie może ich zatem zabraknąć w twojej przedświątecznej spiżarni. Dodaj do tego dwa słoiki majonezu, którego ceny rosną z tygodnia na tydzień!

Jak zaoszczędzić na prezentach

Zapytaj najbliższych, o czym marzą i co chcą dostać w prezencie! I zrób to już dziś!

Najgorsze, co możesz zrobić dla twojego portfela, to kupować w panice podarunki na ostatnią chwilę, bo przecież trzeba coś pod tę choinkę położyć.

Zapytaj domowników wcześniej, co chcą dostać, i poluj na okazje. Przed nami wysyp promocji. Do Bożego Narodzenia czeka nas Black Friday – czyli szał przecen w sklepach, Cyber Monday – internetowe wyprzedaże oraz świąteczne promocje. Skorzystaj z nich! Oczywiście zachowaj ostrożność i nie daj się wciągnąć w szalone okazje, które okazjami nie są.

Warto także zrobić w rodzinie losowanie. Wtedy mamy do kupienia po jednym prezencie dla każdego i nie trzeba obkupować każdego członka rodziny osobno.

Pomysły na tanie prezenty
Prezenty nie muszą być niespodzianką. Pytaj, o czym marzą twoi bliscy, i poluj na to na wyprzedażach.

A tuż po świętach pomyśl o… następnym Bożym Narodzeniu, ponieważ doskonałym sposobem na oszczędności jest kupowanie prezentów na następny rok tuż po świętach.

Sklepy oferują wtedy duże zniżki na zimowe towary, ponieważ muszą się pozbyć zimowego asortymentu i zrobić miejsce na wiosenne artykuły. Twój portfel może na tym tylko skorzystać.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *