Wielkanocne ozdoby z jajami

dekoracje wielkanocne

Foto: Pixabay

Przygotowania do Wielkanocy nie muszą ograniczać się do sprzątania i gotowania. Ba, przedświąteczna gorączka może być nawet całkiem przyjemna! Żeby tak się stało, trzeba mieć… jaja!

Wystarczy uzbroić się w tuzin jajek, kolorowe barwniki – sztuczne lub naturalne – kilka wstążek, garść koralików, sznurek i szczyptę fantazji, żeby wyczarować iście świąteczny nastrój w domu! Co tam umyte okna i wypastowana podłoga – lepiej samodzielnie stworzyć kilka wyjątkowych dekoracji na wielkanocny czas.

» Dekorowanie to miła przerwa w gotowaniu.  gdy znudzi ci się dekorowanie, czas wrócić do… gotowania! Poznaj 3 przepisy na świąteczny pasztet: dla mięso-, rybo- i roślinożerców!

Girlanda z wydmuszek

girlanda z wydmuszek

Foto: Pixabay

Potrzebne będą:

 • 12 jajek
 • kawałek mocnego sznurka o długości ok. 1,5 m
 • 13 drewnianych lub plastikowych koralików o średnicy ok. 2 cm
 • farby plakatowe i pędzel

Sposób wykonania:

 1. Jajka umyć i zrobić z nich wydmuszki. Przepłukać i zostawić do wyschnięcia.
 2. Wydmuszki pomalować farbami plakatowymi na dowolne kolory, a po wyschnięciu ewentualnie domalować jeszcze mniejsze wzorki, np. kwiatki, gałązki, serduszka, itp. Odłożyć do całkowitego wyschnięcia.
 3. Wydmuszki i koraliki nawlekać naprzemiennie na sznurek. Powstałą girlandę zawiesić w oknie, na żyrandolu lub między gałęziami drzew w ogrodzie. Pamiętajmy, że farby plakatowe są zmywalne, więc zostawiona na zewnątrz dekoracja będzie zdobić nasz ogród tylko do pierwszego deszczu.

EKSTRAPORADA: Jak zrobić wydmuszkę?
W zaokrąglony koniec jajka ostrożnie wbić igłę tak, aby skorupka nie pękła. W podobny sposób zrobić otwór w spiczastym końcu jajka. Warto pomanipulować trochę igłą, żeby powiększyć dziurkę. Włożyć igłę przez otwór głębiej do środka, przekłuwając żółtko i lekko mieszając zawartość jajka. Następnie przyłożyć usta do mniejszego otworu i wydmuchać mieszankę białka i żółtka na talerzyk lub miseczkę.

Sznurowane jajka

sznurowane jajka

Foto: Pixabay

Potrzebne bedą:

 • 5 jajek
 • szpula mocnego sznurka
 • kawałek płótna jutowego
 • klej na gorąco
 • biała koronkowa tasiemka

Sposób wykonania:

 1. Jajka umyć i zrobić z nich wydmuszki. Przepłukać i zostawić do wyschnięcia.
 2. Płótno jutowe pociąć na kawałki i za pomocą kleju na gorąco okleić nimi wydmuszki. Następnie jajka fantazyjnie owinąć sznurkiem, również przyklejając go klejem. Końce sznurka zawiązać na kokardkę. Można także nie oklejać wydmuszek płótnem jutowym, tylko od razu owinąć je ciasno miejsce przy miejscu sznurkiem.
 3. Wydmuszki w połowie owinąć kawałkami koronkowej tasiemki, sklejając końce klejem na gorąco. Odłożyć do wyschnięcia.

» Przytulny dom to nie tylko wystrój, ale także… zapach! Dowiedz się, jak dobrać aromat do konkretnych pomieszczeń oraz jak samodzielnie zrobić odświeżacz powietrza!

Zielone czuprynki

jajka zielone czuprynki

Foto: Pixabay

Potrzebne będą:

 • 3 jajka, najlepiej jasne
 • pęczki dowolnej zieleniny: natki pietruszki, szczypiorku, rzeżuchy
 • czarny marker

Sposób wykonania:

 1. Jajka umyć i zrobić z nich wydmuszki. Przepłukać i zostawić do wyschnięcia.
 2. Z wydmuszek odłupać wierzchołek na wysokości ok. 2/3 wysokości.
 3. Na skorupkach markerem narysować oczy i uśmiechnięte buźki.
 4. Każdą połówkę włożyć do podstawki do jajka. Do środka wlać tyle wody, żeby znalazła się ona nie tylko w podstawce, ale też na dnie skorupki. Do każdej połówki włożyć pęczek zieleniny.

EKSTRAPORADA: Jak wysiać rzeżuchę?
Na dnie tacki rozłożyć wilgotną wyściółkę: ligninę, kilka warstw ręcznika papierowego lub watę. Wysiać gęsto nasiona rzeżuchy. Po około tygodniu zielona rzeżuchowa łączka powinna być gotowa.

Wydmuszki-bombki

wydmuszki-bombki

Foto: Pixabay (2x)

Potrzebne bedą:

 • 5 jajek
 • barwniki do malowania jajek
 • kolorowe wstążki
 • klej na gorąco

Sposób wykonania:

 1. Jajka umyć, a następnie za pomocą barwników zafarbować na dowolne kolory. Odłożyć do wyschnięcia, po czym zrobić z jajek wydmuszki. Przepłukać i zostawić do wyschnięcia.
 2. Jajka okleić wstążkami, używając kleju na gorąco. Dłuższych końców wstążek nie odcinać, tylko wykorzystać do zawieszenia wydmuszek na gałązkach krzewów lub na baziach w wazonie. Można także wsunąć do jednego z otworów w wydmuszce plastikowy uchwyt, przewlec przez niego sznurek i na nim zawiesić ozdobę.

» Święta wielkanocne to nie tylko wydmuszki, ale również palmy! Przeczytaj, czego nie wiedziałaś o Niedzieli Palmowej i… daj się zaskoczyć!

Jajka marmurkowe

jajka marmurkowe

Foto: Pixabay

Potrzebne będą:

 • 3 jajka
 • lakier do paznokci w dowolnym kolorze

Sposób wykonania:

 1. Jajka ugotować na twardo, dosypując do wody odrobinę soli, żeby skorupka jajek nie pękła. Odstawić do ostygnięcia. Jajka można także umyć i zrobić z nich wydmuszki.
 2. Do 3/4 wysokości miski wlać wodę o temperaturze pokojowej. Dolać lakier, po czym za pomocą zapałki wymieszać trochę powierzchnię płynów.
 3. Zanurzyć jajka w barwniku tak, aby na skorupce powstał marmurkowy wzór. Odłożyć do wyschnięcia.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *