Jak schłodzić mieszkanie w upalne dni?
Upały potrafią dać nam w kość. Wysoka temperatura w pomieszczeniach sprawia, że nasz poziom energii znacząco się zmniejsza, pocimy się, nierzadko boli nas głowa i w efekcie trudniej nam się pracuje czy wypoczywa.
Wydaje się, że gdy żar leje się z nieba, jedynym wyjściem, żeby obniżyć temperaturę w mieszkaniu, jest założenie klimatyzacji. To dość kosztowne rozwiązanie, ale my wiemy, jak przetrwać upały bez konieczności montowania stałego klimatyzatora.
Poznaj skuteczne (i tanie!) triki, które pomogą ci schłodzić mieszkanie w gorące dni. W końcu lato to pora roku, którą należy bezwzględnie się cieszyć, a nie przeklinać, łapiąc z trudem oddech w przegrzanym pomieszczeniu!
» Dobra pani domu dba o budżet domowy, ale nie rezygnuje z przyjemności! Poznaj 7 prostych sposobów na oszczędzanie, dzięki którym będziesz mogła odłożyć gotówkę na weekendowy wypad czy kolację w eleganckiej restauracji!
1. Ostrożnie z wietrzeniem
O tym, że mieszkanie trzeba regularnie wietrzyć przez cały rok, wie każdy. Nie każdy jednak robi to we właściwy sposób. Niby co nieco o tym wiemy, ale warto wszystko sobie jeszcze raz poukładać.
Latem często zdarza nam się otwierać okna w dzień, aby wpuścić do mieszkania odrobinę powietrza. Wpuszczamy je – a jakże! – jednak musimy pamiętać, że powietrze, które w ciągu dnia dostaje się przez otwarte okna, jest intensywnie nagrzane i w efekcie znacznie zwiększa temperaturę w pomieszczeniu. Paradoksalnie w mieszkaniu robi się więc jeszcze bardziej duszno, a przecież zupełnie nie o to nam chodzi!
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wietrzenie mieszkania we wczesnych godzinach porannych i późnym wieczorem. Podczas największych upałów warto również zostawić okno otwarte na całą noc, aby w dzień cieszyć się temperaturą niższą nawet o kilka stopni.
Dobrze jest nastawić sobie budzik na 4:00 lub 5:00 rano i wyskoczyć na chwilę z łóżka, żeby otworzyć okno. Pamiętajmy jednocześnie, żeby zamknąć je już około 8:00-9:00 rano, kiedy słońce zaczyna intensywnie grzać.
» Sposobem na zaaranżowanie chłodnego zakątka w przydomowym ogrodzie jest założenie oczka wodnego! Dowiedz się, jak stworzyć wodny akwen na swojej działce!
2. Zasłoń się
W nowocześnie urządzonych wnętrzach często rezygnujemy z firanek i zasłon, a na wyższych kondygnacjach nawet z rolet czy żaluzji. Tymczasem odpowiednia oprawa okna ma nie tylko zdobić nasze pokoje czy chronić przed wzrokiem niedyskretnych sąsiadów, ale również zabezpieczać nasze domy przed wysokimi temperaturami.
W upalne dni warto zaciągać rolety lub zasłony, kiedy z nieba leje się najgorętszy żar. Dzięki temu powietrze po wewnętrznej stronie szyb nie będzie się nagrzewać.
Wybór zasłon i rolet w sklepach jest ogromny, więc nie warto się przed nimi bronić. Jeśli grube story kojarzą nam się z przestarzałym designem, możemy rozważyć zakup estetycznych rolet rzymskich czy zwijanych bambusowych albo drewnianych żaluzji, które nadadzą wnętrzu orientalnego lub bardziej swojskiego stylu.
Kupując rolety, które mają nas chronić przed skwarem, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Dobrze, żeby był gruby i solidny, ale nie bez znaczenia jest też jego kolor. Istnieją specjalne rolety zaciemniające wykonane z tkaniny typu „blackout”, która aż w 95% blokuje przepływ promieni słonecznych do pomieszczenia!
3. Zainwestuj w wentylator…
A jak schłodzić pomieszczenie, kiedy gorące powietrze już dostanie się do środka? Wtedy najlepiej sprawdzi się wentylator. Warto rozważyć jego zakup, jako że jest niezastąpiony podczas upalnych, letnich dni.
Nie odkładajmy zakupu wentylatora na ostatnią chwilę. Po pierwsze – w samym środku upałów urządzenia są droższe, a po drugie – w sezonie asortyment szybko się wyczerpuje.
Wentylatory wprawiają powietrze w ruch, dzięki czemu w nagrzanym pomieszczeniu owiewa nas coś w stylu delikatnej bryzy. To zresztą nic nowego – na tej samej zasadzie działają wachlarze, które ludzkość zna od wieków!
» Jak walczyć ze smogiem? Poznaj 7 gatunków roślin doniczkowych, które pomogą ci oczyścić powietrze w domu!
4. … albo w przenośny klimatyzator
Jak można się spodziewać, najskuteczniej temperaturę w mieszkaniu obniży klimatyzator. Na szczęście nie trzeba montować w domu pełnej klimatyzacji, bo w sklepach dostępne są także urządzenia przenośne.
Jeśli odczuwacie duży dyskomfort podczas upałów (np. gdy mieszkacie na wyższym piętrze lub wasze mieszkanie jest szczególnie wystawione na działanie promieni słonecznych) warto rozważyć zakup klimatyzatora. To droższa inwestycja niż zwykły wentylator, ale poza sezonem być może uda się znaleźć urządzenie w promocyjnej cenie.
» Czy wiesz, że zapach w mieszkaniu jest równie ważny, jak aranżacja wnętrza? Sprawdź, jak zadbać o to, by w domu zawsze pięknie pachniało!
5. Wyłącz niepotrzebne urządzenia
Korzystanie z kuchenki czy – co gorsza – piekarnika podczas upałów nigdy nie jest dobrym pomysłem. Pamiętajmy o tym, zastanawiając się, jak schłodzić mieszkanie. Nie są to jednak jedyne urządzenia, których włączania powinniśmy unikać w letni skwar.
Na liście sprzętów “zakazanych” jest także suszarka do włosów. Już samo jej zbyt częste używanie może źle wpływać na skórę głowy i uszkadzać włosy. Latem dodatkowo ciepły podmuch suszarki znacznie podnosi temperaturę w mieszkaniu.
Co ciekawe, w upały warto też unikać… odkurzania! W gorące dni powinniśmy odkurzać nieco rzadziej niż normalnie, jako że z odkurzacza również wydobywa się gorące powietrze, które ogrzewa wnętrze.
Także nadmiernie używany komputer może podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Efekt taki wywołują zwłaszcza urządzenia starszej generacji, w których wentylatory nie zawsze działają tak skutecznie, jak powinny. Włączony komputer nagrzewa sam siebie i wszystko dookoła.
Jak można się spodziewać, najlepszy efekt osiągniemy, łącząc poszczególne „triki” ze sobą. Zasłanianie rolet i zamykanie okien raczej na niewiele się zda, jeśli nagrzejemy mieszkanie, piekąc ciasto lub odkurzając podłogi co drugi dzień. Starajmy się zatem w miarę możliwości zastosować wszystkie z powyższych metod schładzania mieszkania.
Jak chronicie siebie i swoje domy przed upałami?
Przenośny klimatyzator to jest to. Kupiłam ostatecznie po latach i jestem bardzo zadowolona z niego. Kiedyś mieliśmy taki na żyrandol ale on mielił powietrze zamiast chłodzić a klimatyzator zaś inaczej właśnie chłodzi. Polecam nasz sklep Mateko tam kupiliśmy fajny niedrogi miły pan nam polecił
mam maleńkie mieszkanie na 4 piętrze, mury cieniutkie bo to koniec lat 50-tych, w czasie upałów stosuję: grube rolety, grube lniane zasłony z Cepelii (PRL), mokre stare prześcieradła na dywanie w pokoju i na sznurkach w łazience, uchylone okno i drzwi na korytarz (ma okno i jest przewiew)
Fajne patenty, dzięki! A czy wyższa wilgotność powietrza spowodowana obecnością mokrych prześcieradeł nie sprawia, że jest jednak odczuwalnie cieplej? Bo teoretycznie tak właśnie powinno być, ale może praktyka pokazuje inaczej…
teraz jest mnóstwo lepszych rozwiązań niż rolety. ja np. zdecydowałam się na markizy fakro i nie dość że w pomieszczeniu jest jaśniej , to i chłodniej
Tak, jak jest możliwość montażu markizy, to również jest to dobre rozwiązanie. Choć wymaga chyba więcej zachodu, niż założenie rolet. Ale działa świetnie – daje upragniony cień, nie zaciemniając przy tym zbytnio wnętrza.