Oczko wodne w małym ogrodzie? To możliwe!
Coraz więcej właścicieli małych ogrodów marzy o posiadaniu oczka wodnego. Nic dziwnego – zadbany akwen to prawdziwa ozdoba działki! A do tego jaki zapewnia relaks… Jeśli chciałabyś mieć możliwość wypicia kawy nad brzegiem swojego własnego minijeziora, czas zrealizować to pragnienie!
Niewielki zbiornik wodny w ogrodzie lub na działce to nie tylko oryginalny, relaksujący element aranżacji przestrzeni, ale też miejsce ze swoim własnym ekosystemem. Oczko wodne zwabi do nas pożyteczne owady zapylające, a także ptaki oraz żaby, które swoim śpiewem i kumkaniem umilą każdy letni wieczór.
» Odpoczynek nad oczkiem wodnym to także sposób na schłodzenie się w upalny dzień. A jak schłodzić dom? Przeczytaj, w jaki sposób obniżyć temperaturę w mieszkaniu w gorące dni!
Budowa oczka wodnego w ogrodzie to wbrew pozorom nic trudnego. Wymaga wprawdzie trochę pracy i pewnych nakładów finansowych (choć pewnie nie tak dużych, jak mogłoby się wydawać!), ale przecież dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych! Postaramy się przeprowadzić cię przez wszystkie etapy tworzenia własnego miniakwenu. Podpowiadamy, jak założyć oczko wodne i jak prawidłowo o nie dbać.
Projekt oczka wodnego
Wielkość zbiornika i lokalizacja
Na samym początku warto wygospodarować w ogrodzie przestrzeń pod zbiornik wodny i ustalić, jakie wymiary oczka wodnego będą w naszym przypadku optymalne. Górna granica to 30 metrów kwadratowych – przekroczenie jej wiąże się z koniecznością wystąpienia o pozwolenie na budowę. Dla znacznej większości z nas wystarczające (i realne!) powinno być jednak dużo mniejsze oczko.
Za dolną granicę powierzchni możemy uznać około 10 metrów kwadratowych. Budowa mniejszych oczek wodnych jest raczej kiepskim pomysłem, jako że utrzymanie w nich równowagi biologicznej będzie od nas wymagać dodatkowej inwestycji w postaci zakupu filtrów do napowietrzania wody.
Znalezienie stanowiska odpowiedniego dla oczka to spore wyzwanie. Najlepsze do tego celu będą tereny wystawione na zmienne temperatury – raz nasłonecznione, raz zacienione. Jeśli twój ogród lub działka są przez cały dzień wystawione na działanie słońca lub przeciwnie – cały czas pada na nie cień drzew, utrzymanie nawet niewielkiego zbiornika wodnego może być problematyczne.
Trzeba trochę pokombinować, żeby wybrać dobrą lokalizację. Musimy mieć także świadomość, że ze zwisających nad zbiornikiem gałęzi drzew będą spadać do wody liście, które mogą ją zanieczyszczać. Trzeba będzie je regularnie usuwać – a to dodatkowa praca i obowiązek.
Co na dno?
Jeszcze przed wykopaniem oczka wodnego warto ustalić, jaką metodę uszczelnienia dna wybierzemy. Do najpopularniejszych materiałów zalicza się beton, który jest droższy i ma bardziej modernistyczny wygląd, oraz folię izolacyjną będącą wyborem bardziej ekonomicznym, a po wyłożeniu dna kamieniami – prezentuje się dość naturalnie.
Jeśli planujemy zarybić oczko wodne, jego głębokość powinna sięgać ok. 1,5 metra w najgłębszym miejscu. Ważne jest też uformowanie minimum dwóch półek na różnych wysokościach, na których następnie postawimy kosze z roślinami wodnymi.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na beton czy na folię izolacyjną, dno warto wyłożyć dodatkową warstwą kamieni i piasku, tak aby uzyskać naturalny wygląd. Ewentualne niedoskonałości czy prześwity zamaskujemy roślinami, które sadzimy zarówno pod wodą (na różnych głębokościach), jak i przy brzegu. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić – większa część oczka powinna być niezarośnięta!
Fauna i flora w oczku wodnym
To, jakie rośliny do oczka wodnego wybierzemy, również ma duże znaczenie. Wybierając się na zakupy do sklepu ogrodniczego, trzeba mieć na względzie przede wszystkim wymiary zbiornika – jego długość, szerokość i oczywiście głębokość.
Najgłębiej sadzi się grzybień biały, a na średniej wysokości – pałki i strzałki wodne. Warto również umieścić rośliny pływające na powierzchni zbiornika, na przykład hiacynt wodny.
Foto: Pixabay (6x)
Postarajmy się wybrać jedynie kilka gatunków roślin. Zbyt duża różnorodność sprawi, że oczko wodne będzie znacznie trudniejsze w utrzymaniu.
» A jeśli wolisz praktyczne nasadzenia doniczkowe, poznaj ABC tworzenia domowego zielnika!
Ciekawym urozmaiceniem dla naszego oczka wodnego będą drobne ryby. Pamiętajmy, że aby mogły one zamieszkać i przetrwać zimę w naszym zbiorniku, musi mieć on przynajmniej metr głębokości, a optymalna głębokość to nawet ok. półtora metra.
Jakie ryby do oczka wodnego wybrać? Najczęściej w małych, ogrodowych zbiornikach hoduje się karasie, które pięknie wyglądają i dobrze radzą sobie w trudnych warunkach podczas chłodniejszych pór roku. Inne gatunki ryb to różanki, liny czy przepiękne karpie koi kojarzące się z japońskimi ogrodami.
Pamiętajmy, aby ryby wpuszczać do wody najwcześniej trzy tygodnie po utworzeniu zbiornika wodnego.
Jak dbać o oczko wodne?
Wbrew pozorom posiadanie w ogrodzie zbiornika wodnego, nawet niewielkiego, to spora odpowiedzialność. Oczka wodnego nie można pozostawić bez opieki, zwłaszcza jesienią, kiedy może być łatwo zanieczyszczone przez liście i drobne odpady.
Jeśli w naszym oczku mieszkają ryby, wcale nie musimy ich zbyt często i obficie karmić. Niezjedzony pokarm osiada bowiem na dnie zbiornika i rozkłada się tam lub ewentualnie stanowi pożywkę dla szybko rozwijających się glonów.
Większość ryb świetnie sobie radzi, żywiąc się drobnymi owadami i mikroorganizmami występującymi w wodzie. Dlatego wystarczy im jedynie niewielka ilość pokarmu.
Jesienią oczko wodne bardzo szybko wypełnia się liśćmi, zwłaszcza jeśli zostało założone w pobliżu drzew. Te z kolei opadają na dno i rozkładają się, zanieczyszczając wodę. Stąd też bardzo ważne jest regularne oczyszczanie zbiornika z liści i ewentualnych innych odpadów. Nie tylko poprawi to estetykę oczka, ale również pomoże zachować rośliny w dobrym stanie i zapobiegnie zarastaniu tafli wody.
» Nie tylko ogród pomoże ci żyć w zgodzie z naturą. Poznaj styl skandynawski, w którym króluje ekologia i surowe wykończenie!
Masz w swoim ogrodzie oczko wodne? Podziel się praktycznymi poradami na temat jego utrzymania!