Zadbaj o swoją pralkę!

jak dbac o pralke

Foto: Pixabay

Znaczna ilość awarii pralek wynika z niewłaściwej eksploatacji. Tymczasem wystarczy odpowiednio dbać o ten niezbędny sprzęt AGD, aby służył on nam przez długie lata. Wśród najważniejszych zasad, o których musimy pamiętać, jest unikanie zbyt częstych prań oraz regularne odkamienianie pralki. Pomoże to znacząco wydłużyć żywotność pralki!

Pamiętaj, że o każdy sprzęt AGD i RTV w swoim domu musisz należycie dbać, tak aby bezawaryjnie działał przez długi czas. Poznaj proste sposoby na to, jak wydłużyć żywotność swojej pralki i uniknąć poważnych awarii.

» A przy okazji: czy potrafisz rozszyfrować wszystkie symbole na metkach ubrań? Poznaj oznaczenia na ubraniach, żeby podczas prania i suszenia nie niszczyć tkanin i kolorów!

1. Sprawdź twardość wody

test twardosci wody

Foto: Pixabay

Duży wpływ na osadzanie się kamienia w poszczególnych częściach pralki ma zbyt twarda woda. Twardość wody sprawdzisz za pomocą specjalnego testera paskowego, który znajdziesz m.in. w profesjonalnych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego.

Jeśli twardość wody rzeczywiście okaże się zbyt duża, zapobiegniesz uszkodzeniom, stosując specjalne tabletki zawierające środek do zmiękczania wody.

Środek do zmiękczania wody znajduje się w składzie wielu proszków i płynów do prania, dlatego alternatywą jest korzystanie z większej ilości detergentu. Uchroni to grzałkę i bęben pralki przed kamieniem, który zakłóca ich prawidłowe działanie.

2. Zachowaj odstęp pomiędzy praniami

Pomiędzy poszczególnymi praniami powinniśmy dać urządzeniu minimum godzinę przerwy. Nieprzestrzeganie tej zasady może przyczynić się do przegrzania elementów pralki, co z kolei bardzo szybko doprowadzi do jej awarii.

Ten dość niepozorny błąd może skutkować permanentnym uszkodzeniem, dlatego pamiętaj, by nigdy go nie popełniać. Wystarczy trochę zmienić swoje nawyki: zamiast “puszczać” trzy prania pod rząd jednego dnia, np. w sobotę, rozłóżmy sobie tę czynność na dwa lub nawet trzy dni w tygodniu.

» Odkładasz pieniądze na wycieczkę lub kolację w ekskluzywnej restauracji? Poznaj nasze sprytne sposoby na oszczędzanie!

3. Pamiętaj o czyszczeniu pralki

Jak wyczyścić pralkę łatwo i szybko? Najprostszym sposobem jest wykonanie tak zwanego pustego prania, które pomoże usunąć z bębna zanieczyszczenia. Najlepiej do tego celu sprawdzi się cykl z wysoką temperaturą, która pomoże zabić bakterie rozwijające się w naszej pralce.

Puste pranie możemy wykonywać co dwa miesiące lub co miesiąc, jeśli stan urządzenia wymaga szczególnej ochrony – na przykład kiedy wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach świadczący o obecności drobnoustrojów.

Podczas wykonywania “pustego prania” możesz jednocześnie odkamienić pralkę. Wystarczy że dodasz środek do odkamieniania lub użyjesz proszku do prania, który zawiera go w swoim składzie.

4. Zadbaj o filtr

Filtr w pralce chroni węże odpływowe przed drobnymi zanieczyszczeniami, które mogłyby przyczynić się do zatkania wężyków. Najczęściej są to strzępki tkanin lub niewielkie kłaczki, ale może się zdarzyć, że do filtra trafi guzik, moneta lub inny przedmiot, którego nie wyjęliśmy z kieszeni. Wówczas może dojść do zablokowania filtra i uszkodzenia pralki, jeśli w porę nie zauważymy problemu. Dlatego, aby temu zapobiec, nigdy nie zapominaj o opróżnianiu kieszeni przed praniem.

Warto również kilka razy do roku oczyścić filtr z zebranych zanieczyszczeń. W większości modeli znajduje się on w dolnej, przedniej części urządzenia, Jak wyczyścić filtr w pralce po jego wyciągnięciu? Wystarczy opłukać go dokładnie pod bieżącą wodą. Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach świetnie sprawdzi się stara szczoteczka do zębów.

» Nie tylko pralka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dowiedz się, jak prawidłowo umyć muszlę klozetową!

5. Nie przepełniaj bębna

przepelniony beben pralki

Foto: Pixabay

Każdy model pralki ma określoną pojemność bębna, której nie powinniśmy przekraczać. Upychanie ubrań na siłę nie jest dobrym pomysłem – chociażby dlatego, że wówczas skuteczność prania będzie dużo mniejsza, a ubrania wyjmiemy bardziej pogniecione i konieczne będzie dodatkowe prasowanie.

Poza tym przeciążony bęben może również ulec poważnej awarii. Nie warto ryzykować!

» O praniu ubrań pamiętamy wszyscy, ale są w domu rzeczy, które czasem zapominamy wyprać. Ot, choćby taki pokrowiec na materac na łóżko! Warto go regularnie wrzucać do pralki, żeby zadbać o higienę podczas snu. Dowiedz się, na jakim materacu wyśpisz się najlepiej!

6. Sięgnij po… sodę oczyszczoną

Jak odkamienić pralkę domowym sposobem bez sięgania po profesjonalne detergenty i środki odkamieniające? Świetnie sprawdzi się w tym celu zwykła soda oczyszczona! Podczas “pustego prania” możemy użyć jej zamiast proszku, tak aby pozbyć się uporczywego kamienia. To dość skuteczny i bezpieczny sposób, o ile nie używamy sody częściej niż raz w miesiącu.

» O sprzęty w domu trzeba dbać! W końcu to nasi wielcy sprzymierzeńcy w walce z bałaganem i chaosem… Dowiedz się, co można, a czego pod żadnym pozorem nie wolno myć w zmywarce!

A wy jak dbacie o żywotność swojej pralki?

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *