Co można, a czego nie wolno myć w zmywarce?
Zmywarka to ogromne ułatwienie życia – ba, dla wielu z nas wręcz wybawienie! Wbrew pozorom jednak nie można jej używać do mycia wszystkiego.
Dowiedz się, jakie są uniwersalne zasady użytkowania zmywarki i jak powinnaś o nią dbać, aby służyła ci przez jak najdłuższy czas. To żelazne zasady, które nie tylko poprawią wydajność sprzętu, ale także przedłużą jego żywotność i ochronią nasze naczynia przed zniszczeniem.
» Zmywarka to nie jedyny sprzęt, o który musisz właściwie dbać. Dowiedz się, jak przedłużyć żywotność swojej pralki!
Czego nie można wkładać do zmywarki?
Przed zakupem zmywarki powinniśmy dokładnie sprawdzić, jakie naczynia nie powinny się w niej znaleźć. Wiele z nas błędnie zakłada, że nie spotkamy się tu z żadnymi ograniczeniami. Tymczasem okazuje się, że nie wszystkie naczynia powinno się myć w zmywarce, jeśli nie chcemy doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia.
Przede wszystkim musimy uważać na naczynia, które mogą łatwo się stłuc. Dotyczy to m.in. porcelanowych filiżanek i naczyń wykonanych z kruchego, zdobionego szkła.
Oprócz ryzyka uszkodzenia przez strumień wody o dużym ciśnieniu podczas mycia naczyń w zmywarce może też dojść do ścierania się zdobień, również w przypadku innych materiałów. Ważne jest zatem, aby sprawdzać oznaczenia na naczyniach – wiele z nich ma specjalne stemple, które informują o tym, czy dany przedmiot można myć w zmywarce.
Unikajmy mycia w zmywarce naczyń aluminiowych, które pod wpływem chemikaliów mogą się odbarwić, zmieniając kolor na bury. Dodatkowo podczas zmywania może dojść do uszkodzenia powierzchni teflonowych. Producenci dobrych naczyń aluminiowych najczęściej dołączają do produktu informację na temat tego, czy można go myć w zmywarce – jeśli takiej informacji nie ma, lepiej dmuchać na zimne!
Być może zastanawiacie się również, czy drewniane deski można myć w zmywarce. Spieszymy z wyjaśnieniem: drewna – w tym również noży z drewnianą rączką – ani innych materiałów termoplastycznych nie powinno się umieszczać w zmywarce. Drewniana deska po takim myciu może zacząć pękać, a w najgorszym wypadku ulec całkowitemu uszkodzeniu.
Ta sama zasada dotyczy plastiku, który pod wpływem wysokiej temperatury może się stopić, wydzielając toksyczne substancje. W tym wypadku częściej spotkamy się jednak z informacją producenta na spodzie naczynia. Z zasady warto jednak na wszelki wypadek myć plastik ręcznie.
Warto uważać również podczas mycia w zmywarce sztućców. Podobnie jak w przypadku naczyń, aluminiowe sztućce mogą ulec bezpowrotnemu odbarwieniu pod wpływem środków chemicznych. Z kolei srebrne sztućce po takim myciu często tracą blask, a nawet może dojść do poważnego uszkodzenia srebrnej powierzchni.
Jak dbać o zmywarkę?
Dbanie o zmywarkę to nie tylko rozsądne decydowanie o tym, co można w niej umyć, a czego nie, ale również należyta konserwacja i wybór odpowiednich środków czyszczących. Warto także pamiętać o tym, aby przed umieszczeniem naczyń w zmywarce opłukać je wcześniej pod wodą z większych zabrudzeń, które mogłyby zapchać filtr lub dysze myjące albo po prostu nie zostać dokładnie zmyte.
Nie musimy, a nawet nie powinniśmy opłukiwać wszystkich naczyń, a jedynie te, na których zabrudzenia są wyjątkowo duże lub zdążyły przyschnąć.
Korzystając ze zmywarki, powinniśmy bezwzględnie używać produktów myjących przeznaczonych do zmywarek. Niby brzmi banalnie, ale okazuje się, że niektóre osoby wykorzystują w tym celu tradycyjne płyny do mycia naczyń lub samodzielnie przygotowane specyfiki, które mogą uszkodzić urządzenie. W takim wypadku nie możemy liczyć na gwarancję, dlatego warto uważać na to, czym myjemy!
Dodatkowo należy pamiętać o tym, by używać detergentu zgodnie z zaleceniami producenta. Chodzi tutaj głównie o wskazaną ilość, która nie powinna być przekraczana. Zaleca się również korzystanie ze środków w płynie, a nie w proszku – te drugie mogą osadzać się w rurach i na dłuższą metę prowadzić do ich zapchania.
Tak samo ważna jak korzystanie z odpowiednich detergentów przy każdym myciu jest regularna konserwacja zmywarki. Raz na 2-3 miesiące wykonaj “puste mycie” (podobnie jak w przypadku “pustego prania”), wlewając do przegródki na kapsułki specjalny preparat czyszczący lub szklankę octu. Pomoże to pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz oczyścić zmywarkę z zabrudzeń, a także przedłużyć jej żywotność.
» Nieprzyjemny zapach w domu niekoniecznie musi pochodzić ze zmywarki. Sprawdź, jak zadbać o to, by w twoim mieszkaniu zawsze pięknie pachniało!
Kilka razy w roku powinniśmy też czyścić filtr zmywarki, w którym mogą zalegać zabrudzenia, które są źródłem przykrego zapachu oraz powodują niedokładne mycie. Zapobiegnie to również osadzaniu się na filtrze kamienia.
Pamiętacie moment, kiedy w waszym domu „zamieszkała” zmywarka?