Dobierz stanik do swojej sylwetki!
Dobór odpowiedniej bielizny powinien być dla nas, kobiet, sprawą priorytetową. Tymczasem wiele pań popełnia kardynalne błędy w tej kwestii, wybierając nieodpowiednie biustonosze, które w efekcie są niewygodne, spłaszczają biust i nie pasują do ulubionej odzieży. Czasami możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, co robisz źle i dlaczego każdy rodzaj bielizny kiepsko na tobie leży!
Podpowiadamy, jak kupić dobry stanik, i gwarantujemy, że właściwie dobrana bielizna sprawi, że będziesz się czuła piękna. Nikt nie zobaczy tego, co nosisz pod ubraniem, ale efekt na zewnątrz będzie piorunujący!
Dlaczego wybór odpowiedniego biustonosza jest tak ważny?
Niektóre z nas wychodzą z błędnego założenia, że stanik wcale nie jest specjalnie istotną częścią garderoby. Trzeba go nosić, owszem, ale może być jakikolwiek. Mało kto go widzi, więc dlaczego powinniśmy aż tak bardzo przywiązywać do niego wagę?
W rzeczywistości odpowiednia bielizna jest niezwykle ważna. Dobrze dobrany biustonosz podkreśli atuty naszej sylwetki i ukryje obniżoną jędrność biustu, która jest zmorą wielu dojrzałych kobiet.
Warto zwracać uwagę na dobór stanika również z uwagi na nasz komfort. Źle dopasowany biustonosz może nas uwierać, krępować ruchy, a na dłuższą metę nawet powodować ból piersi czy kręgosłupa. Ten problem dotyczy zarówno młodych kobiet, jak i tych w wieku dojrzałym, jednak to właśnie nam częściej dokuczają dolegliwości wynikające z nieodpowiedniego doboru stanika.
» Sukienka czy spodnie? A może wygodny sweter? Dowiedz się, czego nie może zabraknąć w szafie modnej dojrzałej kobiety!
Dobór stanika – najczęstsze błędy
Wiele kobiet dokonuje zakupu stanika w sieciowych sklepach odzieżowych lub na bazarach, nie przywiązując zbyt dużej wagi do wyboru optymalnego rozmiaru. Takie biustonosze mają zaś to do siebie, że często są niedopasowane, ponieważ wszystkie powstają na jednej linii produkcyjnej i rozmiarówka jest mocno uśredniona. Musi być po prostu jak najbardziej uniwersalnie!
» A jak już dobierzesz stanik dla siebie, dowiedz się, jak pięknie wyeksponować dekolt!
Prawda jest jednak taka, że każda z nas jest inna: mamy różne sylwetki i wymiary, różną wielkość biustu – ba, nawet nasze własne piersi są różne, bo jedna jest przeważnie większa od drugiej! Nie ma zatem możliwości, żeby kupowane w sieciówkach biustonosze leżały na wszystkich dobrze. A na pewno prezentują się dużo gorzej niż te z profesjonalnych sklepów z bielizną.
Kobiety bardzo często nie wiedzą, jak dobrać stanik, a konieczność wielokrotnego przymierzania bielizny wydaje im się stratą czasu i trąci sporym dyskomfortem. Dużą rolę gra również cena – wiele z nas po prostu chce wydać na biustonosz jak najmniej, a wizyta u brafitterki, czyli osoby, która dobierze lub uszyje nam bieliznę na miarę, może się wiązać z nieco wyższymi kosztami.
Kupowanie biustonosza “na oko”, bez jego wcześniejszego przymierzenia. to jedno z naszych najcięższych przewinień w tym temacie. To prawda, że przymierzanie bielizny nie należy do najbardziej przyjemnego etapu zakupów – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy trzeba zdjąć z siebie kilka warstw odzieży. Niektóre panie czują się dodatkowo mocno skrępowane, gdy ekspedientka proponuje pomoc w dopasowaniu stanika, ponieważ wiąże się to z tym, że będzie ona musiała zajrzeć do przymierzalni i ocenić, co i jak wymaga poprawy.
Pod żadnym pozorem jednak nie rezygnujmy z mierzenia! Tylko przymierzając stanik, możemy sprawdzić, czy dobrze leży on na naszym biuście oraz czy jest dostatecznie wygodny. Jeśli mamy problem z oceną mierzonej bielizny, pozwólmy specjalistce zajrzeć do nas za kotarkę. Spokojnie, panie pracujące w sklepie z bielizną z pewnością niejedną sylwetkę już widziały i na pewno nie będą patrzeć na nas krytycznym okiem!
» Mini po 60-tce? Czemu nie! Kliknij i poznaj powody, dla których nie powinnaś rezygnować z krótkich spódnic i sukienek bez względu na wiek!
No i ostatni, choć na pewno nie najmniejszy błąd. ROZMIAR. Każda z nas ma w głowie jakiś rozmiar miseczki i obwodu pod biustem i zwykle tego właśnie szukamy w sklepie. Tymczasem rozmiar rozmiarowi nierówny: poszczególne marki mają różne rozmiarówki, a nawet poszczególne modele w ramach jednej marki znacznie się pod tym względem różnią. Poza tym – my też się zmieniamy! Ciekawe, ile z nas kieruje się przy wyborze stanika rozmiarem, który pasował na nas kilka czy kilkanaście lat temu…
Jak kupować stanik?
Kupując stanik, przede wszystkim pamiętaj o wybraniu się do odpowiedniego sklepu. Sklepy odzieżowe (poza nielicznymi przypadkami, gdzie sklep ma własną linię wysokiej jakości bielizny) i bazary odpadają – najlepiej dopasowane biustonosze znajdziesz w profesjonalnych sklepach z bielizną. Ich cena co prawda będzie nieco wyższa, jednak zrekompensują ci to ich zwiększona trwałość i wygoda, jaką oferują.
A co z rozmiarem? Najlepiej przyjąć, że… nie ma czegoś takiego jak rozmiar! Są WYMIARY. Warto zatem dokładnie się zmierzyć (albo poprosić o to ekspedientkę w sklepie), żeby wiedzieć, jaka wielkość i fason w tej chwili najbardziej pasuje do naszej sylwetki. Ważne jest bowiem, aby być ze swoimi wymiarami na bieżąco – staników nie kupujemy przecież codziennie, a zwykle raz na kilka miesięcy lub rzadziej, więc zmierzenie się przed zakupami raz na jakiś czas nie powinno być problemem.
Co zatem mierzymy? Potrzebujemy dwóch liczb (wartości w centymetrach): obwodu naszej klatki piersiowej pod biustem oraz obwodu w biuście. Obwód klatki piersiowej mierzymy dość ciasno, tak żeby nie było luzu. Natomiast obwód w biuście mierzymy, pochylając się do przodu tak, aby nasz tułów znajdował się równolegle do podłogi, a biust swobodnie zwisał w dół. W pomiar nie wliczamy brodawek, które wystając, mogą zwiększyć obwód w biuście nawet o 2-3 cm.
Rzecz oczywista, choć nie wszyscy o niej pamiętają: mierzymy się zawsze nago – bez biustonosza! Pomiar w bieliźnie czy koszulce, choćby najcieńszej, będzie niewiarygodny.
Na podstawie uzyskanych wyników doświadczona brafitterka lub ekspedientka w sklepie z bielizną będzie potrafiła dobrać odpowiedni stanik, czyli słynną cyferkę (rozmiar pod biustem) i literkę (rozmiar piersi, czyli wielkość miseczki).
Pamiętajmy, że każdy stanik należy przymierzyć. Biust powinien być podtrzymywany przez całą strukturę biustonosza (m. in. miseczki), a nie przez ramiączka, które nie powinny wpijać się w naszą skórę. Po założeniu bielizny warto na moment ubrać na wierzch bluzkę – dzięki temu możesz dokładnie zobaczyć, jak wygląda on pod odzieżą, jak prezentuje się biust oraz dekolt i czy nie tworzą się nieestetyczne fałdki.
Jak dopasować stanik do różnych części garderoby?
Starajmy się kupować staniki tak, aby dopasować je do swoich aktualnych potrzeb. Jeśli poszukujemy wygodnego biustonosza do ćwiczeń, jogi lub spacerów, dobrym wyborem okaże się sportowy stanik bez fiszbin, który jednak skonstruowany jest tak, że doskonale podtrzymuje biust. Z kolei na co dzień lepiej sprawdzi się usztywniana bielizna, która nada piersiom kształt i ukryje brak jędrności, z którym boryka się większość kobiet po pięćdziesiątce.
» A jeśli chcesz zrobić dla swoich piersi jeszcze więcej, poznaj 4 superproste ćwiczenia na piękny biust!
Warto postawić na prostotę. Klasyczne i gładkie, białe, czarne lub superuniwersalne biustonosze w tzw. cielistym kolorze z reguły leżą dużo lepiej niż wymyślna, koronkowa bielizna. Z drugiej strony warto mieć w swojej garderobie również kilka sztuk bardziej seksownych staników – nie tylko świetnie sprawdzą się w sypialni, ale też poprawią nasze samopoczucie i pewność siebie, gdy założymy je na co dzień.
Jaki stanik wybrać do czarnej, a jaki do białej koszulki? Pod tę pierwszą spokojnie możemy założyć czarny biustonosz, a pod tę drugą… nie, wcale nie biały! Tutaj najlepiej się sprawdzi właśnie stanik w kolorze ciała, czyli tzw. nude (z ang. nagi).
Oczywiście czasem, np. w nadmorskim kurorcie, możemy zaszaleć i założyć czarną lub kolorową bieliznę pod biały T-shirt, jednak nie zaleca się zakładania białej bielizny pod ciemną odzież, bo nie dość, że może nieestetycznie przebijać, to jeszcze z czasem zszarzeje i straci śnieżnobiały odcień.
» Masz problem z owłosieniem na twarzy? To nie powód do wstydu – wąsik dopada wiele dojrzałych kobiet. Sprawdź, jak bezpiecznie i skutecznie się go pozbyć!
W przypadku bardziej obcisłych kreacji rozważmy wykorzystanie stanika bardzo gładkiego, najlepiej bezszwowego.
A jaki stanik do sukienki bez pleców sprawdzi się najlepiej? Jeśli wybrana przez ciebie sukienka odsłania tylko część pleców, możesz zdecydować się na biustonosz z obniżonym zapięciem. Ważne, żeby podczas przymierzania odpowiednio dobrać wysokość zapięcia, tak aby nie wystawało ono ponad krawędź sukienki. Przed wielkim wyjściem warto więc na zakupy bieliźniane wybrać się z… wieczorową sukienką w torbie!
Z kolei do sukienek odkrywających całe plecy najlepiej pasować będą biustonosze samonośne, czyli takie bez ramiączek. Ale uwaga – ten typ staników jest raczej kiepskim wyborem dla pań z bardzo obfitym biustem. W takiej sytuacji bielizna może się bowiem zsunąć w najmniej oczekiwanym momencie lub po prostu nie poradzić sobie z utrzymaniem piersi w odpowiednim miejscu.
Bielizna to temat rzeka… Również ciekawe pole do dyskusji! Może przypomina ci się jakaś zabawna bieliźniana historia, którą mogłabyś podzielić się z nami w komentarzu?