Sposoby na suche włosy

jak pielegnowac suche wlosy

Foto: Element5 Digital/Pexels

Przesuszone włosy to problem, z którym boryka się wiele z nas. Duża część dojrzałych kobiet – ale nie tylko – ma problem z suchymi, łamliwymi włosami, które wymagają kompleksowego odżywienia. Profesjonalne zabiegi i kosmetyki bywają kosztowne. Na szczęście istnieją inne, dużo tańsze i prostsze metody, które przywrócą naszym włosom dobrą kondycję.

Poznaj sprawdzone sposoby na poprawę wyglądu fryzury – w tym domowe maseczki na suche włosy. Dowiedz się również, czego unikać, aby zapobiec uszkodzeniom włosów!

» Siwizna nie musi być powodem do wstydu! Sprawdź, jak dbać o siwe włosyaby były one piękne i zdrowe!

Przyczyny przesuszania się włosów

Zanim dowiemy się, jak odżywić suche włosy, warto ustalić, jakie czynniki negatywnie wpływają na ich kondycję. Wówczas będziemy mogli unikać pewnych zabiegów, które osłabiają strukturę włosa, a nawet na dłuższą metę poważnie ją uszkadzają!

  • Zbyt częsta stylizacja na gorąco, czyli używanie suszarki, prostownicy i lokówki. Podczas gdy ta pierwsza nie uszkadza włosów w zbyt dużym stopniu (o ile nie korzystamy z maksymalnej temperatury), nie można już powiedzieć tego samego o prostownicach i lokówkach. Stąd też warto ograniczyć korzystanie z nich do minimum!
  • Stosowanie wysuszających preparatów do włosów, zwłaszcza tych z zawartością alkoholu. Znajdziemy go głównie w piankach do włosów i lakierach, dlatego nie powinniśmy używać ich na co dzień, a jedynie okazjonalnie.
  • Częste farbowanie i rozjaśnianie również przyczynia się do osłabienia struktury włosa, zwłaszcza jeśli jest wykonywane w warunkach domowych, a nie przez profesjonalistę. Do wysuszenia włosów może przyczynić się również niewłaściwa pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji lub…
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów na co dzień. Aby odpowiednio dbać o włosy, powinnyśmy wybierać szampony i odżywki przeznaczone konkretnie do naszego typu włosów. Jeśli zobaczymy pierwsze objawy wysuszenia, warto zmienić szampon na ten intensywnie nawilżający. Dodatkowo co jakiś czas zaleca się korzystać z olejków i masek do włosów.
  • Problemem są też zbyt sucha skóra głowy i naturalnie kręcone włosy, które mają skłonności do przesuszania się. Wówczas pomoże nam tylko odpowiednia, kompleksowa pielęgnacja włosów i ewentualne wyeliminowanie pozostałych czynników.

Jak dbać o suche włosy?

pielegnacja suchych wlosow

Foto: Craig Adderley/Pexels

Przede wszystkim warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów. W każdej drogerii znajdziemy dziesiątki szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów suchych. Największą skutecznością wykazują się jednak te produkty do włosów, które kupimy w aptece. Nie tylko poprawią one kondycję naszej fryzury, ale również nie podrażnią skóry głowy.

» Suche włosy to jedno, ale suche paznokcie – prawdziwy koszmar! Zobacz, jak pielęgnować paznokcie, aby były wizytówką i ozdobą dłoni!

Niestety, w wielu przypadkach szampon i odżywka nie wystarczą, aby przywrócić włosom zdrowy stan. Jedynie dokładna pielęgnacja pomoże je nawilżyć i zmniejszyć łamliwość. Dużą skutecznością cechują się maski do włosów, zarówno te domowe, jak i gotowe, sprzedawane w drogeriach.

Jak używać masek do włosów? Po umyciu głowy nakładamy je na włosy aż po same końce, dokładnie wmasowując w skórę głowy. Następnie przykrywamy włosy folią lub specjalnym czepkiem i ręcznikiem, aby zachować ciepło i przyspieszyć wchłanianie się maski. Zmywamy po czasie wskazanym przez producenta – zazwyczaj jest to 15-20 minut.

Z kolei zdania na temat stosowania naturalnych olejków odżywczych do włosów są podzielone. Wszystko dlatego, że takie olejki nie nawilżają, a jedynie zapobiegają odparowywaniu wody z wnętrza włosa. Na dłuższą metę same w sobie nie poprawiają więc kondycji naszej fryzury, mogą być jednak stosowane jako kosmetyk pomocniczy.

Domowe maski i płukanki do włosów suchych

A jak pielęgnować suche włosy domowymi sposobami? Na to również mamy kilka rad. Cuda zdziała tradycyjna maska do włosów z jajek, o której wariacji z dodatkiem awokado pisaliśmy przy okazji porad dotyczących pielęgnacji włosów po trwałej. Jeśli akurat nie posiadacie w domu awokado, spokojnie możecie zastąpić je kilkoma łyżkami oliwy z oliwek.

Maska z jajek słynie ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących, stąd też jest jedną z najbardziej znanych, domowych maseczek do włosów.

Nawilżyć włosy pomoże również płukanka z pełnotłustego mleka, którą dokładnie rozprowadzamy po włosach przed ich umyciem. Aby działanie regenerujące było jeszcze bardziej intensywne, włosy możemy owinąć w ręcznik i pozostawić na nich mleko przez kwadrans, a dopiero potem przystąpić do mycia włosów.

Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób myjemy suche włosy. Przede wszystkim nie powinniśmy ich myć za często – 2 do 3 razy w tygodniu zdecydowanie wystarczą. Woda bowiem dodatkowo przyczynia się do wysuszania struktury włosa, a intensywne wycieranie ręcznikiem po myciu może ją uszkodzić.

Jeśli włosy są bardzo suche, można stosować odżywkę nawilżającą nie tylko na koniec mycia, ale również przed nałożeniem szamponu. Dzięki temu dostarczymy włosom więcej substancji odżywczych.

Borykacie się z problemem suchych włosów?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *