Pielęgnacja włosów po trwałej
Zabieg trwałej ondulacji tak bardzo popularny w czasach naszej młodości, dziś także cieszy się pewnym zainteresowaniem. Podczas gdy jednak kilka dekad temu tzw. „trwała” była prawdziwym hitem, dziś jest zabiegiem nieco bardziej niszowym, na który decydują się niektóre kobiety chcące zwiększyć objętość swoich włosów. Wiele osób zastanawia się po prostu, czy trwała ondulacja niszczy włosy, zwłaszcza że ze strony specjalistów często spotyka się ona raczej z krytyką.
Tymczasem nierzadko bywa tak, że wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by włosy po trwałej ondulacji były piękne i zdrowe! Podzielimy się z wami naszymi sposobami na ich odżywienie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto zrobić sobie trwałą, ten artykuł jest dla ciebie!
» Myślisz, że siwizna odejmuje ci uroku? Dowiedz się, jak pielęgnować siwe włosy, tak aby były twoją prawdziwą ozdobą!
Trwała kiedyś i dziś
Zacznijmy od tego, że zabieg trwałej ondulacji wygląda dzisiaj całkowicie inaczej niż jeszcze dwadzieścia temu. Obecne metody na uzyskanie pięknych, gęstych loków są całkowicie nowoczesne i nie niszczą struktury włosa tak bardzo jak dawne techniki. Ponadto dobre salony fryzjerskie oferują więcej niż jedną metodę, dzięki czemu dużo łatwiej jest dobrać preparaty do kondycji i typu włosów.
» Włosy po trwałej często wymagają nawilżenia. Dowiedz się zatem, jak pielęgnować suche włosy na dojrzałej głowie!
Jedną z największych różnic jest to, że kiedyś do utrwalenia loków wykorzystywało się preparaty na bazie amoniaku, które uszkadzały łuski włosów, przez co pukle stawały się wysuszone i podatne na uszkodzenia. Dzisiejsze płyny są dużo bezpieczniejsze, dzięki czemu po trwałej nie musimy obawiać się o złą kondycję naszej fryzury.
Obecnie na trwałą często decydują się te kobiety, których fryzura pozbawiona jest objętości. Dzięki naturalnym lokom włosy wydają się dużo gęstsze i bardziej puszyste. Z kolei zabiegu nie mogą wykonać te kobiety, które farbowały włosy przy użyciu henny lub mają uczulenie na któryś z używanych preparatów.
Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?
Na pierwszym etapie umyte włosy nawija się na plastikowe wałki – choć część z nas pamięta pewnie jeszcze te drewniane – i spryskuje specjalnym płynem do ondulacji. Dzięki niemu włosy stają się plastyczne i podatne na modelowanie. Następnie wystarczy spłukać preparat i nałożyć na loki utrwalacz, który dodatkowo je odżywi.
Pamiętajcie, że trwała ondulacja jest zabiegiem, który może wykonywać tylko profesjonalny fryzjer. Źle przeprowadzona może nieodwracalnie uszkodzić włosy, przez co pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykonywać tego zabiegu samodzielnie!
» Zauważyłaś u siebie widoczne włoski nad górną wargą? Nie martw się – nie zostawimy cię z tym problemem! Poznaj najlepsze sposoby na depilację wąsika!
Jak dbać o włosy po trwałej ondulacji?
Choć współczesna trwała jest dużo bezpieczniejsza i mniej inwazyjna niż ta wykonywana kilkadziesiąt lat temu, wciąż znacząco osłabia włosy. Będzie to zauważalne zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zabiegu. Aby nie pogorszyć ich kondycji, warto wówczas unikać korzystania z suszarki, a także lokówki i prostownicy, a przez pierwsze 3 dni po trwałej powstrzymać się przed myciem włosów.
Włosy po trwałej ondulacji rozczesujemy drewnianym grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Dobrym pomysłem będzie też zmiana szamponu na taki pielęgnujący włosy kręcone i podkreślający skręt. Sprawi to, że nasza fryzura przez dłuższy czas będzie się doskonale prezentować, a włosy zostaną odpowiednio odżywione, co pozwoli im odzyskać sprężystość. W zależności od zastosowanych preparatów fryzjer może nam też polecić konkretne środki pielęgnujące.
W wielu przypadkach po trwałej ondulacji konieczne jest również stosowanie odżywki i masek intensywnie nawilżających. Warto sięgnąć też po jedwab w płynie, który uelastyczni i wygładzi nasze włosy.
Czasami pomimo intensywnej pielęgnacji końcówki włosów zaczną się rozdwajać i będą wyraźnie przesuszone. Jest to jak najbardziej normalne, a najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest skrócenie fryzury o kilka centymetrów.
» Zadbane dłonie to piękne dłonie. Sprawdź, jak zregenerować zmęczone dłonie!
Maska do włosów z jajek i awokado
Zapewne nie raz słyszałyście, że jajka wpływają zbawiennie na stan naszych włosów. Już nasze babcie wiedziały, że jajka wygładzają, nawilżają i nabłyszczają włosy, dlatego produkt ten tak często wykorzystuje się w różnego rodzaju maskach i odżywkach domowej roboty. Najbardziej wytrwałe z nas nakładają żółtko lub całe jajko bezpośrednio na włosy nawet bez zastosowania dodatkowych składników.
Dziś zaproponujemy wam jednak coś jeszcze bardziej efektywnego – maskę do włosów z żółtek jajek i awokado!
Do wykonania domowej maski do włosów potrzebne będą:
- 1/2 awokado (ok. 70 g miąższu)
- 2 żółtka
Miąższ z awokado rozgnieć lub zmiksuj. Składniki dokładnie mieszaj ze sobą przez kilka minut, po czym nałóż na mokre włosy. Możesz dodatkowo przykryć je woreczkiem foliowym i ręcznikiem, dzięki czemu substancje odżywcze lepiej się wchłoną. Po 15-20 minutach dokładnie zmyj maskę.
Tak przygotowaną maskę możesz stosować do 2 razy w tygodniu przed myciem głowy. Regularnie używana odżywi twoje włosy, wzmocni je i nawilży, jednocześnie subtelnie podkreślając loki. A to wszystko w naturalny i całkowicie bezpieczny sposób!
» A może chcesz wiedzieć, jak zadbać o swoją szyję i dekolt? Przeczytaj, jak prawidłowo pielęgnować skórę, żeby zawsze była piękna i jędrna!
Wykonujecie trwałą na swoich włosach? A może popełniłyście ją w szalonych latach 80-tych?
Tego właśnie potrzebowałem! Dzięki za cenne informacje.