15 największych polskich hitów lat 80-tych

Foto: Pixabay
W latach 80-tych muzyka zagrzewała nas do walki z systemem, dodawała sił, a także, tak zupełnie zwyczajnie, sprawiała, że życie stawało się bardziej kolorowe. Dyskoteki, prywatki, pierwsze poważne związki, złamane serca, narodziny naszych dzieci… Oto lista 15 przebojów, bez których w latach osiemdziesiątych trudno byłoby o dobrą zabawę. Przygotuj się na podróż do przeszłości, a przy okazji odkryj intrygujące fakty na temat najpopularniejszych hitów tego okresu! Przed nami najlepsze polskie przeboje lat 80!
15. Kombi „Black and White”
Niezapomniany przebój z wydanej w listopadzie 1985 roku płyty „Kombi 4”. Chociaż zespół ma na swoim koncie sporo hitów, to ogromnym atutem „Black and White” jest teledysk. Jego reżyserem jest Juliusz Machulski, a główne role państwa młodych zagrali Jacek Chmielnik i Karolina Wajda.
14. Formacja Nieżywych Schabuff „Klub wesołego szampana”
Jeśli tytuł niewiele wam mówi, nazwijmy ten hit po prostu „Chciałabym, chciała” – i teraz już wszystko powinno być jasne. Utwór powstał w 1988 roku i znalazł się na płycie „Wiązanka melodii młodzieżowych”. W razie wątpliwości, o czym jest tekst piosenki, lider FNS, Olek Klepacz, w jednym z wywiadów oświadczył, że jest to historia proletariusza, który zakochał się w hodowanej w domu… śwince i teraz nie wie, czy może ją zjeść. Pozostając w klimatach kulinarnych, na deser mamy Małgorzatę Pieńkowską, która dźwięcznym głosem przekonuje, że „chciałaby”, „ale „drżałaby”.
13. Halina Frąckowiak „Papierowy księżyc”
Przebój z longplaya zatytułowanego po prostu „Halina Frąckowiak” (1987). Autorem muzyki był Jarosław Kukulski, a tekst napisał wybitny poeta i satyryk Janusz Kondratowicz, który w ciągu kilkudziesięciu lat współpracował z wieloma polskimi artystami, m.in. z Anną Jantar, Zdzisławą Sośnicką, Ireną Santor, Krzysztofem Krawczykiem oraz zespołami Czerwone Gitary i Trubadurzy. W 2008 roku Frąckowiak nagrała nową wersję „Papierowego księżyca”, a towarzyszyła jej przy tym rockowa kapela Muchy.
12. Franek Kimono „King Bruce Lee karate mistrz”
Wydany w 1983 roku singiel miał być kpiną ze stylu disco, a nieoczekiwanie spodobał się szerokiej publiczności i szturmem wtargnął na dyskotekowe parkiety. W wymyśloną przez kompozytora Andrzeja Korzyńskiego postać Franka Kimono wciela się bezkonkurencyjny Piotr Fronczewski, który melodeklamuje takie hitowe kwestie, jak: „ciosy karate ćwiczyłem z bratem” czy „po dobrej wódzie lepszy jestem w dżudzie”. Korzyński był również autorem muzyki do „Akademii Pana Kleksa” i to podczas pracy nad tym filmem zrodził się pomysł, żeby zrobić z Fronczewskiego gwiazdę disco.
» Czy wiesz, że „Chałupy Welcome To” zostały hitem, zaskakując tym nawet samego wykonawcę? Poznaj kulisy powstawania jednego z największych przebojów Zbigniewa Wodeckiego!
11. 2 plus 1 „Iść w stronę słońca”
Utwór ponadczasowy, czyli tzw. evergreen – przebój, który się nie starzeje i nie traci na aktualności mimo upływu lat. Wydany został w 1981 roku na pocztówce dźwiękowej wydawnictwa Tonpress. Autorem słów jest Andrzej Mogielnicki, który współpracował też z takimi gigantami polskiej sceny muzycznej, jak Lady Pank czy Budka Suflera. A dla nas jest to hit szczególnie ważny, bo słowa „Być, sobą być niepodzielnie” mogłyby być mottem naszego portalu 😉
10. Papa Dance „Naj story”
Trzeci singiel zespołu wydany w 1986 roku i jedyny przebój grupy, który zajął 1. miejsce na Liście Przebojów Programu III. Pełna nazwa kapeli wykonującej utwór „Naj story” to Papa Dance New Sound, a w jego skład wchodzili Paweł Stasiak i Kostek Joriadis. Duet został powołany do życia w 1986 roku przez Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego w miejsce „starego” Papa Dance, który pierwotnie tworzyli zupełnie inni muzycy.
9. Bolter „Daj mi tę noc”
Nagrany w 1985 roku jedyny (ale za to jaki!) przebój zespołu, którego nazwa oznacza narowistego, nieposłusznego konia usiłującego wyrwać się z zagrody. Nazwa znamienna, bo gdy tylko słyszymy ten utwór, nogi same rwą się do tańca i trudno usiedzieć w miejscu. Tak było w latach 80-tych i tak jest dzisiaj – niemal 40 lat później!
» Jedni śpiewają o miłości, inni ją filmują… Poznaj naszą listę 8 najbardziej romantycznych scen filmowych!
8. Urszula „Dmuchawce, latawce, wiatr”
W roku 1983, kiedy ukazał się album „Urszula”, z którego pochodzi ten niezapomniany, liryczny hit, wokalistka współpracowała z Budką Suflera i właśnie ten zespół stworzył podkład instrumentalny do tej piosenki. Oddalona od świata z betonu łąka, na której rozmarza się w teledysku Urszula, to w rzeczywistości teren Lotniska Lublin-Radawiec.
» Znasz już superprzebój Pawła Domagały „Weź nie pytaj”? Kliknij i poznaj fenomen najpiękniejszej piosenki o miłości ostatnich lat!
7. Wojciech Gąssowski „Gdzie się podziały tamte prywatki”
Wydany w 1989 roku pierwszy singiel piosenkarza z albumu o tym samym tytule. Autor muzyki, Ryszard Poznakowski, chciał, aby utwór wykonywał Zbigniew Wodecki, ale artysta odmówił. Można z powodzeniem uznać, że choć piosenka powstała pod koniec lat 80-tych, jest doskonałym podsumowaniem muzycznych dokonań z lat 60-tych i 70-tych, bo Gąssowski wymienia w niej największe polskie i zagraniczne gwiazdy estrady tamtego okresu. Z nostalgią wspomina m.in. Czerwone Gitary, Elvisa Presleya, Dianę Ross, The Rolling Stones czy Beatlesów.
» Chcesz wiedzieć, gdzie się podziały tamte prywatki? My wiemy! Piszemy o niezapomnianych domówkach z tamtych lat!
6. Bajm „Nie ma wody na pustyni”
Absolutny hit z debiutanckiego albumu zespołu pod wodzą Beaty Kozidrak zatytułowanego po prostu „Bajm” (1983). Składanka miała rekordowy nakład ponad pół miliona egzemplarzy, a i tak sprzedała się na pniu. Fenomen Beaty trwa do dziś – bilety na jej koncerty nadal rozchodzą się jak świeże bułeczki.
» Chcesz wiedzieć więcej na temat burzliwej kariery Beaty Kozidrak? Kliknij i poznaj sekrety legendarnej grupy BAJM!
5. Lombard „Szklana pogoda”
Zadziorna fryzura, drapieżny makijaż i charakterystyczny, nieco zdarty głos – taka Małgorzata Ostrowska staje nam przed oczami, gdy słyszymy ten wydany w 1983 roku przebój. Piosenka doczekała się wielu coverów, m.in. w wykonaniu Patricii Kazadi, Anny Wyszkoni i chóru Piotra Rubika. Nic w tym dziwnego – piosenka jest dziś tak samo aktualna, jak w czasie, kiedy powstała. Z tym, że miejsce świecących na niebiesko ekranów telewizorów zajęły ekrany komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.
4. Budka Suflera „Jolka, Jolka, pamiętasz”
Jedna z najpiękniejszych polskich ballad rockowych. Powstała w 1982 roku i była ósmym singlem zespołu. Utwór oryginalnie śpiewał Felicjan Andrzejczak, natomiast Krzysztof Cugowski wykonywał jego angielską wersję pt: „Lifeline”. Co ciekawe, „Jolka…” doczekała się też śląskiej wersji, którą zatytułowano „Dorka, Dorka”.
» Jesteś fanką Beatlesów? Kliknij i przeczytaj o ich najnowszej płycie i teledysku do jednego z ich przebojów!
3. Maanam „Cykady na Cykladach”
Kompozytorem muzyki do tego powstałego w 1981 roku energetyzującego hitu jest Marek Jackowski, a tekst napisała Kora. Tytułowe Cyklady to archipelag na Morzu Egejskim u wybrzeży Grecji. Kora postanowiła uwiecznić to miejsce w piosence po pobycie na greckiej wyspie Ios.
2. Perfect „Nie płacz, Ewka”
Skomponowana przez Zbigniewa Hołdysa i zaśpiewana przez Grzegorza Markowskiego ballada z 1981 roku do dziś porusza najczulsze struny w naszych sercach. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że tytułowa Ewka miała swój całkowicie rzeczywisty pierwowzór. Była nim Ewa Kondratowicz, autorka książek o kobietach „Solidarności” oraz – co w tym kontekście jest jeszcze bardziej istotne – była dziewczyna Zbigniewa Hołdysa. W latach 70-tych para zakochała się w sobie od pierwszego wejrzenia, jednak mimo że Hołdys dwukrotnie prosił Ewę o rękę, ostatecznie nie doszło do małżeństwa, ale do rozstania.
» Jesteś fanką Perfectu? A czy wiesz, że lider zespołu, Grzegorz Markowski, nagrał długo oczekiwaną płytę ze swoją córką, Patrycją? Posłuchaj, jak pięknie brzmi rodzinne granie!
1. Lady Pank „Mniej niż zero”
Pierwszy singiel z albumu „Lady Pank” – debiutanckiej płyty zespołu. Tak naprawdę przebój został nagrany jeszcze przed ukształtowaniem się składu grupy, na początku 1983 roku. Kompozytorem jest Jan Borysewicz, a autorem kultowego tekstu – Andrzej Mogielnicki. Jedni dopatrywali się w utworze protest songu przeciwko śmiertelnemu pobiciu przez milicjantów poety Grzegorza Przemyka, inni zwyczajnie nie wyobrażali sobie bez niego porządnej domówki. Bez względu jednak na wszystko, „Mniej niż zero” to hit wart zdecydowanie więcej niż zero!
» Jeśli wprowadziłaś się tymi wspomnieniami w nostalgiczny nastrój, koniecznie przypomnij sobie też 10 kultowych piosenek znanych z polskich seriali!
Zgadzasz się z naszym wyborem czy masz swoją własną listę polskich przebojów z lat 80-tych?