BAJM zrobił fanom prezent!

bajm koncert 40-lecie

Foto: Ezra Comeau-Jeffrey/Unsplash

Niektóre z nas po 40 latach pracy przechodzą na zasłużoną emeryturę i, mamy nadzieję, rozwijają w końcu skrzydła i zaczynają żyć pełnią życia. Są jednak i takie, które pełnią życia żyły od zawsze i po 40 latach postanawiają jakoś to podsumować. Taką kobietą jest właśnie Beata Kozidrak, która 40 lat temu wraz z bratem i kolegą założyła zespół BAJM, a dziś, 16 albumów, 3 miliony sprzedanych płyt i kilka tysięcy zagranych koncertów później, wydaje podwójną płytę CD i podwójny winyl ze swoimi największymi hitami ostatnich czterech dekad.

“Piechotą do lata”, “Nie ma wody na pustyni”, “Józek, nie daruję Ci tej nocy”, “Co mi, Panie, dasz”, “Płynie w nas gorąca krew”, “Biała armia” – zdania co do tego, który z przebojów jest naprawdę numerem jeden, są wśród fanów podzielone. Liczba hitów jest jednak powalająca i aż trudno uwierzyć, że udało się zmieścić je wszystkie na zaledwie dwóch krążkach!

» W sklepach czeka na nas jeszcze jeden rarytas: najnowsza płyta zespołu The Beatles! Jak to możliwe, że w ogóle powstała? Przeczytaj, klikając TU!

BAJM początki, czyli turystyczną piosenką na szczyt

Początki grupy BAJM sięgają marca 1978 roku, kiedy to wokalista Andrzej Pietras, rodzeństwo Beata i Jarosław Kozidrakowie oraz gitarzysta Marek Winiarski postanowili połączyć swoje siły i talenty i stworzyć zespół. Nie wszyscy wiedzą, że jego nazwa to akronim pierwszych liter imion tych czterech osób odpowiedzialnych za założenie kapeli. Pierwsze litery imion dzisiejszych członków BAJMu stworzyłyby zupełnie inny skrótowiec, ponieważ jedyną osobą, która jest w zespole od początku jego istnienia, jest wokalistka Beata Kozidrak.

Pierwszym hitem zespołu był utwór “Piechotą do lata”, z którym Beata i spółka zakwalifikowali się do konkursu “Debiuty” festiwalu polskiej piosenki “Opole’78” i ostatecznie zajęli w nim drugie miejsce. Na YouTube’ie nadal znaleźć można nagrania z tego koncertu i warto do nich wrócić, żeby zobaczyć, z jakim wdziękiem 18-letnia wówczas Beata śpiewała turystyczno-harcerską piosenkę, która błyskawicznie podbiła serca Polaków.

“Piechotą do lata” i kilkanaście pierwszych piosenek BAJMu nie doczekało się wydania na płycie, a fani musieli zadowolić się występami zespołu na scenie. Debiutancki album ukazał się dopiero 5 lat później.

W latach osiemdziesiątych BAJM zaostrzył nieco swój repertuar, przerzucając się z beztroskich piosenek na bardziej rockowe brzmienie. W październiku 1982 roku na szczyty list przebojów trafił utwór “Co mi, Panie, dasz”, a rok później grupa wydała swój debiutancki album, na którym znalazły się takie hity, jak “Józek, nie daruję Ci tej nocy” czy “Nie ma wody na pustyni”. Eteryczna Beatka jeszcze niedawno idąca piechotą do lata, stała się drapieżną Beatą i choć pod koniec lat 80-tych znów nieco złagodniała, skłaniając się w stronę popu, właśnie takie, energetyczne, buntownicze i nieco wrzaskliwe wcielenie wokalistki znamy i kochamy do dziś.

» Kliknij i sprawdź, jaki przebój zespołu BAJM znalazł się na naszej liście 15 największych polskich hitów lat 80-tych!

Beata Kozidrak BAJM

Foto: Poher

Kozidrak dość nietypowo uczciła dwudziestą rocznicę powstania zespołu. Wydała bowiem z tej okazji… swój pierwszy solowy album zatytułowany po prostu “Beata”. Krążek został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez krytykę oraz odbiorców, których grono znacząco się poszerzyło.

» Czasem nie wiadomo, który przebój skradnie serca szerszej publiczności. Czy wiesz, jaka piosenka Urszuli Dudziak porwała do tańca… cały świat?

Kolejne dwie dekady tylko umocniły pozycję zespołu, a wszystkich powstałych w tym okresie hitów nie sposób zliczyć. “Szklanka wody”, “Modlitwa o złoty deszcz”, “Rzeka marzeń”, “Myśli i słowa”, “Noc po ciężkim dniu”, “Stara baśń”… Uff, sporo tego!

Księżniczka składa broń

Niewiele osób wie, że Beata trenowała w liceum szermierkę. Porzuciła ją jednak na rzecz śpiewania. Pierwsze kroki jako wokalistka stawiała już jako nastolatka w rodzinnym Lublinie. Na ogólnopolski sukces nie musiała zbyt długo czekać. BAJM przyniósł jej sławę i… miłość, bo Kozidrak wyszła za jednego ze współzałożycieli grupy, Andrzeja Pietrasa, z którym ma dwie córki: Katarzynę i Agatę.

Przez lata doceniano nie tylko jej głos, ale i charyzmę oraz urodę. W 1988 roku zagrała nawet w superprodukcji “Pan Kleks w kosmosie”, gdzie wcieliła się w postać księżniczki z rock-planety i wykonała utwór tytułowy. Nie można jej także odmówić talentu poetyckiego, ponieważ sama pisze teksty do swoich piosenek.

Beata i jej zespół doczekali się wielu prestiżowych nagród. Fryderyki, Złoty Dziób Radia Wawa, Złota Karolinka w Opolu za całokształt działalności estradowej, Bursztynowy Słowik i własna gwiazda w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu to tylko część wyróżnień, jakich dorobili się przez 40 lat.

» Znasz już superprzebój Pawła Domagały “Weź nie pytaj”? Kliknij i poznaj fenomen najpiękniejszej piosenki o miłości ostatnich lat!

Wśród tych wszystkich zachwytów nie brakuje jednak głosów krytyki czy niewyszukanych drwin. Internauci wykpiwają stroje, w jakich 58-letnia dziś Beata występuje na scenie, szeroko komentowali też jej rozstanie z Andrzejem Pietrasem czy niedawną śmierć jej brata, Jarosława. Prawda jest jednak taka, że ludzie gadają, a Beata dumnie kroczy dalej. W szpilkach, skórzanych szortach i pelerynie. A co! 

okladka bajm best of

“Best of 1978-2018”
BAJM
Warner Music Poland, 2018
Ocena:
ocena 5 na 5

Promocję jubileuszowego  albumu wspierać będzie trasa koncertowa Płynie w nas gorąca krew 40-lat. Zespół zagra w największych polskich miastach, m. in. w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, rozpoczynając występem w Warszawie 4 listopada. Więcej informacji na temat trasy i biletów znajdziecie na oficjalnej stronie zespołu: www.bajm.pl/koncerty.

Który przebój Beaty Kozidrak nie znudził się wam do dzisiaj?

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *