Polski przebój, do którego tańczył cały świat!

urszula dudziak papaya dance

Foto: Pixabay

Papaya” to hit Urszuli Dudziak, który porwał tłumy za granicami naszego kraju. Do jego chwytliwej melodii tańczą mieszkańcy Filipin, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Łacińskiej, a nawet niektórych krajów Azji! Na czym polega sukces tej całkowicie niepozornej piosenki?

Choć powstała już w 1976 roku, “Papaya” szczyt popularności osiągnęła dopiero ponad 30 lat później, w roku 2007. Wszystko to za sprawą filipińskiego teleturnieju, który w zaskakujący sposób rozpowszechnił piosenkę i powiązany z nią taniec Papaya Dance na całym świecie.

Odkrywamy przed wami tajemnice fenomenu hitu “Papaya” i zdradzamy, co o tej niespodziewanej popularności sądzi sama wykonawczyni!

» A jakie sekrety skrywa jeden z największych hitów Czerwonych Gitar? Poznajcie ciekawostki o piosence „Takie ładne oczy“!

Niewinne początki

Słynna “Papaya”, jak się okazuje, powstała właściwie za sprawą przypadku. W czasie trasy koncertowej, w drodze z Nowego Jorku do Kalifornii, Urszula Dudziak wraz z Michałem Urbaniakiem przygotowywali się do występu. Muzyk pokazał wówczas Dudziak prostą melodię, którą niedawno “wyplumkał” na pianinie. W odpowiedzi wokalistka zaczęła improwizować z ćwiczeniami skali i losowymi głoskami… i tak powstała znana dzisiaj “Papaya”!

urszula dudziak papayaFoto: Zorro2212, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 (zdjęcie przycięte)

Początkowo “Papaya” miała nosić tytuł “Wiaderko radości” (ang. “Bucket of Joy”). Co skłoniło Urszulę Dudziak do odejścia od pierwotnego zamysłu? Znów przypadek! Na Broadwayu wpadło jej w oko logo baru Papaya King. Nazwa tego egzotycznego owocu na tyle spodobała się piosenkarce, że zatytułowała w ten sposób swój najnowszy utwór.

» Lubisz ciekawostki na temat gwiazd i przebojów? Poznaj kulisy powstawania hitu Zbigniewa Wodeckiego “Chałupy Welcome To”!

Oryginalna piosenka pojawiła się na wydanej w 1976 roku płycie “Urszula”. Choć piosenkarka była już wcześniej znana w Stanach Zjednoczonych, chociażby ze wspólnych nagrań z Michałem Urbaniakiem, to właśnie ta płyta stanowiła przełom w jej karierze. Odtąd o wokalistce z Bielska-Białej zrobiło się wyjątkowo głośno u naszych zachodnich sąsiadów.

Dysponując niesłychanie szeroką skalą głosu, wyobraźnią improwizatorską i posługując się elektroniką, Urszula Dudziak wprowadziła ludzki głos w wiek kosmosu – tak mówił o niej słynny brytyjski krytyk, Leonard Feather.

“Papaya”, jak inne piosenki z tej decydującej dla artystki płyty, znana była głównie w Stanach Zjednoczonych i w naszym kraju – z racji pochodzenia artystki. Nic nie wskazywało na to, że za kilkadziesiąt lat zyska popularność na całym świecie!

Nowe życie piosenki “Papaya”

Nowe życie tej niepozornej, acz niezwykle chwytliwej piosence nadał filipiński teleturniej “Game Ka Na Ba”. W grudniu 2007 roku wprowadzono do niego pewne urozmaicenie. Po każdej prawidłowej odpowiedzi… w tle rozbrzmiewała “Papaya”, a publiczność wykonywała charakterystyczny Papaya Dance!

Taniec, jak i sam pomysł na wykorzystanie piosenki polskiej artystki, błyskawicznie zyskał popularność na całym świecie. W internecie pojawiły się setki klipów, na których układ jest wykonywany przez zagranicznych tancerzy, animowane postacie czy nawet… oddział filipińskiej armii.

Za sprawą teleturnieju “Papaya” Urszuli Dudziak zyskała ogromną popularność na całym świecie – głównie na Filipinach, w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych i niektórych rejonach Azji. Do piosenki tańczyli nawet Japończycy!

Co o tym wszystkim uważa sama Urszula Dudziak? Piosenkarka nie kryje zaskoczenia. Światowy sukces klipu po 30 latach to coś, czego nie mogła przewidzieć ani ona, ani współpracująca z nią wówczas wytwórnia muzyczna.

» A może wolisz bardziej rockowe klimaty? Przeczytaj, jaki prezent przygotowała dla swoich fanów Beata Kozidrak z okazji 40-lecia istnienia zespołu BAJM!

Choć nagły skok popularności to dla wokalistki bez wątpienia bardzo miła niespodzianka, wiążą się z nią również pewne nieprzyjemności. Urszula Dudziak, mimo że niezwykle zadowolona z sukcesu, była zmuszona wytoczyć sprawę filipińskiemu teleturniejowi. Okazało się bowiem, że ten nielegalnie wykorzystał zabezpieczoną prawami autorskimi piosenkę, a artystka nie uzyskała z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Jaki finał miała ta sprawa? To już prywatna sprawa piosenkarki.

Dziś o przeboju “Papaya” słyszymy zdecydowanie rzadziej, jednak świat na zawsze zapamięta ją jako hit. Dla nas, Polaków, to prawdziwy fenomen i… powód do dumy!

Jak wygląda taniec do przeboju “Papaya”?

Układ choreograficzny wykorzystywany w teleturnieju “Game Ka Na Ba” był na tyle chwytliwy (podobnie zresztą jak sama piosenka), że został podchwycony przez tysiące osób na całym świecie. Jak do niego tańczono? Zobaczcie sami!

Najpierw krótki wstęp od samej autorki (obejrzyjcie koniecznie!):

A zaraz potem jeden z najciekawszych klipów – taniec w wykonaniu filipińskich żołnierzy. Niecierpliwym podpowiadamy, że prawdziwe show zaczyna się w 1:15 minucie filmiku, ale – zgodnie z tym, co powiedziała artystka – zdecydowanie warto zobaczyć całość!

Jak wam się podoba Papaya Dance?

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *