Pol’and’rock Festiwal – musisz tam być!
Kiedy za dwa tygodnie zobaczysz tłumy ciągnące na Pomorze Zachodnie nie zdziw się – to znak, że właśnie rusza kolejna edycja największego i najbardziej szalonego festiwalu w Polsce, czyli Pol’and’Rock Festiwal. To miejsce, gdzie trzeba być.
Mamy nadzieję, że także się wybierasz, aby poczuć wolność, przyjaźń i zasmakować wspaniałej muzyki.
“Pol’and’Rock Festiwal” to festiwal kultowy
Już za dwa tygodnie rozpoczyna się największy i najbardziej znany darmowy festiwal w Polsce i Europie, czyli “Pol’and’Rock Festiwal”. W Czaplinku-Broczynie po raz 29. zgromadzą się fani dobrej muzyki i wspaniałej zabawy. Wydarzenie to na stałe zagościło w naszej kulturze i pewnie każda z nas wie, co to jest “ Woodstock” – bo tak w skrócie nazywano festiwal, który do 2017 nazywał się “Przystanek Woodstock”.
Organizatorem jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Festiwal od początku swojego istnienia był zorganizowany dla wszystkich wolontariuszy, którzy wspierali Orkiestrę na zimowych finałach. Z czasem festiwal rozrósł się i dziś jest imprezą wręcz kultową i punktem obowiązkowym na wakacyjnej mapie.
Ale wydarzenie to jest nie tylko dla młodych i my namawiamy cię mocno do tego, by na ten festiwal pojechać, ponieważ tam wypada, a nawet trzeba być.
Jeśli więc nie zrobiłaś tego za młodu, zrób to koniecznie teraz! I nie obawiaj się tłumów, głośnej muzyki i morza namiotów. Na festiwalu każda z nas znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zadbali o to, aby obok rozrywek muzycznych, były także te duchowe, kulturalne i artystyczne.
Celem organizatorów jest, aby na imprezę mógł przyjechać każdy, niezależnie od wieku, dlatego wszystko jest tak zorganizowane, aby można było bez obaw przyjechać także z dziećmi. Ale i starsi wielbiciele festiwalu znajdą tutaj wiele atrakcji dla siebie.
Aby zachęcić cię jeszcze mocniej do odwiedzenia lotniska w Broczynie, pokażemy ci, co w tym roku czeka na festiwalowiczów na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.
Festiwal dla fanów muzyki
Na dużej scenie festiwalu zobaczymy m.in. uznanych i lubianych polskich muzyków, np. Monikę Brodkę, Krzysztofa Zalewskiego, Lemon, Kwiat Jabłoni oraz Lady Pank (z nimi można powspominać pierwsze miłości i szkolne dyskoteki).
Co do wspomnień, to na pewno pamiętacie Spin Doctors i ich utwór ,,Two Princes”. Warto usłyszeć ich na żywo, bo dają naprawdę niezwykłe szoł. Przy okazji można pośpiewać razem z nimi ten wpadający w ucho kawałek.
Od jazzu przez muzykę etniczną, alternatywę po ciężkie brzmienia
Kolejnym niezwykłym wydarzeniem muzycznym będzie North East Ska Jazz Orchestra. To 18-osobowa wielka orkiestra, w skład której wchodzą trzej wokaliści, sekcja rytmiczna, trzy trąbki, trzy puzony, trzy saksofony i flet. W ciągu swojej działalności zespół zdobył dużą rzeszę fanów, a ich styl muzyczny to połączenie jazzu, reggae, dub i ska.
Apollo 440 to gratka dla fanów muzyki elektronicznej. Natomiast dla fanów mocniejszych brzmień zagra Biohazard, czyli legendarna grupa hardcore’owa z Brooklynu w Nowym Jorku i kultowy Napalm Death.
Mała scena festiwalu jest równie ciekawa
Mała scena będzie gościła równie ciekawych artystów. Naszą uwagę przyciągnęła Jagoda Kret – to charyzmatyczna wokalistka i autorka piosenek. Jej muzyka to zbiór „brudnych”, gitarowych, bluesowo-rockowych brzmień inspirowanych amerykańskim folkiem. Jagoda została nominowana do nagrody Fryderyki 2023 w kategorii Album Roku Blues. Ten koncert na pewno warto zobaczyć.
Niesamowicie zapowiada się występ Etna Kontrabande, polskiego zespołu, który gra energetyczna muzykę modern reagge. Będzie okazja aby się pobujać i potańczyć.
Marka Dyjaka nie trzeba nikomu przedstawiać, bo jest on tak niezwykłym wokalistą, że jeśli raz go usłyszymy, zapamiętamy na zawsze. Tego głosu nie da się zapomnieć. Koncert Dyjaka na pewno będzie jednym z ciekawszych. Nie może być inaczej, bo to człowiek o niesamowitej charyźmie. Tym razem Dyjak obok swoich dramatycznych i smutnych utworów pierwszy raz zaśpiewa pogodne piosenki z nowej płyty. Tym bardziej warto go posłuchać. Same jesteśmy ciekawe tej zmiany.
Zespół Golden Life gra dla nas od 1987 roku. Ich kariera jest niesamowita i niewiele kapel może pochwalić się takim stażem. Tym bardziej cieszy, że panowie w świetnej formie pojawią się na scenie festiwalu i zagrają swoje najlepsze kawałki.
Akademia Sztuk Przepięknych na Pol’and’Rock Festiwal
To niezwykłe, wyjątkowe miejsce. To miejsce ważnych spotkań i rozmów – tych ważnych, trudnych i nieoczywistych.
To właśnie tutaj Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Leszek Balcerowicz opowiadali o Polsce i dyskutowali z młodzieżą, Monika Olejnik i Tomasz Sekielski rozmawiali na temat dziennikarzy i dziennikarstwa, Jerzy Bralczyk i Dorota Masłowska mówili o języku polskim. Zawsze są to goście wyjątkowi.
Spotkania festiwalowe
Spotkania z festiwalową społecznością odbywają się w dojrzałej i przyjacielskiej atmosferze, a w czasie ich trwania przestrzegane są zasady słuchania i dyskutowania na poziomie. W tym roku będzie okazja do rozmów o mediach i adrenalinie przy tworzeniu programów informacyjnych z Katarzyną Kolendą-Zalewska i Martą Kuligowską.
Kolejnym wyjątkowym gościem będzie Tomasz Zieliński. W czasie lockdownu zainicjował akcję „Okienka” – serię bezpłatnych, codziennych rozmów z dziećmi i ich rodzicami, o tym jak tym jak się dogadać i usłyszeć. O tym, jak pomagać innym rozumieć się nawzajem opowie w tegorocznej edycji Akademii Sztuk Przepięknych.
A już w sobotę 5. sierpnia spotkanie z Martyną Wojciechowską – osobą, która swoimi działaniami i determinacją inspiruje i udowadnia światu, że „niemożliwe nie istnieje” i że „siła jest kobietą.
Borysa Szyca nie trzeba przedstawiać. Artysta w sobotę 5. sierpnia opowie o swoim życiu zawodowym i rolach, jakie zagrał oraz planach na przyszłość. Sam jest tatą dorosłej już córki i bardzo świadomym ojcem, więc na pewno znajdzie wspólny język z widownią.
To tylko niektóre nazwiska z listy gości Akademii. Polecamy ci te spotkania, bo są naprawdę wyjątkowe, a dyskusje z gośćmi to niesamowite przeżycie.
Strefa Akademii Sztuk Przepięknych to także warsztaty, spotkania, poradnictwo, hand made, edukacja, sport i wiele innych.
Pol’and’rock Festiwal – informacje praktyczne
Festiwal odbywa się niedaleko Szczecina na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Na miejsce można dojechać pociągiem lub samochodem.
PKP oferuje dodatkowe składy pociągów wczasie trwania festiwalu, aby każdy mógł na festiwal dojechać. Z dworca w Czaplinku na lotnisko jest ok. 4 km, można je pokonać piechotą lub autobusem miejscowych linii.
Przyjazd autem to wygodna opcja, ale za parking trzeba będzie zapłacić, bo są one organizowane i zarządzane przez zewnętrznych operatorów.
Na stronie festiwalu znajdziesz Bank Podróży. To wygodna opcja podróżowania wspólnie z innymi festiwalowiczami. Tam dodasz ogłoszenie o wolnym miejscu w aucie lub znajdziesz przejazd dla siebie.
Rock Camp to dwie płatne strefy noclegowe (w tym jedna dla rodzin z dziećmi). Jest to ogrodzone pole namiotowo-campingowe, z osobnym węzłem sanitarnym, ciepłymi prysznicami i osobną strefą gastronomiczną oraz atrakcjami dla dzieci.
Jeśli zdecydujesz się na ogólnodostępne pole namiotowe możesz wykupić dodatkowe ciepłe prysznice i korzystać z nich w trakcie festiwalu.
Strefy gastronomiczne i sklepy
Na terenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata znajduje się duża strefa gastronomiczna. Zjesz tam pyszne dania i wypijesz pyszna kawę lub inne napoje.
Dodatkowo na terenie znajduje się shopping centre, czyli duże centrum zakupowe, w którym zaopatrzysz się w żywność, napoje i inne potrzebne rzeczy.
Do dyspozycji gości są:
- strefy sanitarne (prysznice są płatne)
- zabezpieczenie medyczne
- duży sklep spożywczy (tu kupisz artykuły pierwszej potrzeby, środki higieniczne), strefy gastronomiczne, strefy piwne
- pasaż handlowy oraz SiemaShop – gadżety festiwalowe
- strefy partnerów – aktywności dla uczestników, gadżety
- parkingi dla samochodów – płatne, poza terenem festiwalu
Najpiękniejszy Festiwal Świata jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, tak aby każdy mógł w pełni korzystać z jego oferty. Specjalna rampa pozwala lepiej widzieć koncerty na Dużej Scenie. Na terenie festiwalu znajdują się też punkty pomocy, aPokojowy Patrol jest do dyspozycji OzN całą dobę, więc nie krępujcie się poprosić ich o radę lub pomoc.
Po więcej informacji o artystach, festiwalu i jego organizacji wejdzie na stronę https://polandrockfestival.pl/.
Tam także możesz pobrać mapę festiwalu. Nowością jest aplikacja festiwalowa. Warto ją mieć i być na bieżąco z wydarzeniami i informacjami.
DOBREJ ZABAWY NA NAJPIĘKNIEJSZYM FESTIWALU ŚWIATA!!!