10 kultowych piosenek z polskich seriali. Pamiętacie je?

kultowe piosenki z polskich seriali

Foto: PhotoFunia, Pixabay

Każda z nas kojarzy piosenki z polskich seriali, takich jak “Czterdziestolatek” czy “Czterej pancerni i pies”. Jakie dawne i współczesne serialowe hity najbardziej zapadły nam w pamięć? Oto największe przeboje z polskich seriali!

Niezależnie od tego, czy oglądasz polskie seriale, czy jednak niespecjalnie cię one interesują, te piosenki bez wątpienia znasz! Niektóre z nich to już absolutna klasyka, a część zyskała popularność dopiero w ciągu ostatnich lat. Uwaga – lista całkowicie subiektywna! Jeśli się z nią nie zgadzacie, chętnie posłuchamy waszych sugestii w komentarzach.

» A może masz ochotę na więcej muzycznych wspomnień? Przypomnij sobie 15 największych polskich hitów lat 80-tych!

1. “Czterdziestolatek”

Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień… Śpiewana przez Andrzeja Rosiewicza piosenka to już prawdziwa klasyka w kategorii polskich hitów filmowych. Mało kto jednak wie, że Rosiewicz zaśpiewał “Czterdzieści lat minęło” w 1974 roku, kiedy miał… 30 lat! Jak widać wcale nie przeszkodziło mu to w wykonaniu świetnej piosenki, która do dziś stanowi nieco prześmiewczy hymn kryzysu wieku średniego.

2. “Klan”

Piosenka Ryszarda Rynkowskiego “Życie jest nowelą” to jeden z największych filmowych hitów, który na pewno doskonale znają też nasze dzieci, a nawet wnuki. Niezwykle głęboka i poruszająca piosenka budzi zainteresowanie również wśród artystów, dzięki czemu na przestrzeni lat powstało wiele jej wersji – chociażby w wykonaniu Magdy Steczkowskiej.

Chinka czikulinka i orła cień – sprawdź, które polskie piosenki mogą poszczycić się najbardziej absurdalnymi tekstami! 

3. “M jak miłość”

Na przestrzeni lat przez “M jak miłość” przewinęło się wiele niesamowitych piosenek. Fani polskich seriali z pewnością pamiętają utwór Wojciecha Gąssowskiego, który już nieodłącznie kojarzy nam się z kultową telenowelą. Innym bardziej do gustu przypadła czołówka w wykonaniu Beaty Kozidrak, czyli piosenka “Nie pytaj o miłość”. Ostatnio utwór ten po raz kolejny został zmieniony – zdaniem niektórych fanów, na gorsze.

4. “Stawka większa niż życie”

Muzyka w wykonaniu Jerzego Matuszkiewicza to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna melodia z polskich seriali. Wyprodukowany w latach 1967-1968 serial wciąż zyskuje nowych fanów, również wśród młodego pokolenia. Dla dojrzalszej widowni “Stawka większa niż życie” i pojawiająca się w niej melodia z kolei stanowi niezapomniany już symbol PRL-u.

» Pamiętacie muzyczny motyw przewodni serialu “07 zgłoś się”? Wiecie, kto jest jej autorem? Poznajcie 10 nieznanych faktów na temat serialu o poruczniku Borewiczu!

5. “Rodzinka.pl”

Teraz kolej na coś współczesnego, czyli “Rodzinkę.pl”, która swoim nietuzinkowym humorem bawi obecnie całe pokolenia. Piosenka “Więcej jeśli się da” w wykonaniu zespołu Feel świetnie pasuje do klimatu serialu i wyjątkowo wpada w ucho. To bez wątpienia jeden z największych współczesnych hitów filmowych. Sam serial również zasługuje na uwagę – jeśli jeszcze go nie oglądałyście, być może warto dać mu szansę?

6. “Pierwsza miłość”

Piosenkę do tego kultowego dla młodszego pokolenia serialu zaśpiewali Olga Szomańska i Jan Radwan. Choć czołówka przechodziła już wiele modyfikacji pod kątem graficznym, utwór od samego początku pozostaje ten sam i najprawdopodobniej nie zmieni się to również w najbliższym czasie. Fani, dla których słowa “z niepokoju drżę…” sygnalizują rozpoczęcie ulubionego serialu, na pewno są z tego powodu zadowoleni.

» Jaka jest twoim zdaniem najromantyczniejsza scena filmowa wszech czasów? Poznaj nasz ranking najpiękniejszych miłosnych scen filmowych!

7. “Rodzina zastępcza”

Utwór do czołówki tego nieco zapomnianego już serialu zaśpiewał Seweryn Krajewski. Na ekrany telewizorów trafił jedynie niewielki fragment piosenki “Tkanina”, która zdecydowanie zasługuje na większą uwagę. To kolejny utwór, który w szczery, aczkolwiek metaforyczny sposób traktuje o tych stronach życia, które każdy z nas dobrze zna.

8. “Adam i Ewa”

Choć dziś serial ten właściwie odszedł w zapomnienie, na pewno wiele z was pamięta pojawiający się w nim utwór. Piosenkę „Adam i Ewa” zaśpiewał Krzysztof Cugowski wraz z Haliną Jawor. Warto od czasu do czasu przypomnieć sobie o tym pięknym utworze miłosnym, nawet jeśli nie oglądałyście serialu lub niespecjalnie przypadł on wam do gustu.

9. “Świat według Kiepskich”

Czołówkę do tego nietypowego serialu zaśpiewał zespół Big Cyc i każda z nas na pewno przyzna, że zdecydowanie wyróżnia się ona na tle spokojnych, poważnych utworów. “Świat według Kiepskich” ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak widać, wielu Polakom odpowiada jednak ten nieco “odmóżdżający” typ rozrywki, bo do dzisiaj powstają nowe odcinki serialu z wybitnym Andrzejem Grabowskim w roli głównej.

10. “Czterej pancerni i pies”

Piosenka zaśpiewana przez Edmunda Fettinga zapisała się w naszej pamięci jako “Deszcze niespokojne”, choć jej oryginalny tytuł to “Ballada o pancernych”. Spokojna melodia sprawia, że ten kultowy utwór znacznie wyróżnia się na tle współczesnych piosenek do czołówek i dzięki temu możemy mieć pewność, że jeszcze długo nie odejdzie w niepamięć.

A jakie waszym zdaniem są największe przeboje z polskich seriali? Dajcie znać w komentarzu!

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *