10 faktów na temat serialu “07 zgłoś się”, o których nie miałaś pojęcia!

07 zglos sie nieznane fakty ciekawostki

Foto: PhotoFunia, KL

Cała Polska śledziła na przełomie lat 70. i 80. losy porucznika Sławomira Borewicza, który wraz z innymi funkcjonariuszami MO brawurowo rozwiązywał skomplikowane zagadki kryminalne.

Obok wcielającego się w postać głównego bohatera Bronisława Cieślaka w serialu wystąpiła plejada polskich aktorów. W każdym odcinku pojawił się ktoś znany: Ewa Szykulska, Barbara Brylska, Grażyna Szapołowska, Dorota Stalińska… W epizodycznych rolach występowały najpiękniejsze polskie aktorki.

Mimo że od premiery pierwszego odcinka tego kultowego serialu minęło już ponad 40 lat, to emisja nadal jest regularnie wznawiana. Serial doczekał się także wydania na DVD. I bardzo dobrze, bo ogląda się to wyśmienicie!

Jeżeli jednak wydaje się wam, że wiecie wszystko na temat perypetii dzielnego porucznika Borewicza i jego bystrych kompanów – możemy was zaskoczyć! Przedstawiamy 10 interesujących faktów na temat serialu “07 zgłoś się”, o których większość widzów za pewnością nie wiedziała.

1. Serial na zamówienie władz PRL?

07 zglos sie milicja obywatelska prl

Foto: Alina Zienowicz Ala z

Po emisji kolejnych odcinków pojawiły się zarzuty, że nakręcenie serialu zleciły władze PRL, którym zależało na wykreowaniu pozytywnego wizerunku MO. Chodziło podobno o to, żeby widzowie polubili milicjantów, którzy w serialu są sympatyczni, prawi, skuteczni, dowcipni – zwyczajnie ludzcy.

Czy tak było w istocie? Nie wiadomo. Producentom jednak i tak udało się przemycić i wpleść w fabułę kilka zachodnich symboli, jak choćby puszkę Coca-Coli czy kosmetyki Old Spice i perfumy Niny Ricci używane przez bohaterów.

2. Aktorzy niejednej roli

Wprawne oko widza zauważy, że jedną z cech charakterystycznych serialu było obsadzanie tych samych aktorów w różnych rolach w kilku odcinkach. Parokrotnie można na przykład zobaczyć Barbarę Brylską, Laurę Łącz, Artura Barcisia czy Zbigniewa Buczkowskiego.

Co ciekawe, niektórzy aktorzy odgrywali zupełnie skrajne role: Ewa Szykulska raz grała prostytutkę, a innym razem – panią dyrektor, natomiast Piotr Fronczewski wcielił się w postać sutenera oraz policjanta. Rekordzistą w ilości odtworzonych w serialu ról był Mariusz Gorczyński, który wystąpił w 4 odcinkach, a do tego w 8 wykonał dubbing.

» Lubisz wyszukiwać ciekawostki i interesujące smaczki? Poznaj 5 interesujących faktów na temat filmu “Dirty Dancing”!

3. Milicjanci zawsze w cywilu

Porucznik Borewicz i porucznik Zubek nigdy nie wystąpili w mundurze.

4. Jerzy w roli Jurka

W kilku ostatnich odcinkach wystąpił Jerzy Dziewulski – ówczesny dowódca jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Okęcie w Warszawie. Zagrał… samego siebie. Innym aktorem, który w serialu wcielił się w siebie samego, był np. Stanisław Mikulski.

5. Przeszłość porucznika Zubka

Postać ta pojawiła się pierwotnie w “Przygodach psa Cywila” – serialu z 1970 roku, którego reżyserem i scenarzystą był… reżyser “07 zgłoś się”, czyli Krzysztof Szmagier.

6. Muzykę skomponował Włodzimierz Korcz (z tęsknoty!)…

Autorem muzycznego motywu przewodniego serialu jest Włodzimierz Korcz. 51-sekundowy utwór powstał podobno z tęsknoty. Kompozytor napisał go, tęskniąc za żoną, aktorką Elżbietą Starostecką, z którą nie udało mu się pewnego razu z powodu obowiązków zawodowych spotkać. Po powrocie do domu skomponował krótki – nostalgiczny i smutny – utwór, który potem wykorzystali twórcy serialu.

https://youtu.be/Xccr-RmRjqU

7. …a śpiewał Grzegorz zwany Ryśkiem

Słynną wokalizę muzycznego tematu przewodniego serialu wykonywał Grzegorz Markowski – lider zespołu Perfect. Tyle że w odcinkach 1-4 podpisano go jako Ryszard Markowski. Bo wszystkie Ryśki to fajne chłopaki?

» Muzyka w polskich serialach zapada czasem w pamięć bardziej niż ich fabuła. Przypomnij sobie 10 kultowych piosenek z polskich seriali!

8. Listonosz o dwóch twarzach

W odcinku zatytułowanym “Wagon pocztowy” pojawiła się postać listonosza Mazurka. Niby nic nadzwyczajnego, ale spostrzegawczy widz zauważy, że zagrało go… dwóch różnych aktorów! Innego widzimy w szpitalu, a innego podczas wizji lokalnej w wagonie.

9. Wszyscy się bali Borewicza!

bronislaw cieslak porucznik borewicz 07 zglos sieFoto: Fryta 73, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0

Okazuje się, że porucznik Borewicz budził popłoch nie tylko w świecie przestępczym. Również środowisko artystyczne się go bało! Źródła donoszą, że mimo że w epizodycznych i drugoplanowych rolach pojawiło się w serialu wielu wybitnych aktorów, nikt z nich nie zdecydował się na zagranie głównej postaci. Bali się zaszufladkowania?

10. Bohater jak z USA

Wielu fanów twierdzi, że nasz polski porucznik Borewicz to zgrabne połączenie Jamesa Bonda z Brudnym Harrym. Wprawdzie twórcy serialu zaprzeczają, jakoby wzorowali się na którejkolwiek z amerykańskich ikon, ale my przecież wiemy swoje!

Lubicie wracać do serialu “07 zgłoś się” czy przełączacie kanał, za każdym razem gdy traficie na któryś z odcinków?

Oceń post
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 😊 pisze:

    Najlepszy serial

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *