5 filmów erotycznych wszech czasów
Filmy i powieści erotyczne cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Wskazuje na to między innymi sukces takich tytułów, jak “50 twarzy Greya” czy “365 dni”. Takie historie nie są jednak żadną nowością – wiele z nas pamięta głośne filmy erotyczne zyskujące sławę jeszcze za czasów naszej młodości.
Przedstawiamy wam subiektywną listę 5 najpopularniejszych erotyków w historii kina. Część z nich na przestrzeni lat przestała szokować, a część nadal wywołuje rumieniec na twarzy tych bardziej wstydliwych. Poznaj kultowe, najlepsze filmy erotyczne dla pary!
» A jeśli interesują cię powieści erotyczne, sprawdź naszą listę 5 erotycznych bestsellerów, o których słyszał praktycznie każdy – ale czy każdy je czytał?
1. Nagi instynkt (1992)
Detektyw Curran (Michael Douglas) prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa właściciela klubu nocnego w San Francisco. Policjant cieszy się w swoim środowisku kiepską sławą – zarzuca mu się skłonność do alkoholu.
Główną podejrzaną w sprawie jest piękna pisarka Catherine Tramell (Sharon Stone), która perfekcyjnie manipuluje ludzkimi emocjami. Curran nie pozostaje obojętny na jej wdzięki, tracąc zawodową czujność.
Za rolę w „Nagim instynkcie” Sharon Stone otrzymała w 1993 roku dwie nagrody Złotego Popcornu. Trudno się temu dziwić – odgrywana przez nią Catherine jest niezwykle zmysłowa i ciężko oderwać od niej wzrok!
Film jest rozpoznawalny – i kontrowersyjny – głównie ze względu na scenę przesłuchania, w której wyzywająca, pewna siebie Catherine “przypadkiem” odsłania okolice krocza.
2. Ostatnie tango w Paryżu (1972)
Starzejący się Amerykanin (Marlon Brando) i młodziutka Francuzka (Maria Schneider) spotykają się w Paryżu. Nic o sobie nie wiedzą, a mimo to decydują się na sadomasochistyczny związek seksualny, przekraczając kolejne bariery.
Marlon Brando w tym samym czasie grał w „Ojcu chrzestnym” Francisa Forda Coppoli, z miejsca zyskując miano jednego z najwybitniejszych aktorów światowego kina.
Ostatnie tango w Paryżu to film niezwykle kontrowersyjny, pełen śmiałych scen erotycznych, za którego produkcję reżyser, Bernardo Bertolucci, stracił na 5 lat prawa obywatelskie i został skazany na 4 miesiące aresztu w zawieszeniu. Jak z biegiem czasu się okazało, kara ta była nie tylko zasłużona, ale również zbyt łagodna…
Według zeznań Marii Schneider ani Bertolucci, ani występujący z nią w filmie Marlon Brando nie powiadomili jej wcześniej, że zagra w scenie gwałtu.
Aktorka została upokorzona i wykorzystana wbrew jej woli, co poważnie odbiło się na jej zdrowiu psychicznym. Dziś film postrzegamy głównie przez pryzmat tego skandalu, jednak jeszcze kilkanaście lat temu był on prawdziwym hitem.
3. Gorzkie gody (1992)
Podróżujące po Morzu Śródziemnym małżeństwo poruszającego się na wózku Amerykanina (Peter Coyote) i młodej Francuzki Mimi (Emmanuelle Seigner) poznaje parę nieco znudzonych sobą i życiem Anglików: Fionę (Kristin Scott Thomas) i Nigela (Hugh Grant).
W przypływie szczerości Oskar ze szczegółami relacjonuje Nigelowi swoje relacje z Mimi. Anglik jest początkowo zgorszony opowieścią, jednak wkrótce zaczyna go intrygować zarówno historia Amerykanina, jak i jego… pociągająca żona.
Reżyserem filmu jest Roman Polański. Całej historii smaczku dodaje fakt, że rolę ponętnej Mimi powierzył swojej… żonie!
4. Femme Fatale (2002)
Laura Ash (Rebecca Romijn-Stamos) to prawdziwa femme fatale: piękna, uwodzicielska, świadoma swojej siły i kobiecości. Wplątuje się w relację z przystojnym fotografem Nicolasem (Antonio Banderas), który odkrywa jej mroczną przeszłość. To uczucie również może więc być fatalne w skutkach…
„Femme Fatale” to thriller w mistrzowskiej reżyserii Briana De Palmy, twórcy takich hitów, jak „Mission: Impossible”, „Ofiary wojny”, „Nietykalni” czy „Człowiek z blizną”.
To nieco nowszy tytuł na naszej liście, który odniósł ogromny sukces ze względu na iście gwiazdorską obsadę. Warto obejrzeć!
» Seans z filmem erotycznym może bardzo podnieść temperaturę w sypialni. To działa jak najlepszy afrodyzjak! Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Poznaj cudowną moc afrodyzjaków!
5. Emmanuelle (1974)
Jeden z najbardziej znanych filmów erotycznych – początek serii erotycznych przygód pięknej Francuzki. Emmanuelle (Sylvia Kristel) to znudzona żona francuskiego dyplomaty. Pewnego dnia poznaje włoskiego arystokratę, z którym… rozpoczyna edukację seksualną.
„Emanuelle” to prawdopodobnie najbardziej znana seria filmów erotycznych, która składała się z kilkunastu głównych i kilkunastu mniejszych produkcji. Ostatni film w tej serii ukazał się w 1993 roku i nosił tytuł „Emmanuelle na zawsze”.
Wraz z produkcją kolejnych filmów o erotycznych przygodach młodej Francuzki poziom serii drastycznie spadł. Podczas gdy pierwsze tytuły były kultowe i zna je każdy miłośnik filmów erotycznych, ostatnie z nich reprezentowały dużo niższy poziom fabularny i aktorski.
Jakie filmy erotyczne najbardziej zapadły wam w pamięć? Zdarza się wam w ogóle oglądać tego typu produkcje?