Pielęgnujemy paznokcie domowymi sposobami

Foto: Pixabay
Łamliwe, rozdwajające się paznokcie są zmorą wielu kobiet w różnym wieku. A przecież tak nam zależy, by były jak najpiękniejsze – w końcu są wizytówką naszych dłoni!
Pielęgnacja paznokci nie jest prosta, jako że ich zły stan może być wywołany wieloma czynnikami. Paznokcie mogą być oczywiście po prostu zaniedbane, ale ich kiepska kondycja w skrajnych wypadkach może nam nawet sygnalizować poważną chorobę. Nie lekceważmy zatem żadnych sygnałów wysyłanych nam przez paznokcie! Podpowiadamy, co paznokcie mówią o naszym zdrowiu oraz jak o nie zadbać w domu, żeby były prawdziwą ozdobą dłoni!
» A może chciałabyś zadbać o stopy? Dowiedz się, jak pielęgnować skórę stóp, by była piękna i gładka – nie tylko latem!
Zły stan płytki a choroby paznokci
Jednym z najczęstszych problemów z paznokciami jest ich zwiększona łamliwość. Płytka kruszy się i łamie, co uniemożliwia nam zapuszczenie ładnych, równych paznokci. Ten stan może świadczyć o zaburzeniach w równowadze hormonalnej, w tym o chorobach tarczycy lub o cukrzycy.
Łamliwa płytka, podobnie jak większość problemów z paznokciami, może być jednak skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. To również efekt stosowania nietrafionych odżywek, które mają utwardzić paznokcie – ale często tylko w teorii.
Miejscowe przebarwienia na płytce paznokcia kojarzą nam się z niewłaściwą dietą. W rzeczywistości jednak zazwyczaj powstają na skutek mikrourazów. Na płytce mogą pojawiać się niewielkie, białe plamki lub czarne kreski, przypominające krótkie drzazgi. Taki objaw nie powinien być powodem do niepokoju – przebarwienia najczęściej znikają wraz ze wzrostem paznokcia.
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy to cała płytka ulega przebarwieniu. W efekcie możemy mieć żółte paznokcie, nieco rzadziej żółto-pomarańczowe. Taki objaw w pierwszej chwili wywołuje niepokój, jednak w większości przypadków jest efektem malowania paznokci intensywnymi kolorami bez użycia bazy zabezpieczającej.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przebarwieniu płytki towarzyszy łamliwość i zgrubienie – wówczas może to świadczyć o grzybicy i wymagać konsultacji z dermatologiem.
Wiele kobiet spotyka się również z problemem rozdwajających się paznokci. Rozdwojona płytka wygląda nieestetycznie, jest również podatna na dalsze uszkodzenia. Często jest to efekt nieodpowiedniej diety, ubogiej w witaminy A i E.
Rozdwajanie się płytki występuje też na skutek niewłaściwej pielęgnacji paznokci, w tym używania metalowych pilniczków, które “rozszarpują” brzeg paznokcia.
Manicure krok po kroku

Foto: Pixabay
Podstawą dbania o paznokcie jest wykonywanie manicure’u w prawidłowy sposób.
» Dłonie zdradzają nasz wiek – podobnie jak szyja i dekolt! Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o skórę, żeby zawsze była piękna i jędrna!
Paznokcie piłujemy pilniczkiem szklanym lub papierowym o wysokiej gradacji. Powinniśmy wykonywać również ruchy jednostronne, co zapobiegnie szarpaniu paznokci i w efekcie zabezpieczy nas przed ewentualnym rozdwajaniem się płytki.
Unikajmy jak ognia pilników metalowych! Powodują one rozdwajanie się paznokci.
Jeśli chodzi o skórki, to mimo że wycinanie wydaje się radzić sobie z nimi najlepiej, starajmy się tego nie robić, ponieważ skórki rosną po tym bardziej intensywnie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odsuwanie zmiękczonych (np. po kąpieli) skórek rogiem ręcznika. Jeśli jednak koniecznie chcemy je wyciąć, używajmy odpowiednich narzędzi: naostrzonych i obowiązkowo zdezynfekowanych cążek albo nożyczek do skórek.
Tak przygotowane paznokcie można jeszcze wypolerować, a następnie pomalować: lakierem bezbarwnym lub kolorowym. Warto zainwestować w dobrą bazę do lakieru, która uchroni płytkę przez nieestetycznymi przebarwieniami. Tego typu kosmetyk przyda się paniom, które lubią często malować paznokcie na intensywne kolory.
Baza pod lakier dodatkowo znacząco zwiększy trwałość wykonanego manicure’u.
Jak dbać o paznokcie na co dzień?
Przede wszystkim chrońmy paznokcie podczas prac domowych, tak samo zresztą, jak powinniśmy dbać w takich sytuacjach o skórę dłoni. W czasie zmywania lub mycia podłóg warto zabezpieczyć dłonie i paznokcie, zakładając rękawiczki ochronne.
Szczególnie należy unikać kontaktu z silnymi detergentami, które mogą znacząco pogorszyć kondycję naszych paznokci, wysuszając je i osłabiając.
» Więcej na temat pielęgnacji dłoni i paznokci znajdziesz w naszym poradniku o regeneracji zmęczonej skóry dłoni!
W przypadku gdy nasze problemy z paznokciami są wywołane nieodpowiednią dietą lub niedoborami konkretnych składników, warto rozważyć suplementację. Pomoże również wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w witaminy A i E.

Foto: Pixabay
Duże ilości witaminy A znajdziemy w marchwi, brokułach i szpinaku. Witaminy E, zwanej również witaminą młodości, która cudownie działa na skórę (a paznokcie są wytworzem naskórka!) dostarczymy organizmowi, także jedząc marchew, ale też sałatę, migdały oraz nabiał: masło, jajka i mleko.
Jeśli problem nie ustępuje, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, który może rozpocząć głębszą diagnostykę.
Domowe sposoby pielęgnacji paznokci
Istnieją pewne domowe sposoby, dzięki którym nasze paznokcie będą silne i odżywione. Pamiętajmy jednak, że metody te nie sprawdzą się, kiedy przyczyną problemów są choroby płytki paznokcia.
» W zaciszu swojego domu możesz nie tylko zregenerować paznokcie, ale również… zadbać o piękny biust! A to wszystko za sprawą prostych ćwiczeń, które ujędrnią piersi!
Wysoką skutecznością charakteryzują się między innymi domowe natłuszczające kosmetyki do paznokci, dzięki którym płytka ulegnie regeneracji, a skórki będą wyjątkowo ładne i zmiękczone. Oprócz olejków, które znajdziemy w aptekach i drogeriach z naturalnymi kosmetykami, w naszym domowym SPA dobrze sprawdzą się również produkty codziennego użytku.
Jeśli chodzi o olejki, do pielęgnacji paznokci najlepiej sprawdzają się olejek jojoba i olejek rycynowy. Regularnie wmasowywane w płytkę paznokcia skutecznie ją uelastycznią, dzięki czemu będzie odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Warto pamiętać o stosowaniu olejków po wszelkich zabiegach manicure, zwłaszcza z wykorzystaniem acetonu lub cleanera do lakierów hybrydowych.
Zapewne wiele z was słyszało o słynnej masce z żółtka i soku z cytryny, która działa zbawiennie na włosy. Okazuje się, że równie skutecznie poprawia stan naszych paznokci!
Żółtko jaja mieszamy z łyżeczką oliwy i kilkoma kroplami soku z cytryny, a następnie moczymy palce w powstałej mieszance przez około 15-20 minut.
Jeśli w przeszłości nie dbałyście o stan swoich paznokci lub zdarzało wam się je obgryzać, w regeneracji płytki pomoże olejek z drzewa herbacianego.
Olejek herbaciany wmasowywany regularnie w paznokcie wspomaga wzrost płytki, odżywia ją i pielęgnuje skórki.
Macie swoje skuteczne sposoby na pielęgnację paznokci? Podzielcie się nimi w komentarzach!
Dobrym sposobem pielęgnacji paznokci jest moczenie w ciepłej oliwie z oliwek. Najlepiej robić to wieczorem przed spaniem. Ważna jest systematyczność, (jak we wszystkim). Podziwiam Waszą pracę, zaangażowanie. Pozdrawiam seredcznie
Dzięki za podpowiedź i miłe słowa! Na pewno warto spróbować – nie mamy przecież nic do stracenia. 🙂
Bardzo rzetelny i wyczerpujący artykuł na temat pielęgnacji paznokci. Lekko się go czyta i przyswaja.
Och, dziękujemy bardzo. Jest nam bardzo miło! Pozdrawiamy serdecznie!