Kamasutra – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć

kamasutra co to jest

Foto: Pixabay

Kamasutra – czyli spis pozycji seksualnych, które urozmaicają życie łóżkowe i zapewniają niezapomnianą przyjemność dla obu stron. Każda z nas coś o niej słyszała, ale co tak naprawdę wiemy na jej temat?

Specjalnie dla was mierzymy się ze słynnymi pozycjami erotycznymi, a przy okazji odpowiemy na pytania, które często rodzą się przy okazji Kamasutry: co to właściwie jest, skąd się wzięła i jak była postrzegana na przestrzeni wieków?

» Czy brak popędu seksualnego po 50-tce powinien niepokoić? I jak sobie z nim radzić? Dowiedz się wszystkiego na temat libido dojrzałej kobiety!

Skąd pochodzi Kamasutra?

Dokładny rok powstania Kamasutry jest niemożliwy do określenia na podstawie dostępnych źródeł. Szacuje się jednak, że jej autor, którym rzekomo miał być niejaki Watsjajana, żył pomiędzy I a IV w. n. e w Indiach. To, co powszechnie uważamy za poradnik na temat życia łóżkowego, w rzeczywistości jest traktatem na temat seksualności i miłości w szerokim rozumieniu tych słów.

kamasutra traktat milosci

Foto: Pixabay

Oprócz porad na temat związków i seksualności Kamasutra dostarcza nam wielu cennych informacji na temat kultury w Indiach w pierwszych wiekach naszej ery. Wiemy, że społeczeństwo indyjskie było niezwykle otwarte na zagadnienia dotyczące erotyki, na co zresztą wskazuje też sam fakt wydania takiego “poradnika”.

Ale to nie wszystko. W Kamasutrze znajdziemy na przykład cały rozdział poświęcony prostytucji oraz wiele wzmianek na temat kultury.

Niech więc nie zwiedzie was pierwsze wrażenie! Kamasutra w swojej pierwotnej formie to na pewno nie tylko erotyczny poradnik dla mężczyzn i kobiet, instrukcja obsługi partnera ucząca, jak się wzajemnie zaspokoić i urozmaicić życie intymne. To również bardzo cenne źródło historyczne.

Co znajdziemy w Kamasutrze?

Choć Kamasutra zawiera nie tylko opis pozycji erotycznych, to właśnie o tej jej części najwięcej się mówi. Pierwotne wydanie łącznie zawierało siedem rozdziałów:

  1. Wstęp
  2. O jedności
  3. O wierności
  4. O żonie
  5. O żonach innych ludzi
  6. O kurtyzanach
  7. O miłości, seksie, erotyce i intymności

Widać więc, że w Kamasutrze intymności poświęcono tylko jeden rozdział, choć z uwagi na zakres tematu był on z pewnością jednym z najbardziej obszernych. To właśnie tam znajdowały się słynne ilustracje i opisy najróżniejszych pozycji erotycznych, które na zawsze odmieniły postrzeganie życia intymnego.

Jednak tak samo ważne – a może nawet ważniejsze – w Kamasutrze są informacje na temat wierności i miłości, które stanowią ważną lekcję dla partnerów nawet dzisiaj. A może zwłaszcza dzisiaj?

Co ważne, same pozycje erotyczne, które pojawiały się w Kamasutrze, zostały stworzone z myślą o zwiększeniu przyjemności dla obu partnerów. Nie ma tu więc mowy o zabawie ludzką seksualnością i podchodzeniu do tematu “z przymrużeniem oka”. Zresztą, nie bez powodu wiele z tych pozycji jest powszechnie wykorzystywanych do dzisiaj.

kamasutra pozycje

Foto: Pixabay

Pozycje seksualne w Kamasutrze mają swoje nazwy. Trzeba przyznać, że  brzmią one intrygująco i bardzo działają na wyobraźnię: na rybkę, papużki nierozłączki, rozkwitający lotos, uścisk ogiera… Możemy się domyślać, jak wygląda każda z nich, a myślenia byłoby sporo, bo opisanych w Kamasutrze pozycji jest aż kilkadziesiąt. Co więcej, przez wieki powstało na ten temat wiele wariacji i dziś tych pozycji jest już kilkaset!

» Literatura erotyczna święci ostatnio triumfy! Jedni czytają ją otwarcie, inni trochę się z tym kryją, a jeśli dla ciebie jest to jeszcze dziewiczy ląd, zerknij na naszą listę erotycznych bestsellerów na (Samotne?) letnie wieczory!

Kamasutra w Europie i w Polsce

Na początku poza Indiami o Kamasutrze mówiło się raczej niewiele. O tym nietypowym traktacie słyszeli tylko podróżnicy, a w Europie nie mieli o niej pojęcia nawet specjaliści. Przetłumaczona Kamasutra trafiła na nasz kontynent dopiero w 1882 roku dzięki brytyjskiemu podróżnikowi, Richardowi Burtonowi.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że Europejczycy nawet w XIX wieku mieli dość konserwatywne poglądy na temat intymności, więc przekład był dostępny jedynie dla ograniczonego kręgu odbiorców. Miało to zapobiec skandalowi. Sam Burton uważał Kamasutrę za egzotyczne dywagacje na temat erotyki, a nie poradnik i cenne dzieło historyczne.

Opinia na ten temat zmieniła się dopiero wiele lat później, choć jak same widzicie, nawet dzisiaj mamy dość ograniczoną wiedzę na temat zagadnień poruszanych w oryginalnej Kamasutrze.

W Polsce pierwsze publiczne wydanie pojawiło się krótko po odzyskaniu niepodległości, w 1922 roku. Ze względu na to byliśmy jednym z pierwszych krajów, w którym Kamasutra została rozpowszechniona – w Wielkiej Brytanii na przykład wciąż nie była ona publicznie dostępna. Poradnik reklamowano w gazetach i książkach jako “oryginalne przepisy hinduskie normujące stosunki erotyczne w pożyciu małżeńskim i prostytucji publicznej”.

Dzisiaj Kamasutra nikogo już nie szokuje ani nie gorszy. W księgarniach możemy znaleźć co nowsze jej wydania czy nawet kolorowanki dla dorosłych zawierające pozycje erotyczne pochodzące z oryginalnego traktatu.

» Takie kolorowanki to swoją drogą świetny sposób na relaks. Przeczytaj więcej o kolorowankach przeznaczonych dla dorosłych rysowników!

Kamasutrę powinniśmy traktować jako ponadczasowe źródło wiedzy na temat ludzkiej intymności i emocjonalności. Coś jak słynna „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej. Nie jest to wcale ekskluzywny pornos dla wymagających, choć nawet sami wydawcy o tym zapominają, publikując kolejne wydania unikatowego dzieła jako książkę, której treść ogranicza się do pozycji erotycznych. A przecież to znacznie więcej!

Czytałyście Kamasutrę? Jeśli tak – jakie macie o niej zdanie?

To też może cię zainteresować:

1 Odpowiedź

  1. Nimfomanka pisze:

    Chyba będę musiała przeczytać tę pozycję 🙂 Chętnie dowiem się czegoś nowego, a jestem kobietą nowoczesną i uwielbiam seks 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *