MĄDRA BABCIA radzi #11: Granice – stawiać czy nie?

jak byc konsekwentnym wobec dzieci

Foto: Pixabay

Babcia, jaka jest, każdy widzi: ciepła, dobra, wyrozumiała... czasem aż za bardzo! Wszyscy wokół trąbią o konsekwencji, zasadach i stawianiu granic. Że niby to jest dobre dla wszystkich: dla babć, dla rodziców, a przede wszystkim dla dzieci. Tylko jak być konsekwentnym, gdy maluchy tak ładnie proszą?

Najsłynniejsza babcia Internetu, czyli Beata Borucka, podpowie naszej Czytelniczce, jak odmawiać wnukom. Oraz kiedy i czy w ogóle należy to robić!

Jestem babcią 4-letniego Michasia i 7-letniej Nastki. Uwielbiam moje wnuki, pozwalam im wchodzić sobie na głowę, nie jestem wobec nich w ogóle konsekwentna. Po wielu rozmowach z synem i synową wiem już, że nie powinnam tak postępować, choć do tej pory wydawało mi się, że taka właśnie powinna być babcia. Ale to rzeczywiście psuje dzieci, a na pewno moje relacje z nimi. Tylko jak mam się nauczyć tej konsekwencji? Jak odmawiać, jak nie reagować na ich proszące minki? To są małe spryciule, oni już wiedzą, jak mnie podejść, żeby postawić na swoim! Jak mam być twardsza?

Maria

Bądźmy twarde i... miękkie!

Ostatnie doniesienia psychologii rozwojowej wykazują, że konsekwencja i twardość są mocno przereklamowane! Jesteś więc nie tylko ciepłą, ale też bardzo nowoczesną babcią. Ważne jest, by zachować rozsądek i jasno określić, w jakich obszarach możemy ustąpić.

Proponuję posłużyć się osią decyzyjną, która zaczyna się od stwierdzenia „Po moim trupie!”, a kończy: „A, dobra tam!”. Dla mnie to najlepszy sposób na nauczenie się zdroworozsądkowej konsekwencji.

rozpieszczanie wnukow

Foto: Pixabay

Jak to działa? Im pomysły dzieci są groźniejsze dla życia czy zdrowia, tym bardziej powinnyśmy być nieustępliwe. Maluch chce jechać w foteliku samochodowym bez zapiętych pasów? Po moim trupie! Choćbyśmy się mieli o to pokłócić, nie ustępujemy i nie ruszamy, dopóki pasy nie będą zapięte.

» A co w sytuacji, gdy wnuczka się stroi, a jej mama jest z tego dumna? Przeczytaj, co Mądra Babcia sądzi o przekłuwaniu uszu i malowaniu paznokci małych dzieci!

Z kolei gdy występek malucha jest mniej problematyczny, możemy sobie pozwolić na rozluźnienie stanowczości. Pozwalajmy zatem od czasu do czasu na małe przyjemności i przymykajmy oko na drobniejsze "przestępstwa". Ostatecznie przecież możemy na nie machnąć ręką, mrucząc pod nosem: "A, dobra tam!".

Pamiętajmy jednak, żeby o wszystkich, nawet małych odstępstwach od zasad zawsze mówić rodzicom naszych wnuków. O tym, a także o praktycznym zastosowaniu mojej osi czasu "Po moim trupie!" - "A, dobra tam!" piszę szerzej w mojej książce "Mądra Babcia", do lektury której serdecznie zachęcam.

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka jedynej książki o Babciach i dla Babć - "MĄDRA BABCIA", twórczyni poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *