MĄDRA BABCIA radzi #7: Wnuczka się stroi – czy to wypada?

czy wnuczka moze sie malowac

Foto: Pixabay

Każda kobieta lubi się stroić, nawet jeśli jest jeszcze małą kobietką! Tylko czy my, dorośli, możemy na to pozwalać? Czy kilkuletnie dziewczynki mogą farbować włosy, malować paznokcie i nosić kolczyki?

Z takim problemem zmierzy się dzisiaj Beata Borucka, czyli internetowa MĄDRA BABCIA. Ciekawe, gdzie postawi granicę między niewinną zabawą w udawanie mamy a zachowaniem, które zwyczajnie nie przystoi dziecku...

Moja 6-letnia wnuczka jest małą strojnisią. Uwielbia przymierzać sukienki, upinać włosy, a także… malować się. Właśnie z tym ostatnim mam problem. Moja córka nie widzi nic złego w tym, że taka mała dziewczynka w ramach zabawy sięga po jej kosmetyki do makijażu, ba, wręcz utwierdza ją w przekonaniu, że to jest w porządku! Maluje jej paznokcie, farbuje włosy zmywalnymi tuszami, już dawno przekłuła jej uszy i regularnie kupuje kolczyki. Nie podoba mi się to - dziecko to dziecko, a nie pannica na wydaniu! Chciałabym wpłynąć na córkę, żeby trochę przystopowała – tylko jak?

Anna

» Czy dzieciom należy stawiać granice? I jak to zrobić? Dowiedz się, jak i kiedy zachować konsekwencję wobec wnuków!

Pozwólmy dzieciom być dziećmi!

Jestem zdania, że w życiu na wszystko przychodzi czas. Niczego nie trzeba przyspieszać i stawiać na głowie.

Nie popieram takiego podejścia mamy do córki. Dziecko to nie jest lalka do zabawy w salon piękności. Dziewczynki chętnie naśladują mamy i lubią takie zabawy. Trzeba natomiast pamiętać, że malowanki mogą być tylko jedną z wielu zabaw i to raz na jakiś czas!

czy dziewczynka moze sie stroic

Foto: Pixabay

Trzeba wówczas używać wyłącznie kosmetyków dla dzieci.  Nie mogą zawierać szkodliwych substancji i barwników. W żadnym wypadku nie należy stosować kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych kobiet!

» Nawet jeśli dziewczynki nie powinny się malować, ich babcie jak najbardziej mogą! Poznaj najczęstsze błędy makijażowe popełniane przez dojrzałe kobiety!

Musimy zdawać sobie sprawę, że zabawy w salon piękności, oprócz tego, że niosą za sobą pewne ryzyko zdrowotne, mogą też utwierdzać dziewczynkę w przeświadczeniu, że w życiu najbardziej liczy się wygląd zewnętrzny, a tego byśmy przecież nie chcieli.

Jak o tym porozmawiać z córką? To rzeczywiście niełatwe zadanie, ale mądra babcia żadnych wyzwań się nie boi i powinna podjąć próbę porozumienia się. Postawmy na szczerość, szacunek i wzajemne zrozumienie. Swoje racje przedstawiajmy z taktem i ze spokojem. Pod żadnym pozorem nie atakujmy i nie oskarżajmy!

» Jedni rodzice pozwalają na więcej, a inni nie pozwalają prawie na nic... Dowiedz się, jak Mądra Babcia przekonałaby zbyt surowego ojca do bardziej pobłażliwego traktowania córki!

Sposoby na rozmawianie z dorosłymi dziećmi na trudne tematy opisałam szczegółowo i z przykładami w mojej książce „Mądra Babcia”. Pamiętajmy jednak, że wnuczęta to nie nasze dzieci i córka ma prawo do własnych decyzji, które nam nie muszą się podobać. Ważne, żeby babcia proponowała wnusi inne zabawy i nie godziła się na takie "upiększania", gdy spędzają razem czas.

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka jedynej książki o Babciach i dla Babć - "MĄDRA BABCIA", twórczyni poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *