MĄDRA BABCIA radzi #7: Wnuczka się stroi – czy to wypada?

czy wnuczka moze sie malowac

Foto: Pixabay

Każda kobieta lubi się stroić, nawet jeśli jest jeszcze małą kobietką! Tylko czy my, dorośli, możemy na to pozwalać? Czy kilkuletnie dziewczynki mogą farbować włosy, malować paznokcie i nosić kolczyki?

Z takim problemem zmierzy się dzisiaj Beata Borucka, czyli internetowa MĄDRA BABCIA. Ciekawe, gdzie postawi granicę między niewinną zabawą w udawanie mamy a zachowaniem, które zwyczajnie nie przystoi dziecku...

Moja 6-letnia wnuczka jest małą strojnisią. Uwielbia przymierzać sukienki, upinać włosy, a także… malować się. Właśnie z tym ostatnim mam problem. Moja córka nie widzi nic złego w tym, że taka mała dziewczynka w ramach zabawy sięga po jej kosmetyki do makijażu, ba, wręcz utwierdza ją w przekonaniu, że to jest w porządku! Maluje jej paznokcie, farbuje włosy zmywalnymi tuszami, już dawno przekłuła jej uszy i regularnie kupuje kolczyki. Nie podoba mi się to - dziecko to dziecko, a nie pannica na wydaniu! Chciałabym wpłynąć na córkę, żeby trochę przystopowała – tylko jak?

Anna

» Czy dzieciom należy stawiać granice? I jak to zrobić? Dowiedz się, jak i kiedy zachować konsekwencję wobec wnuków!

Pozwólmy dzieciom być dziećmi!

Jestem zdania, że w życiu na wszystko przychodzi czas. Niczego nie trzeba przyspieszać i stawiać na głowie.

Nie popieram takiego podejścia mamy do córki. Dziecko to nie jest lalka do zabawy w salon piękności. Dziewczynki chętnie naśladują mamy i lubią takie zabawy. Trzeba natomiast pamiętać, że malowanki mogą być tylko jedną z wielu zabaw i to raz na jakiś czas!

czy dziewczynka moze sie stroic

Foto: Pixabay

Trzeba wówczas używać wyłącznie kosmetyków dla dzieci.  Nie mogą zawierać szkodliwych substancji i barwników. W żadnym wypadku nie należy stosować kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych kobiet!

» Nawet jeśli dziewczynki nie powinny się malować, ich babcie jak najbardziej mogą! Poznaj najczęstsze błędy makijażowe popełniane przez dojrzałe kobiety!

Musimy zdawać sobie sprawę, że zabawy w salon piękności, oprócz tego, że niosą za sobą pewne ryzyko zdrowotne, mogą też utwierdzać dziewczynkę w przeświadczeniu, że w życiu najbardziej liczy się wygląd zewnętrzny, a tego byśmy przecież nie chcieli.

Jak o tym porozmawiać z córką? To rzeczywiście niełatwe zadanie, ale mądra babcia żadnych wyzwań się nie boi i powinna podjąć próbę porozumienia się. Postawmy na szczerość, szacunek i wzajemne zrozumienie. Swoje racje przedstawiajmy z taktem i ze spokojem. Pod żadnym pozorem nie atakujmy i nie oskarżajmy!

» Jedni rodzice pozwalają na więcej, a inni nie pozwalają prawie na nic... Dowiedz się, jak Mądra Babcia przekonałaby zbyt surowego ojca do bardziej pobłażliwego traktowania córki!

Sposoby na rozmawianie z dorosłymi dziećmi na trudne tematy opisałam szczegółowo i z przykładami w mojej książce „Mądra Babcia”. Pamiętajmy jednak, że wnuczęta to nie nasze dzieci i córka ma prawo do własnych decyzji, które nam nie muszą się podobać. Ważne, żeby babcia proponowała wnusi inne zabawy i nie godziła się na takie "upiększania", gdy spędzają razem czas.

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka jedynej książki o Babciach i dla Babć - "MĄDRA BABCIA", twórczyni poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *