MĄDRA BABCIA radzi #9: Co się dzieje, gdy nerwy biorą górę?

nerwowe wychowanie dziecka

Foto: jean wimmerlin/Unsplash

Wychowanie dzieci to wyboista i kręta droga. Na dodatek pełno na niej rozstajów i dylematów - w którą stronę pójść? Jedni uważają, że maluchom trzeba za wszelką cenę oszczędzać stresu, inni z kolei głoszą, że dzieci trzeba trzymać krótko. Prawda zwykle leży po środku i tak pewnie też jest w tym przypadku, ale jak do tego złotego środka dotrzeć?

Beata Borucka, czyli internetowa MĄDRA BABCIA, wzięła się za bary z problemem zbyt surowego podejścia do dzieci. Nasza Czytelniczka opisała bowiem problem, w którym kończy się konsekwencja i stawianie wysokich wymagań, a pojawiają się gniew, nerwy i stawianie wymagań, których nie sposób spełnić. Niby wiemy, że złość nigdy nie jest dobrym doradcą, ale... jak powiedzieć o tym złośnikowi?!

Mój zięć nie ma za grosz wyrozumiałości dla swojej 12-letniej córki. Gani ją na każdym kroku, ciągle ma do niej o coś pretensje, jest bardzo wymagającym, wręcz surowym ojcem. Do tej pory Julka przyjmowała to z zaskakującym spokojem, choć też ma niezły charakterek, ale zaczyna wchodzić w trudny okres dojrzewania. Coraz częściej kłóci się z ojcem, krzyczy, on nie pozostaje jej dłużny. Nie potrafi jej pochwalić, natomiast zawsze znajdzie powód, żeby ją za coś skrytykować. Czasem oczywiście ma rację, bo Julka ma swoje wady, ale uważam, że powinien jej niekiedy odpuścić. Co będzie, jak młoda całkiem się zbuntuje? Jak rozmawiać z zięciem?

Krystyna

Tylko bez nerwów!

Uważam, że opisana sytuacja to śniegowa kula, a zachowania wnuczki są prawdopodobnie skutkami zachowań ojca. Dziecko nie rodzi się krnąbrne, pyskate czy obcesowe. 80% cech charakteru to wpływ wychowania i relacji, tylko 20% to uwarunkowania genetyczne.

Julka reaguje analogicznie do tego, co sama dostaje, bo niby dlaczego miałaby reagować inaczej? Ona się po prostu broni przed napastliwością w sposób, jaki jest jej dobrze znany, bo zaczerpnięty z postępowania ojca. W sumie nie widzę powodów, dla których dziecko miałoby reagować spolegliwie na agresywne zachowania. Dorośli wymagają od dzieci bezwzględnej pokory z jakiej racji: tylko dlatego, że są mniejsze?

» A co gdy dzieci dostają więcej niż powinny? Przeczytaj, co Mądra Babcia myśli na temat rozpieszczania młodzieży drogimi prezentami!

Niestety, jeśli tata Julki tego nie zrozumie, to trudno będzie zatrzymać to zjawisko i przerwać błędne koło. Babcia jest tu osobą w trudnym położeniu, ale trzeba podjąć próbę poprawy sytuacji, bo dziecko sobie z dorosłym nie poradzi bez wsparcia innego dorosłego.

wychowanie nastolatki

Foto: Pixabay

Ty, Krysiu, masz o tyle twardszy orzech do zgryzienia, bo chodzi o twojego zięcia, a nie rodzonego syna. Ta relacja jest z pewnością bardziej skomplikowana, ja sama jestem raczej zwolenniczką rozmawiania ze swoim dzieckiem, a nie mężem czy żoną dziecka. Może jednak łączą was przyjacielskie stosunki i uda się dojść do porozumienia.

Najważniejsze, żeby nie atakować - tym bardziej, że zięć ma trudny charakter i nic dobrego z kłótni nie wyniknie. Spróbuj przedstawić mu swój punkt widzenia łagodnie, przekonaj go, jak czuje się jego córka i jak bardzo potrzebuje jego akceptacji i wsparcia, zwłaszcza w tym trudnym okresie dojrzewania. Więcej sposobów na rozmawianie z dorosłymi dziećmi na trudne tematy opisałam szczegółowo i z przykładami w książce „Mądra Babcia”.

Warto też skorzystać z porady psychologa i zapytać, jak sobie poradzić z taką sytuacją. Ty, jako babcia, również jak najbardziej możesz porozmawiać o tym ze specjalistą.

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka jedynej książki o Babciach i dla Babć - "MĄDRA BABCIA", twórczyni poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *