Kolorowanki tylko dla dorosłych (+ strony, z których możesz je ściągnąć!)

kolorowanki tylko dla doroslych

Foto: Pixabay

Zespół 2 plus 1 zachęcał w jednym ze swoich przebojów: „Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko…” I właśnie do malowania będziemy was dzisiaj namawiać! A dokładniej mówiąc: do kolorowania. Kolorowanki dla dorosłych święcą w ostatnim czasie triumfy, a rysowanie „bez wyjeżdżania za linie” nie jest już wcale domeną przedszkolaków.

Postanowiliśmy sprawdzić, o co w tym chodzi, dlaczego dorośli wzięli się za kolorowanki i czy to prawda, że takie artystyczne zabawy pomagają się odstresować.

Na dodatek przeczesaliśmy Internet, żeby znaleźć dla was kolorowanki, które możecie za darmo ściągnąć na komputer i od razu spróbować sił w rysowaniu. Uwaga – to zabawa tylko dla dorosłych!

» Szukasz nietypowych sposobów na walkę ze stresem i pędem otaczającego nas świata? Wypróbuj… drzewoterapię! Przeczytaj, jak przytulanie drzew może wpłynąć na zdrowie dojrzałej kobiety!

Kolorowanki antystresowe – czy i jak to działa?

Psychologowie są zgodni: już kilkanaście minut spędzonych na kolorowaniu obrazka może nas odstresować. Dlaczego? Bo skupiamy się na konkretnej czynności wymagającej staranności i dokładności, ale nie będącej specjalnym wyzwaniem intelektualnym. Przez ten krótki czas ważniejszy od problemów dnia codziennego staje się fakt, żeby nie przekroczyć konturu obrazka i tak dobrać kolory, aby efekt końcowy był zadowalający.

kolorowanki antystresowe

Foto: Pixabay

Zanim lekceważąco machniesz ręką na cudowne właściwości kolorowanek, przypomnij sobie, ileż to razy z zapałem bazgrałaś misterne esy-floresy na marginesie kartki podczas zebrania w pracy albo rozmowy telefonicznej. Byłaś wtedy maksymalnie skupiona na tej czynności, a ona sama niewątpliwie sprawiała ci przyjemność, prawda?

Specjaliści przekonują, że kolorowanie uspokaja umysł i ciało, odrywa od trosk, zmniejsza napięcie, rozwija kreatywność, a nawet pozytywnie wpływa na naszą samoocenę!

» Szukasz skutecznych sposobów na walkę ze stresem? Wypróbuj muzykę relaksacyjną! Poznaj 7 utworów, które pozwolą ci się odprężyć po ciężkim dniu!

Chodzi bowiem o to, że mimo że takie rysowanie nie jest specjalnie trudne, po skończonej pracy, gdy widzimy piękny, kolorowy obrazek naszego autorstwa, odczuwamy zadowolenie, spełnienie, a także swego rodzaju dumę. Udało nam się doprowadzić coś do końca, osiągnęliśmy mały sukces i zaczynamy wierzyć w swoje umiejętności – bo przecież większość z nas nie jest mistrzami kredki czy pędzla, a to, co udało nam się stworzyć jest całkiem, całkiem!

Kolorowanki mają moc terapeutyczną. Pomagają leczyć depresję, a także walczyć z nałogami. Szczególnie sprawdzają się przy rzucaniu palenia lub przestrzeganiu diety. Zajmują bowiem nie tylko nasze umysły, ale i… ręce, przez co zwyczajnie nie korci nas, żeby sięgnąć po papierosa albo słodką przekąskę!

Co mogą kolorować dorośli?

jakie kolorowanki dla doroslych

Foto: Pixabay

Modę na kolorowanki dla dojrzałych artystów-amatorów rozpoczęła książka szkockiej ilustratorki Johanny Basford „Tajemny ogród. Rysuj, koloruj, przeżywaj przygody” z 2011 roku. Publikacja pełna skomplikowanych rysunków przeznaczonych do wypełniania kolorem i przedstawiających rośliny, zwierzęta i ornamenty szybko stała się bestsellerem – również w Polsce.

Od tego czasu na półkach w księgarniach jak grzyby po deszczu wyrastały kolejne pozycje tego typu. Dorośli nie muszą już podbierać kolorowanek dzieciom czy wnukom – wybór czarno-białych ilustracji przeznaczonych tylko dla nich jest ogromny!

» Jeśli kolorowanie to dla ciebie zbyt zachowawcza rozrywka, wypróbuj… taniec! Sprawdź naszą subiektywną listę stylów tanecznych przeznaczonych dla dojrzałej kobiety!

Każdy znajdzie coś dla siebie, bo książeczki charakteryzują się bardzo różnym poziomem trudności. W zależności od tego, jak przyłożymy się do pracy, efekt naszych artystycznych wprawek może być naprawdę oszałamiający: rysunki będą cieniowane, a najmniejsze szczegóły pieczołowicie oddane.

Co najczęściej kolorują dorośli? Ornamenty i szlaczki, mandale (czyli motywy artystyczne – połączenie koła i kwadratu – zaczerpnięte z buddyzmu tantrycznego), kwiaty, rośliny, owady, zwierzęta, a nawet postaci ze świata popkultury oraz słynne światowe budowle, pomniki czy obrazy takich artystów, jak choćby Claude Monet i Van Gogh.

Istnieją także kolorowanki naprawdę tylko dla dorosłych. Tzw. coloringbook corruptions to ilustracje, w których przedstawiani są bohaterowie dziecięcych bajek – słodkie zwierzątka, kwiatki i muchomorki – którzy jednak ukazują swoje mroczne oblicze: stają się morderczymi istotami i stworami z koszmarów!

Kolorowanki, które możesz mieć za darmo!

Nie musicie biec do księgarni po najnowszą księgę z czarno-białymi ilustracjami, żeby przekonać się, czy ta zabawa sprawi wam przyjemność. Wiele niezwykłych kolorowanek jest dostępnych od ręki w Internecie, ponieważ na niektórych stronach można je ściągnąć legalnie i za darmo.

Wyszukaliśmy dla was kilka takich stron – łapcie kredki, klikajcie, drukujcie i bierzcie się za malowanie świata (nie tylko na żółto i na niebiesko)!

e-kolorowanki.eu

Mnóstwo zwierzaków z oszałamiającą ilością szczegółów: psy, koty, konie, ptaki, mieszkańcy lasu i sawanny… Nie brakuje też scenek, ilustracji i krajobrazów. Wybraną kolorowankę można wydrukować bezpośrednio ze strony albo zapisać na dysku jako plik .jpg i dopiero później wydrukować.

supercoloring.com/pl

Kolorowanki podzielone są na kategorie, np. Piękne konie, Rafa koralowa, Jurassic World, Zwierzęta leśne… Niektóre z ilustracji mają formę rysunku, szkicu, więc po starannym pokolorowaniu mogą być bardzo ciekawą ozdobą do oprawienia w ramkę i powieszenia na ścianie! Ilustracje można wydrukować ze strony albo… pokolorować online. Super zabawa!

» Istnieją również specjalne aplikacje umożliwiające kolorowanie obrazków na ekranie urządzeń elektronicznych! Jeśli lubisz nowinki technologiczne, koniecznie przeczytaj, jakie aplikacje pomogą zrobić zakupy oraz zadbać o zdrowie, czyli po prostu ułatwią życie dojrzałej kobiecie!

justcolor.net

Strona anglojęzyczna, ale łatwa w obsłudze. W zakładce Masterpieces (Dzieła sztuki) można się zmierzyć z „Krzykiem” Edvarda Muncha, portretem Fridy Kahlo albo obrazami Gustava Klimta czy Salvadora Dalego. Ilustracje można wydrukować jednym kliknięciem albo ściągnąć na dysk komputera w formacie .pdf.

Łapcie za kredki i flamastry i dajcie się ponieść dziecięcej fantazji. Powodzenia!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *