Jaki sport dla osób z chorymi kolanami?

kobieta trzymająca się za kolano

Ból kolan, spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi lub przewlekłym zapaleniem stawów, może skutecznie utrudnić życie. Wiele popularnych sportów, takich jak bieganie czy ćwiczenia siłowe nie może być uprawianych przez osoby z chorymi kolanami. Na szczęście istnieją również sporty bezpieczne dla kolan, które pozwolą zachować dobrą kondycję bez obaw o zdrowie.

Pamiętaj, że przewlekły ból kolan może mieć wiele przyczyn – zmiany zwyrodnieniowe i choroby reumatyczne to tylko niektóre z nich. Pozostawaj w kontakcie ze swoim lekarzem, który również pomoże ci podjąć ostateczną decyzję co do formy aktywności fizycznej.

» Taniec po pięćdziesiątce? Jak najbardziej! Sprawdź, jak zacząć tańczyć i który z wielu tańców wybrać!

Pływanie

Pływanie często zalecane jest dla osób mających przeciwwskazania do innych aktywności fizycznych. Wielu fizjoterapeutów poleca wręcz ten sport jako formę rehabilitacji po kontuzji. Choć jest on świetnym wyborem dla osób cierpiących na choroby kolan, nie możesz pozwolić sobie na zbyt intensywne pływanie.

Pamiętaj, aby nie forsować się na basenie i zamiast tego traktować pływanie jako formę rekreacji. Szczególnie niewskazane jest pływanie „żabką“, które może negatywnie wpłynąć na kondycję twoich kolan. Zamiast tego wybierz kraul lub styl grzbietowy.

Jeśli pływanie to nie twoja bajka, na basenie możesz również uprawiać tzw. aqua aerobik. Aerobik wodny obejmuje ćwiczenia bezpieczne dla stawów, podczas których nie będziesz obciążać kolan. Ogromną zaletą aqua aerobiku jest to, że najczęściej ćwiczy się go w grupach, dobranych pod względem wieku i poziomu zaawansowania. Dzięki temu ćwiczenia będą dopasowane do twoich możliwości, ale również będziesz miała szansę zawrzeć nowe znajomości. Przyjemne z pożytecznym!

Jazda na rowerze

rower

Mogłoby się wydawać, że jazda na rowerze nie należy do najłagodniejszych sportów. W rzeczywistości jednak często poleca się ją dla osób cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe czy choroby reumatyczne.

Kluczowe jest tutaj odpowiednie dostosowanie roweru. Przede wszystkim należy ustawić siodełko tak, aby znajdowało się ono na idealnej wysokości – zbyt niskie umiejscowienie siodełka będzie skutkować obciążeniem kolan podczas jazdy. Ponadto powinnaś jeździć na wysokiej przerzutce, tak abyś nie musiała używać dużo siły podczas pedałowania. Wbrew pozorom szybsze, ale wymagające mniejszego nacisku obroty będą dużo lepsze dla bolących kolan.

Podobnie jak w przypadku każdej innej aktywności fizycznej, do jazdy na rowerze należy podejść z rozwagą. Zacznij od krótkich, systematycznych przejażdżek, które później będziesz w miarę możliwości przedłużać.

Bez przeszkód możesz również jeździć na rowerku stacjonarnym, pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest dużo zdrowsza i przyjemniejsza.

Nordic walking

Zyskujący na popularności w ostatnich latach nordic walking również jest świetną propozycją sportu dla osób z chorymi kolanami. Szacuje się, że podczas spaceru z kijkami stawy kolanowe są odciążone aż o 10% w porównaniu do zwykłego spaceru. To z kolei czyni nordic walking idealną aktywnością fizyczną dla osób cierpiących na ból kolan.

Bardzo ważna przy nordic walkingu jest odpowiednia postawa i technika chodu, dzięki której zaktywizujemy całe ciało i odciążymy stawy kolanowe. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby odpowiednio dostosować wysokość kijka i wbijać go w podłoże kierując ruch do tyłu, a nie pionowo w podłoże. Ważne jest również to, aby krok był nieco dłuższy niż przy normalnym chodzie.

Najlepszym sposobem na naukę prawidłowej techniki nordic walkingu jest poproszenie o pomoc kogoś, kto zna się na tym sporcie. Pokaże ci on, w jaki sposób powinnaś poruszać kijkami oraz stawiać kroki – w ten sposób unikniesz błędów i w mgnieniu oka opanujesz podstawy.

Spacerować z kijkami możesz sama, z partnerem lub z przyjaciółkami. Ta prosta aktywność fizyczna poprawia kondycję, nie nadwyręża kolan oraz, przede wszystkim, sprawia mnóstwo frajdy.

» Na spacer z kijkami możemy wybrać się również zimą! Sprawdź, jak uprawiać nordic walking podczas niesprzyjającej pogody.

Proste ćwiczenia rozciągające

kobieta wykonująca pompki

Jeżeli wszystkie inne sporty bezpieczne dla kolan wciąż są dla ciebie zbyt obciążające, zawsze możesz zdecydować się na proste ćwiczenia rozciągające. Z pewnością nie będą one tak skuteczne, jak pływanie lub jazda na rowerze, ale pomogą ci zachować zdrowie i dobrą kondycję, kiedy wszystko inne zawodzi – zwłaszcza, jeśli będziesz wykonywać je regularnie.

Wybierz trening bezpieczny dla kolan, a więc pozbawiony pajacyków, skipów i innych ćwiczeń z wyskokami. Zamiast tego możesz spokojnie wykonywać unoszenia nóg, skłony i ćwiczenia skupiające się na górnych partiach ciała.

Dobrym wyborem dla pań z chorymi kolanami będzie również joga. Podobnie jak w przypadku wodnego aerobiku joga jest trenowana w grupach, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyś ćwiczyła ją w domu. W ten sposób stworzysz swój indywidualny plan ćwiczeń, wykluczający pozycje obciążające kolana i mięśnie nóg.

Znacie inne sporty bezpieczne dla kolan? A może trenujecie któryś z powyższych i chciałybyście podzielić się swoimi doświadczeniami?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *