Jak się bronić przed wampirami energetycznymi?

jak sie bronic przed wampirami energetycznymi

Foto: Pixabay

O wampirach energetycznych mówi się rzadko. Po prostu uważamy, że niektóre osoby są dużo bardziej absorbujące niż inne i już. Jeśli jednak po każdym spotkaniu z konkretną osobą czujemy się przygnębione i niemal fizycznie zmęczone, to znaczy, że coś jest na rzeczy!

Dowiedz się wszystkiego o wampirach energetycznych: kto może być wampirem energetycznym, jaki jest ich wpływ na nasze życie oraz, co najważniejsze, czy sama nie jesteś jednym z nich.

» Z naszą energią do działania bywa różnie… Sprawdź 20 cytatów, które dodadzą ci motywacji i poprawią nastawienie do życia!

Czy wampiry energetyczne istnieją?

Wampirem energetycznym nazywamy osobę, która przebywając w naszym towarzystwie, stale pozbawia nas energii, pogarsza samopoczucie i odbiera nam motywację do działania. W niektórych przypadkach możemy odczuwać nawet objawy somatyczne: bóle brzucha i głowy, nudności i senność!

Część wampirów energetycznych działa świadomie, umyślnie „wykorzystując” naszą energię, podczas gdy inne nie do końca zdają sobie sprawę ze swojego wpływu na innych. Istnieją również pewne podtypy tych osób – możemy dzielić je na osobowości narcystyczne, paranoików czy też zwykłych kłamców chcących owinąć nas sobie wokół palca.

Choć sama nazwa „wampir energetyczny” może brzmieć nieco zabawnie, nie ulega wątpliwości, że osoby wysysające z nas energię rzeczywiście istnieją. W znacznej większości przypadków zależy to jednak od charakteru tej osoby, a nie mistycznych czynników zewnętrznych.

Osoby będące energetycznymi pasożytami to najczęściej egocentrycy uważający się za ważniejszych od innych osób. Oczekują ciągłych komplementów i wsparcia, jednocześnie nie dając nic w zamian. Nic dziwnego, że dłuższe przebywanie w otoczeniu takich osób jest dla nas wyczerpujące!

» Czy wiesz, jak tworzyć zdrowe relacje z innymi ludźmi? Dowiedz się, co na ten temat ma do powiedzenia psycholog Stefanie Stahl – autorka poradnika „Kochaj najlepiej, jak potrafisz!”

Jak i dlaczego trzeba unikać wampirów energetycznych?

jak nie byc wampirem enegetycznym

Foto: Joseph Pearson/Unsplash

Choć jednorazowe spotkanie z wampirem energetycznym nie jest jeszcze dramatem, dużo gorzej robi się wtedy, kiedy z taką osobą zawieramy głębszą relację lub, co gorsza, mieszkamy. Przyjaźń z osobą pasożytującą na naszej życiowej energii może być naprawdę wyczerpująca, dlatego powinniśmy ograniczyć relacje z nią do minimum. Wpływ wampirów energetycznych na nasze życie może być bowiem naprawdę negatywny i destrukcyjny.

» Wiesz, jakim typem osobowości jesteś? Rozwiąż nasz test i sprawdź, czy bliżej ci do introwertyczki czy ekstrawertyczki!

Przy pierwszym spotkaniu rozpoznanie wampira energetycznego jest trudne, jeśli nie niemożliwe. Dopiero po dłuższej znajomości możemy zauważyć, że taka osoba żeruje na naszym uznaniu, wykazuje tendencje narcystyczne lub celowo próbuje pokazać siebie jako wieczną ofiarę. Niezależnie jednak od strategii, którą przybrał „nasz” wampir energetyczny, po każdym spotkaniu z nim będziemy czuć się zmęczone i przygnębione.

Jeśli zerwanie kontaktu z wampirem energetycznym jest w naszym przypadku niemożliwe, koniecznie powinnyśmy podjąć pewne środki, które pomogą nam się przed nim obronić. Przede wszystkim warto zachować dystans, jeśli zauważymy, że bliskość danej osoby negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Wampir energetyczny żeruje na naszym zainteresowaniu, próbując bezustannie skupić je wokół swojej osoby, dlatego powinniśmy mu je dawkować.

Przede wszystkim nie możemy dać wampirowi energetycznemu poczucia, że ma nad nami kontrolę. Niektórzy tacy ludzie umyślnie kłamią i wplątują nas w swoje intrygi, wywyższają się i oczekują z naszej strony słów pochwały. Inni działają nieświadomie, to jednak nie czyni ich mniej groźnymi ani nie usprawiedliwia ich destrukcyjnych czynów i męczących zachowań.

» Nie dogadujesz się z synową? Sprawdź, jak przełamać lody i w końcu zaprzyjaźnić się z żoną syna!

Czy to ja jestem wampirem energetycznym?

kim sa wampiry energetyczne

Foto: Pixabay

Czasami wampiry energetyczne mogą nie zdawać sobie sprawy z własnego wpływu na innych. Dlatego jeśli czytając powyższy opis, znalazłaś pewne cechy pasujące do twojej osobowości lub zwyczajnie zauważasz, że bliscy męczą się w twoim towarzystwie – działaj!

Możesz “wysysać” energię z innych na wiele różnych sposobów – skupiając ich zainteresowanie wyłącznie wokół siebie, manipulując ich emocjami lub zwyczajnie biorąc od innych więcej, niż dajesz od siebie. Często takie zachowanie wynika z niezdrowego podejścia do życia. Osoby chore na depresję lub po prostu pesymiści, którzy nie potrafią znaleźć pozytywów w swoim życiu, dużo częściej są nieświadomymi wampirami energetycznymi.

W zarządzaniu swoim „własnym” wampirem energetycznym może pomóc relaks. Jeśli czujesz, że żyjesz w ciągłym stresie i dlatego próbujesz skupić na sobie uwagę innych, spróbuj zwolnić. Zdając sobie sprawę z tego, że coś w twoim podejściu do życia jest nie tak, dużo łatwiej będzie ci coś w nim zmienić.

W skrajnych przypadkach pomóc może rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą. Dobry specjalista pomoże ci poprawić relacje z najbliższymi i to z korzyścią dla obu stron.

Macie w swoim otoczeniu osoby, które odbierają wam energię?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *