Introwertyczki kontra ekstrawertyczki! Po której stronie barykady stoisz?

czym sie rozni introwertyzm od ekstrawertyzmu

Foto: Pixabay (2x)

Specjaliści w dziedzinie psychologii od lat próbują stworzyć mniej lub bardziej sprecyzowane podziały ludzkiej osobowości. Dzięki testom psychologicznym możesz dowiedzieć się, jak twoja osobowość wpływa na rozwój kariery czy relacje międzyludzkie. Większość z nich traktowana jest jednak jak zabawa, a nie rzetelne badanie.

Jednym z najpopularniejszych podziałów jest ten na ekstrawertyków i introwertyków. Badania pokazują, że typ energii psychicznej znacząco wpływa na nasze relacje międzyludzkie i jest poważnie analizowany przez wielu psychologów. Powszechnie uważa się go za jeden z najbardziej wiarygodnych i jednocześnie najprostszych podziałów.

Kim jest ekstrawertyk, a kim introwertyk? Mamy dla was rzetelne dane na temat obu typów. Przygotowaliśmy również prosty test, który pomoże określić, do którego z nich jest wam bliżej. Jego wypełnienie zajmie zaledwie kilka minut, a możecie uzyskać wiele cennych informacji na temat swojej osobowości!

Ekstrawertyzm a introwertyzm

Pojęcia ekstrawertyzmu i introwertyzmu wprowadził po raz pierwszy w 1921 roku szwajcarski psycholog i psychiatra, Carl Gustav Jung. Ten sam naukowiec kilka lat później opracował pięcioskładnikowy podział osobowości, dziś wykorzystywany przy okazji wielu testów psychologicznych – to jednak znacznie bardziej rozbudowany temat.

Pierwotnie podział ten nazwano energią psychiczną – ekstrawertyk kieruje ją na zewnątrz, będąc tym bardziej towarzyskim typem, a bardziej wycofany introwertyk – do wewnątrz.

Każdy, kto ma postawę introwertyczną (…), w dużym zgromadzeniu czuje się samotny i zagubiony. Im większy tłum, tym większy staje się jego opór. (…) Jego własny świat jest bezpieczną przystanią, troskliwie uprawianym i ogrodzonym ogrodem, zamkniętym dla publiczności i ukrytym przed wścibskimi.
Carl Gustav Jung, „Typy psychologiczne”

Ekstrawertycy z kolei są dużo bardziej otwarci na świat zewnętrzny. Spędzanie czasu ze znajomymi sprawia im przyjemność, podczas gdy introwertyk najczęściej dobrze czuje się tylko w wąskim gronie znajomych. Ekstrawertyzm dla niektórych wiąże się też ze zwiększoną wrażliwością i – niekiedy – zmysłem przywódczym. To ci spośród naszych znajomych, którzy zawsze znajdą temat do rozmów, a w towarzystwie wydają się lśnić.

Nie można łatwo określić, czy lepiej być introwertykiem czy ekstrawertykiem. Każdy typ osobowości jest na swój sposób unikalny i posiada pewne cechy, które czynią go dobrym partnerem do rozmów. Ponadto pamiętajmy, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie da się zamknąć ludzkiego charakteru w ścisłych ramach!

Mogłoby się wydawać, że introwertycy unikają towarzystwa i są do pewnego stopnia antyspołeczni. Warto jednak mieć na uwadze, że znaczna ich większość wciąż lubi spędzać czas w gronie znajomych. Zwyczajnie są nieco bardziej zamknięci w sobie i małomówni – wolą słuchać, niż mówić, często są też spokojniejsi i bardziej melancholijni.

Sprawdź, kim jesteś!

Odpowiedz na 10 prostych pytań, aby dowiedzieć się czy bliżej ci do introwertyka, czy ekstrawertyka. Pamiętaj, że odpowiedź nie musi dokładnie cię opisywać – po prostu wybierz tę z nich, która bardziej do ciebie pasuje.

  1. Po spędzeniu czasu z grupą znajomych potrzebujesz odpoczynku, „naładowania baterii”.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  2. Wolny wieczór chętniej spędzasz:
    A. w domu, przy dobrej książce lub filmie
    B. na wyjściu ze znajomymi
  3. Wystąpienia publiczne wiążą się dla ciebie z dużym stresem.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  4. Nie nazwałabyś siebie duszą towarzystwa.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  5. Często analizujesz swoje uczucia, lubisz zastanawiać się nad tym, dlaczego postąpiłaś tak, a nie inaczej.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  6. Uważasz się za osobę opanowaną, spokojną.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  7. Często wychodzisz wcześniej z imprez, spotkań towarzyskich itp.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  8. Nie lubisz znajdować się w centrum uwagi.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  9. Potrzebujesz czasu, aby zacząć czuć się komfortowo w towarzystwie nowo poznanych osób.
    A. Prawda
    B. Fałsz
  10. Nie lubisz rozmów o niczym – jeśli do kogoś dzwonisz, to żeby załatwić ważną sprawę, a nie na pogaduszki.
    A. Prawda
    B. Fałsz

Przewaga odpowiedzi A: jesteś introwertyczką!

Jeśli częściej wybierałaś odpowiedź A, najprawdopodobniej jesteś introwertyczką. Lubisz spędzać czas samotnie lub w towarzystwie jednej, dwóch osób, przy których czujesz się najbardziej komfortowo. Po dłuższym spotkaniu w gronie znajomych potrzebujesz czasu dla siebie, podczas którego odpoczniesz i zbierzesz siły do dalszego działania.

Jako introwertyczka jesteś wrażliwsza na zmiany u siebie niż u innych ludzi. Często analizujesz swoje własne zachowania, odczucia, zastanawiasz się, dlaczego zachowałaś się tak, a nie inaczej. Jednocześnie nie przepadasz za uzewnętrznianiem się; twoje emocje są tylko twoje, inni ludzie nie muszą znać twojego wnętrza.

Nade wszystko nie lubisz rozmów o niczym. Twoje kontakty z innymi są zazwyczaj praktyczne i ograniczają się do spokojnego załatwiania istotnych dla ciebie spraw. Jeśli już rozmawiasz z kimś „o pogodzie”, to tylko dlatego, że sama tego chcesz – nie lubisz, kiedy ktoś wymusza na tobie taką formę spędzania czasu.

Pamiętaj jednak, że introwertyzm nie wiąże się z aspołecznością czy nieśmiałością.

Choć niektórzy introwertycy miewają problemy z nieśmiałością, wielu z nich tak naprawdę nie ma problemu z odezwaniem się nawet do całkiem obcych osób. Świadomie wybierają oni to, co jest dla nich najbardziej komfortowe i praktyczne.

» Czy masz w swoim otoczeniu osobę, która wysysa z ciebie energię? Sprawdź, po czym poznać wampira energetycznego i jak się przed nim bronić!

Przewaga odpowiedzi B: jesteś ekstrawertyczką!

Jeśli wybrałaś więcej odpowiedzi B, zaliczasz się do grona ekstrawertyków. Lubisz być w centrum uwagi, poznawać nowych ludzi i odsłaniać przed nimi tajniki swojego życia. Twoi znajomi uważają cię za barwną, ciekawą osobę, która zawsze umie rozluźnić atmosferę i zadbać o to, żeby wszyscy dobrze się bawili. Nie lubisz samotności, dlatego stale szukasz relacji z innymi.

Nie poświęcasz zbyt wiele czasu na analizę własnych uczuć. Jeśli czujesz radość, smutek lub gniew, zależy ci na tym, żeby inni ludzie to zobaczyli. Możesz być ekspresywna w wyrażaniu swoich emocji lub po prostu chętnie mówić o nich na głos.

Jednocześnie posiadasz dość dobrze wykształconą empatię i łatwo zauważasz zmiany u osób w twoim otoczeniu – pozytywne i negatywne. Może się zdarzyć, że chętnie wspierasz swoich znajomych czy to dobrą radą, czy zwyczajnie swoją obecnością.

Szybko przyzwyczajasz się do nowych osób, chętnie spędzając czas na przyjęciach i spotkaniach towarzyskich. Na zabawach zawsze jesteś jednym z tych gości, którzy wychodzą na końcu.

» Uśmiech ma niezwykłą moc! Dowiedz się, dlaczego warto się śmiać jak najczęściej – nie tylko po pięćdziesiątce!

Trafiliśmy z opisem twojego typu osobowości?

To też może cię zainteresować:

3 komentarze

  1. Czesia pisze:

    Mnie nie można przypisać do konkretnej osobowości. Z moich odpowiedzi (5/5) wynika, że jestem intro- ekstra- wertykiem. Tak też może być, stoję pośrodku.

  2. Krzysztof pisze:

    Można też bym po części i intro- i ekstra- wertykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *